
Co to jest SAP?
Minikompendium dla początkujących
Czym jest system SAP? Jakie są korzyści z programów SAP? Kto pracuje na tych rozwiązaniach, a kto je wdraża? Ile kosztuje SAP? Poniżej przedstawiamy garść informacji dla początkujących.
SAP to jedno z najważniejszych słów w świecie IT. Potocznie, określenia SAP używa się w znaczeniu firmy, jak i jej produktów.
Firma SAP (SAP SE, a wcześniej SAP AG) to największy na świecie producent oprogramowania do zarządzania firmami. Spółka SAP została założona w 1972 roku, a jej siedzibą jest Walldorf w Badenii-Wirtembergii (Niemcy). Skrót SAP pochodzi od słów Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung (po angielsku: Systems Applications and Products in Data Processing).
Programy SAP są obecne w większości krajów świata. Rozwiązania SAP są przystosowane do lokalnych wymagań prawnych (np. system ERP w zakresie księgowości). Aplikacje SAP są dostępne w wielu językach. Z różnych rozwiązań SAP na świecie korzysta ponad 100 000 organizacji. Wbrew utartej opinii, nie są to tylko korporacje i duże przedsiębiorstwa.
Do czego służy SAP?
Oprogramowanie SAP (SAP software) to systemy, aplikacje tworzone dostarczane przez firmę SAP. Ich zastosowanie to zarządzanie przedsiębiorstwami i instytucjami.
Kluczowym obszarem oferty SAP są rozwiązania ERP (Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). System ERP firmy SAP zapewnia pomoc w zarządzaniu bardzo szerokim zakresem biznesu, od finansów, księgowości i kontrolingu, przez zaopatrzenie, zarządzanie zapasami, gospodarkę magazynową, po zarządzanie produkcją; następnie w zarządzaniu sprzedażą i dystrybucją.
Osobną sferą jest zarządzanie kapitałem ludzkim w SAP, z całą rodziną aplikacji wspierających kadry, płace w SAP oraz tzw. miękki HR w SAP.
Ponadto, w ofercie SAP są dziesiątki aplikacji dedykowanych dla kolejnych większych i mniejszych obszarów, jak np. CRM – zarządzanie relacjami z klientami, SCM – zarządzanie łańcuchem dostaw, i wiele innych.
Dowiedz się więcej
Przejdź do kolejnych stron tematycznych naszego minikompendium.