SAP Security Patch Day | All for One Poland

SAP Security Patch Day

Bezpieczne wtorki z SAP

W każdy drugi wtorek miesiąca SAP publikuje poprawki do systemów SAP, to tak zwany SAP Security Patch Day. Regularne wgrywanie aktualizacji jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, wydajności i stabilności systemów. Aktualizacje SAP to konieczność, a zarazem wyzwanie kompetencyjne i organizacyjne. Cykliczny proces weryfikacji i wgrywania poprawek, a także zarządzania zmianą i testowania wprowadzanych zmian można powierzyć All for One Poland w ramach usług administracji SAP.

W każdy drugi wtorek miesiąca SAP publikuje poprawki do systemów SAP, to tak zwany SAP Security Patch Day. Regularne wgrywanie aktualizacji jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, wydajności i stabilności systemów. Aktualizacje SAP to konieczność, a zarazem wyzwanie kompetencyjne i organizacyjne. Cykliczny proces weryfikacji i wgrywania poprawek, a także zarządzania zmianą i testowania wprowadzanych zmian można powierzyć All for One Poland w ramach usług administracji SAP.

SAP Security Patch Day to dzień, w którym SAP publikuje poprawki bezpieczeństwa dla swojego oprogramowania. W każdy drugi wtorek miesiąca prezentowane są informacje w formie biuletynu zawierającego zestawienie not SAP opisujących odnotowane podatności i zagrożenia. Zdarza się, że w przypadku odkrycia krytycznych podatności, SAP wysyła ad-hoc wiadomości mailowe poza zaplanowanym harmonogramem. Takie wiadomości oznaczane są jako Hot News i należy je przeanalizować w pierwszej kolejności, gdyż zawierają informacje krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa informatycznego.

Rola SAP Security Patch Day

Każda podatność ma oznaczoną metrykę ważności według skali CVSS, co pozwala określić, które podatności niosą za sobą największe ryzyko. Najwyższą ocenę, powyżej CVSS 9.0, otrzymują poprawki krytyczne, tzw. Hot News, i dla tej kategorii zaleca się wykonanie niezwłocznych działań zabezpieczających.

Noty bezpieczeństwa dotyczą całego portfolio oprogramowania dostarczanego przez SAP. Odnoszą się zarówno do części uruchomionej na serwerach, jak również oprogramowania na stacji końcowej użytkowników – SAP GUI, a nawet poszczególnych funkcji przeglądarek internetowych.

Korzyści z wgrywania poprawek

Obecnie, gdy zagrożenia cybernetyczne dotyczą coraz większej liczby firm i podmiotów, każda luka w oprogramowaniu może być potencjalnym punktem wejścia dla atakujących. Coraz więcej ataków opiera się na zautomatyzowanym podejściu, często wspieranym przez sztuczną inteligencję, dlatego liczba zdarzeń bezpieczeństwa rośnie w szybkim tempie. Regularne aktualizowanie oprogramowania i wprowadzanie łatek zabezpieczających pozwala na zminimalizowanie ryzyka ataków.

Ryzyko zaniechania

Zaniechanie aktualizacji poprawek bezpieczeństwa w systemach SAP może narazić firmę na poważne konsekwencje. Po pierwsze, zwiększa to podatność na ataki cybernetyczne, które mogą prowadzić do wycieku danych lub utraty poufnych informacji. Po drugie, zaatakowane systemy mogą zostać uszkodzone, co może prowadzić do wielogodzinnych przestojów w działaniu systemu. Po trzecie, firmie mogą grozić konsekwencje prawne i finansowe wynikające z nieprzestrzegania regulacji dotyczących bezpieczeństwa danych. Wreszcie może ucierpieć reputacja firmy, co prowadzi do utraty zaufania klientów i partnerów biznesowych.

Aktualizacja SAP to konieczność

Jak widać, skutki zaniechań w obszarze bezpieczeństwa SAP mogą być bardzo poważne. Większość firm zdaje sobie z tego sprawę i poważnie podchodzi do aktualizacji systemów.

Jednak samo wdrażanie poprawek również wiąże się z szeregiem wyzwań. Każda zmiana w oprogramowaniu może spowodować nieoczekiwane problemy w działaniu innych obszarów, dlatego tak ważny jest proces zarządzania zmianą i testowanie wprowadzanych zmian.

Liczba publikowanych poprawek stale się zwiększa, poprawki dotyczą wszystkich produktów SAP i często są przygotowane dla określonych wersji komponentów lub systemów z zaimplementowanymi specyficznymi funkcjami. Dlatego w pierwszym kroku niezbędne jest określenie, czy dana poprawka w ogóle dotyczy „naszego” systemu. Z odpowiedzią na to pytanie wielu administratorów SAP ma problem, dlatego często korzystają ze wsparcia zewnętrznych firm konsultingowymi SAP w celu wykonania analizy i przygotowania zaleceń dotyczących poszczególnych poprawek.

Po wybraniu poprawek do implementacji należy przeprowadzić odpowiednie zmiany na systemie i wykonać niezbędne testy. Sukces każdej zmiany zależy w dużej mierze od zaimplementowanego procesu zarządzania zmianą w firmie. Braki w tym zakresie, jak np. niedostateczne testy, mogą skutkować nieoczekiwanymi problemami już po implementacji poprawki.

Cykl życia produktu SAP

Proces zarządzania podatnościami SAP nie może funkcjonować w oderwaniu od długoterminowego planu aktualizacji i upgrade’u środowiska SAP. W sytuacji kiedy system SAP nie był aktualizowany przez kilka lat, samo wgranie poprawek bezpieczeństwa w większości przypadków okazuje się niemożliwe ze względu na ich ogromną liczbę lub z powodu wymagań co do wersji komponentów systemu, które muszą być spełnione.

Poprawki bezpieczeństwa są zawarte w pakietach aktualizacyjnych SAP (Support Package Stack), dlatego fundamentem niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa jest regularne aktualizowanie całego środowiska SAP. Wgrywanie comiesięcznych poprawek jest uzupełnieniem tego procesu, pozwalającym na utrzymanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa.

Otoczenie prawne

Cyberbezpieczeństwo stało się stałym elementem otoczenia prawnego, w którym funkcjonują firmy. Elementy bezpieczeństwa IT zostały także wprowadzone w wymaganiach rozporządzenia RODO (GDPR), które funkcjonuje od wielu lat. Obecnie w Unii Europejskiej została wprowadzona dyrektywa NIS2, która dotyczy firm średniej wielkości i dużych z wielu sektorów. Brak realizacji wytycznych NIS2 może skutkować poważnymi karami finansowymi dla objętych nią podmiotów.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.