Wydzielenie HR z SAP | All for One Poland

Wydzielenie HR z SAP

Narzędzia, scenariusze, migracja do S/4

Wiele środowisk SAP naszych klientów zawiera moduły logistyczno-finansowe na tym samym systemie co moduły zarządzania kapitałem ludzkim. Zwykle podstawową przesłanką wyboru takiego rozwiązania była oszczędność. Jednak w miarę rozwoju organizacji i zwiększających się potrzeb odnośnie do systemu, takie rozwiązanie ujawnia swoje wady. Jedną z ważniejszych przesłanek przemawiających za rozdzieleniem systemów klasy ERP i HCM jest migracja na platformę SAP S/4HANA.

Wiele środowisk SAP naszych klientów zawiera moduły logistyczno-finansowe na tym samym systemie co moduły zarządzania kapitałem ludzkim. Zwykle podstawową przesłanką wyboru takiego rozwiązania była oszczędność. Jednak w miarę rozwoju organizacji i zwiększających się potrzeb odnośnie do systemu, takie rozwiązanie ujawnia swoje wady. Jedną z ważniejszych przesłanek przemawiających za rozdzieleniem systemów klasy ERP i HCM jest migracja na platformę SAP S/4HANA.

Środowiska SAP łączące systemy SAP ERP i SAP HR to częsta praktyka. Podstawowe korzyści takiego rozwiązania to oszczędność wynikająca z konieczności utrzymania mniejszej liczby instancji SAP oraz łatwiejsza ścisła integracja (interfejsy) pomiędzy elementami systemu. Z drugiej strony jednak system zawierający moduł HCM musi być często aktualizowany, by odzwierciedlać zmieniające się wymagania prawne. W odniesieniu do reszty środowiska ERP zazwyczaj użytkownicy preferują stabilność nad częstotliwość wgrywania poprawek. Dodatkowo do wspólnego systemu ma dostęp więcej osób, co utrudnia zachowanie bezpieczeństwa wrażliwych danych HR.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyodrębnieniem systemu HCM jest planowana migracja na platformę SAP S/4HANA. Rozdzielenie tych systemów pozwala na odrębne harmonogramy projektów migracji dla ERP i HCM.

Jak wyodrębniać?

Najprostszy sposób na wyodrębnienie systemu HCM z systemu ERP to stworzenie kopii systemu, zmiana SID i numeru licencji SAP oraz dostosowanie oraz zbudowanie nowych interfejsów pomiędzy systemami. Takie podejście zapewnia szybkie rozdzielenie systemów HR i ERP, ale pozostawia niepotrzebne dane w obu systemach. Po podziale w systemie ERP zostają dane HCM i na odwrót.

Naturalnie nasuwa się pytanie o usuwanie niepotrzebnych informacji. Taka operacja nie jest w systemie SAP łatwa, po pierwsze zajmuje wiele czasu, a po drugie – nie wszystko można usunąć standardowymi sposobami. Część danych można usunąć ręcznie, część za pomocą żmudnej procedury archiwizacji, a części danych nie można usunąć standardowo.

Narzędzia do kasowania danych

Z pomocą przychodzą dedykowane narzędzia pozwalające na czyszczenie systemu z niepotrzebnych danych lub pomagające kopiować tylko wybrane dane. All for One Polska ma w ofercie produkt All for One Carve-out Kit. Wykorzystując to narzędzie można szybko skasować dane niepotrzebnego dłużej modułu lub niepotrzebnej jednostki organizacyjnej SAP (np. całej jednostki gospodarczej i zależnych jednostek organizacyjnych). Można więc usunąć dane HCM z systemu ERP i dane ERP z systemu HCM.

Bardziej wyszukane wyodrębnienie systemu

Dodatkowo All for One Carve-out Kit pozwala na kopiowanie wybranych danych do czystej kopii systemu. Umożliwia to powołanie systemu HCM w sposób pozwalający na jeszcze lepsze ograniczenie danych koniecznych do działania HR. A zatem najpierw na podstawie systemu ERP można utworzyć tzw. pusty system (empty shell), bez danych transakcyjnych i podstawowych, a w kolejnym kroku skopiować dane HCM na ten system.

Połączenie wydzielenia HCM z migracją na S/4HANA

Jeśli klient planuje przejście na platformę SAP S/4HANA i chce rozdzielić system HCM i ERP, możliwe są trzy scenariusze:

 • projekt wydzielania przeprowadzony przed migracją do S/4HANA;
 • projekt wyodrębnienia HCM po migracji na S/4HANA;
 • połączenie wyodrębnienia HCM podczas migracji transformacyjnej do S/4HANA.

Ostatni scenariusz pozwala skrócić czas całego projektu (jeden projekt zamiast dwóch po kolei), zmniejszyć jego koszt oraz zaangażowanie użytkowników biznesowych w testowanie zmian w systemie.

Także tego typu projekty nie są nowością dla All for One Poland – mamy narzędzia wspierające takie podejście i doświadczenia z wielu wykonanych projektów. Jeśli zamierzacie Państwo wyodrębnić system HCM z systemu SAP ERP lub połączyć w jednym systemie oddzielne systemy SAP – zapraszamy do kontaktu.

Transformacje środowisk SAP

Specjalizacją All for One Poland są projekty związane ze zmianami, które mogą dotyczyć zarówno biznesu firmy, jak i strategii IT i sposobu zarządzania środowiskiem SAP. Są to m.in. projekty migracji do SAP S/4HANA, migracje do chmury oraz migracje technologiczne, a także fuzje i wydzielenia, reorganizacje biznesowe i harmonizacje oraz migracje danych.

Transformacje systemów SAP HCM

Wydzielenia systemów SAP HCM z SAP to jeden z typów projektów transformacji systemów SAP wykonywanych w All for One Poland.

W latach 2022 i 2023 nasi konsultanci realizowali duże projekty wydzielenia HCM z systemu SAP. Pierwszy projekt realizowany był dla międzynarodowej spółki z branży recyklingu opakowań z siedzibą w Niemczech. Projekt trwał pół roku. Podczas wyodrębniania danych dokonano dodatkowej selekcji według jednostek organizacyjnych. Drugi projekt był realizowany dla niemieckiej grupy przedsiębiorstw łączących zarządzanie real estate, branżę hotelarską i produkcję napojów. Podczas tego projektu konsultanci nie przenosili danych HR, ale usuwali zbędne dane HCM z kopii systemu SAP. Projekt trwał pięć miesięcy.

W latach 2023/2024 wykonywaliśmy złożony projekt konwersji systemu SAP ERP/HCM do S/4HANA dla instytucji edukacyjnej z rejonu Bliskiego Wschodu. Podczas tego projektu wykonywaliśmy połączenie (merge) danych z systemu SAP HR grup pracowniczych, podgrup pracowniczych, zdarzeń pracowniczych oraz czyszczenie danych pracowników. Projekt trwał dziesięć miesięcy.

Digital Transformation Center to powołany w 2018 dział All for One skupiony na realizacji projektów transformacji SAP, w tym migracji do SAP S/4HANA. Skupia ponad 50 konsultantów podzielonych na kilka zespołów. Wysokie kompetencje i wieloletnie doświadczenie są poświadczone licznymi certyfikatami SAP i innych partnerów. Na koncie DTC jest już ponad 160 projektów transformacyjnych, w tym ponad 70 migracji do S/4HANA.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.