System SAP - informacje dla początkujących | All for One Poland

System SAP - kompendium

Minikompendium dla początkujących

Program SAP, software SAP, rozwiązanie SAP...

Powszechnie stosowane pojęcie “system SAP" jest bardzo niejednoznaczne, tak jak jego synonimy. Zazwyczaj, mówiący ma na myśli tę aplikację SAP, z której korzysta. W praktyce oznacza to, że mowa jest o systemie ERP od firmy SAP. To system ERP (MRP) kryje się też pod używanym często określeniem “zintegrowany system informatyczny SAP".

System ERP SAP

Rozwiązania ERP to dziedzina, w której SAP stał się niekwestionowanym dostawcą nr 1, a w wielu sektorach – wręcz branżowym standardem. Oferta programów ERP jest przez SAP rozwijana od ponad 20 lat, zaś kolejne systemy ERP to:

 • SAP R/2 – dostępny w latach 90-tych, nie był wdrażany w Polsce
 • SAP R/3, później nazywany SAP ECC i SAP ERP. Standard systemu SAP – większość polskich firm korzysta z tego właśnie rozwiązania
 • SAP S/4HANA – najnowszy system ERP od SAP. Od 2019 roku wszystkie nowe wdrożenia są prowadzone w S/4HANA. Większość firm pracujących na SAP ERP planuje migrację na S/4HANA.

Osobną, niejako równoległą ofertą ERP jest system SAP Business One (potocznie – SAP B1), program ERP dla małych i średnich firm.

HR w SAP

Zdecydowana większość wdrożeń systemu ERP od SAP dotyczy sfery finansowo-księgowej oraz działalności operacyjnej (zakupów i zapasów, produkcji i sprzedaży). Sfera HR natomiast jest obszarem autonomicznym, będąc często przedmiotem odrębnego wdrożenia, przebiegającego po wdrożeniu ERP, a czasami przed nim.

Określenie “kadry i płace w SAP” w praktyce może oznaczać dwa systemy:

 • SAP HR (inna nazwa: SAP HCM) – najpopularniejszy system HRMS od SAP, wdrażany bądź jako moduł SAP ERP, bądź też jako niezależny system HR (integrujący się z SAP ERP, S/4HANA lub dowolnym innym systemem ERP)
 • SuccessFactors – coraz powszechniej wdrażany, dostępny w chmurze system zarządzania kapitałem ludzkim, z rozbudowanymi funkcjami tzw. miękkiego HR. SAP jako producent oprogramowania, od lat inwestuje przede wszystkim w rozwój funkcji SuccessFactors.

Oprogramowanie SAP - inne aplikacje SAP

Systemy SAP to także szereg aplikacji, wspierających wybrane obszary organizacji, możliwych do wdrożenia niezależnie od posiadanego głównego rozwiązania ERP.

All for One Poland - nr 1 rynku SAP w Polsce

Jesteśmy największą firmą w Polsce, wdrażającą i rozwijającą systemy SAP w przedsiębiorstwach. SAP to nasza specjalizacja.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email

  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com