JPK, Split Payment, Biała Księga: 3 wyzwania – rozwiązania | All for One Poland

JPK, Split Payment, Biała Księga: 3 wyzwania – rozwiązania

Od kilku lat Ministerstwo Finansów sukcesywnie wprowadza zmiany w regulacjach podatkowych i zasadach rachunkowości. Wiele z nich wymaga wprowadzenia zmian w procesach biznesowych i dostosowania systemów informatycznych. SNP sukcesywnie poszerza swoją ofertę o rozwiązania i aplikacje autorskie pozwalające dostosować systemy SAP do aktualnych wymagań prawnych. Już ponad dwieście firm korzysta z aplikacji SNP Add-ons, mając tym samym pewność, że ich SAP pozostaje w zgodzie z fiskusem.

SNP SAP Add-ons dla finansów i nie tylko

SNP SAP Add-ons to unikalne produkty rozszerzające standard systemów SAP, a także gotowe rozwiązania pozwalające dostosować system SAP do zmian w prawie. Aplikacje są dedykowane dla różnych obszarów zarządzania, m.in. sprzedaży, HR, logistyki. Jednak największą popularnością cieszą się produkty z obszaru finansów, szczególnie te, które dają firmom gwarancję, że system SAP poprawnie realizuje procesy weryfikacji kontrahentów, płatności podzielonej, czy wreszcie generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Najpopularniejsze rozwiązania w ofercie SNP SAP Add-ons z obszaru finansów to:

Nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego

Od kilku miesięcy po raz koleiny tematem numer jeden wśród zapytań klientów jest Jednolity Plik Kontrolny, a raczej nowa wersja rozwiązania SNP JPK dla SAP, która jest konieczna w związku z zapowiadanymi przez Ministerstwo Finansów zmianami w strukturze JPK. Zgodnie z komunikatami ministerstwa, zmiany nastąpią od 1 kwietnia 2020 roku w dużych przedsiębiorstwach oraz od 1 lipca 2020 roku w pozostałych firmach. Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zakłada, że nowa struktura JPK_V7M zastąpi deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD.

Co więcej, ministerstwo zapowiada również rezygnację z dodatkowych wniosków występujących w obecnych deklaracjach. Wszystkie niezbędne informacje będą zawarte w jednym pliku.

Proponowane zmiany mają być krokiem do uproszczenia systemu podatkowego. Dotychczas składanie pliku JPK VAT wiązało się z dodatkowym obowiązkiem dla przedsiębiorców, gdyż czynny podatnik VAT ma obowiązek składania zarówno deklaracji VAT-7/VAT-7K, jak i  JPK VAT.

Plik JPK_V7M (JPK_VDEK) będzie stanowił nie tylko podstawę do rozliczenia podatku VAT, lecz także dostarczy organom podatkowym dane znajdujące się w rejestrze VAT celem weryfikacji nieprawidłowości. Dla przedsiębiorców przełoży się to na znaczną oszczędność czasu oraz mniejsze formalności.

SNP JPK po nowemu

Konsultanci SNP Poland, śledząc na bieżąco informacje z Ministerstwa Finansów, już pracują nad nową wersją autorskiego rozwiązania SNP JPK. Aplikacja, z oferty SNP SAP Add-ons, zostanie udostępniona klientom tuż po opublikowaniu przez MF ostatecznej struktury plików i przyjęciu stosownej nowelizacji  ustawy. Podobnie jak wcześniejsza wersja, także nowy pakiet SNP JPK będzie gwarantował pełną zgodność z obowiązującym prawem. Oprócz gotowej do użycia aplikacji klienci otrzymają także możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia wdrożeniowego. Pakiet SNP JPK może być rozszerzony o ofertę wparcia serwisowego.

Oferta SNP obejmuje pakiet SNP JPK dla systemów: S/4HANA, SAP ERP (ECC, SAP R/3) i SAP Business One.

Firmy, które już korzystają z rozwiązania SNP JPK w starszej wersji i wykupiły usługę serwisową, otrzymają nową standardową wersję w ramach pakietu maintenance.

Struktury JPK

Oprócz obligatoryjnej dla wszystkich ewidencji VAT – JPK_VAT7M, rozwiązanie SNP JPK obsługuje następujące struktury JPK na żądanie:

 • księgi rachunkowe – JPK_KR,
 • wyciąg bankowy – JPK_WB,
 • magazyn – JPK_MAG,
 • faktury VAT – JPK_FA,
 • faktury VAT rolnicy ryczałtowi – JPK_FA_RR,
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
 • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Co w pakiecie

SNP JPK składa się z elementów gwarantujących pełną funkcjonalność rozwiązania, a także dodatkowych rozszerzeń opcjonalnych. Elementy i opcje pakietu SNP JPK:

 • zestaw gotowych funkcjonalności wraz z metodyką wdrożenia,
 • analiza zakresu prac niezbędnych do spełnienia wymagań prawnych w firmie,
 • dostosowanie produktu do specyficznych potrzeb organizacji,
 • rozszerzenie JPK Transfer (e-wysyłka JPK do systemu Ministerstwa Finansów),
 • rozszerzenie Excel4JPK (wczytywanie danych z plików zewnętrznych do JPK),
 • usługa wsparcia producenckiego (maintenance).

Polecana oferta

Poradniki

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email

  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com