Wbudowane środowisko analityczne w S/4HANA | All for One Poland

Wbudowane środowisko analityczne w S/4HANA

Analizuj, decyduj, działaj

Wbudowana w SAP S/4HANA analityka to duża wartość tego systemu transakcyjnego. Spójne środowisko transakcyjno-raportowe, możliwość szybkiej reakcji na zmiany w otoczeniu biznesowym, zawsze aktualne dane do raportowania i szeroka gama gotowych do użycia raportów, a także kokpity zarządcze dostępne dzięki wbudowanemu SAP Analytics Cloud. System S/4HANA Cloud spełni oczekiwania analityczno-raportowe nawet wymagających użytkowników.

Wbudowana w SAP S/4HANA analityka to duża wartość tego systemu transakcyjnego. Spójne środowisko transakcyjno-raportowe, możliwość szybkiej reakcji na zmiany w otoczeniu biznesowym, zawsze aktualne dane do raportowania i szeroka gama gotowych do użycia raportów, a także kokpity zarządcze dostępne dzięki wbudowanemu SAP Analytics Cloud. System S/4HANA Cloud spełni oczekiwania analityczno-raportowe nawet wymagających użytkowników.

Artykuł odnosi się do S/4HANA Cloud w wersji Public Edition, jednak opisane funkcjonalności są dostępne we wszystkich wydaniach systemu S/4HANA, zarówno w wersji on-premise, jak i cloud.

Systemy hurtowni danych zazwyczaj wiążą się z koniecznością konfiguracji odrębnego środowiska do raportowania, co pociąga za sobą dodatkowe koszty i czas potrzebny na wdrożenie. Ponadto w klasycznym podejściu hurtownia danych jest zasilana raz dziennie, najczęściej w nocy. Powoduje to, że wyświetlane raporty odnoszą się do poprzedniego dnia i nie zawierają bieżących danych. Tymczasem w dobie szybko zmieniającego się otoczenia biznesowego i ogromnej ilości przetwarzanych informacji tylko podejmowanie decyzji w oparciu o aktualne i kompletne dane może zapewnić ich trafność i efektywność. Brak konieczności przeładowywania danych i raportowanie zawsze w oparciu o bieżące informacje jest niewątpliwą zaletą analityki wbudowanej w system transakcyjny.

Oprócz braku opóźnień w raportowaniu do zalet możliwości analitycznych w S/4HANA Cloud Public Edition należy zaliczyć:

 • możliwość natychmiastowej realizacji decyzji podjętych na podstawie analizy danych,
 • rozbudowany zestaw raportów dostępnych dla każdego użytkownika,
 • mechanizmy sztucznej inteligencji,
 • wbudowany SAP Analytics Cloud.

Analiza, decyzja i realizacja w jednym

Dzięki analizie danych w S/4HANA Cloud Public Edition możemy natychmiastowo nie tylko podejmować decyzje w oparciu o najświeższe dane, ale także je realizować. W praktyce oznacza to przykładowo, że analizując przeterminowane należności dla kontrahenta, który zalega nam z płatnością, od razu możemy wystawić odpowiedni monit. Weryfikując stan magazynowy, mamy możliwość wystawienia zamówienia dla surowca, którego nie ma obecnie na stanie w magazynie. Po analizie raportu dostaw niezafakturowanych, jesteśmy też w stanie zafakturować dostawy, które dotarły już do klienta. To tylko niektóre z przykładów korzyści, jakie wiążą się z funkcjonowaniem systemu transakcyjnego i raportowego w jednym środowisku.

Raporty i ich użytkownicy

System S/4HANA Cloud Public Edition dostarcza szereg zdefiniowanych raportów, które mogą być wykorzystywane przez poszczególne grupy użytkowników. Pracownicy magazynu, działu finansowego, kontrolingu, zakupów czy przedstawiciele handlowi w portfolio dostępnych raportów odnajdą zapewne te, które leżą w kręgu ich zainteresowań. Dostępne w standardzie raporty nie wymagają żadnej dodatkowej konfiguracji. Aby z nich korzystać, wystarczy przypisać odpowiednią rolę użytkownikom. Raporty są dostępne zarówno w formie tabelarycznej, jak i wykresów.

Zestaw udostępnionych raportów jest szeroki i pokrywa swoim zakresem wszystkie moduły. Jeśli okaże się on jednak niewystarczający, możliwe jest tworzenie własnych raportów i zapytań analitycznych bezpośrednio z poziomu Fiori.

Wbudowany SAP Analytics Cloud

S/4HANA Cloud Public Edition umożliwia również korzystanie z kokpitów zarządczych dzięki wbudowanemu SAP Analytics Cloud. Także i w tym przypadku możliwe jest wykorzystanie predefiniowanych dashboardów oraz tworzenie własnych. Co więcej, SAP S/4HANA Cloud PE umożliwia też podłączenie zewnętrznych systemów SAP Analytics Cloud, a tym samym wyświetlenie po stronie systemu transakcyjnego raportów zbudowanych na zewnętrznym środowisku.

Sztuczna inteligencja

Ogromna ilość informacji do przetworzenia wymaga zapewnienia pewnych procesów automatyzacji w celu skrócenia czasu potrzebnego na ich analizę. S/4HANA Cloud Public Edition takie narzędzia zapewnia. Umożliwiają one m.in. prognozowanie przyszłej sprzedaży w oparciu o dane historyczne, optymalizację zapasów czy wyodrębnienie głównych czynników wpływu. System zawiera zarówno zdefiniowane modele oparte m.in. na funkcji regresji, ale też pozwala tworzyć własne tzw. inteligentne scenariusze wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego.

Czy hurtownia danych jest nadal konieczna?

Wydawałoby się, że mechanizmy analityczne w S/4HANA Cloud Public Edition, zwłaszcza z uwzględnieniem wbudowanego środowiska SAP Analytics Cloud, niwelują konieczność istnienia hurtowni danych i zewnętrznych narzędzi raportowych. W większości przypadków tak rzeczywiście będzie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wbudowanej analityki możemy raportować dane pochodzące tylko i wyłącznie z systemu S/4HANA Cloud w wersji publicznej.

Jeśli natomiast organizacja wykorzystuje dane pochodzące z zewnętrznych systemów czy baz danych, nadal konieczne może okazać się wdrożenie hurtowni danych, która pozwoli na ich integrację. W przypadku S/4HANA Cloud Public Edition zalecaną hurtownią danych jest SAP Datasphere. Podobnie, jeśli przedsiębiorstwo ma rozbudowane procesy planistyczne, mogą być one obsłużone jedynie przez zewnętrzne środowisko SAC.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeśli organizacja zdecyduje się na zewnętrzne środowisko SAP Analytics Cloud lub SAP Datasphere, to oba systemy dostarczają rozbudowany zestaw predefiniowanych obiektów kompatybilnych z systemem S/4HANA Cloud w wersji public. Po ich aktywacji i podłączeniu właściwego systemu źródłowego z raportów czy widoków można korzystać. Skraca to niewątpliwie czas potrzebny na wdrożenie zewnętrznych systemów oraz zapewnia właściwy sposób przetwarzania i raportowania poszczególnych danych.

Wbudowana w systemy SAP S4/HANA analityka jest istotnym atutem tego rodzaju systemu transakcyjnego. Jeśli więc firma chce zbudować spójne środowisko transakcyjno-raportowe, by móc reagować na zmieniające się otoczenie natychmiastowo i w oparciu o aktualne dane, a także chce wykorzystać szeroką gamę gotowych do użycia raportów, system S/4HANA Cloud Public Edition spełni oczekiwania w tym zakresie.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.