Rynek w Polsce wymaga od firm coraz dokładniejszego rozpoznania wymagań klientów i budowania długofalowych relacji z wykorzystaniem różnorodnych form kontaktu, w tym mediów społecznościowych. Rozwiązanie SAP Cloud for Customer wykorzystuje nowoczesne sposoby kreowania zaangażowania klientów, w tym technologie mobilne, przyjazność i prostotę użytkowania oraz bogatą funkcjonalność w chmurze, połączoną z naturalnymi możliwościami integracji z rozwiązaniami SAP, wdrożonymi w tradycyjnym modelu on-premise, czyli na serwerach firmy.
 

SAP konsekwentnie realizuję strategię dostarczania oprogramowania biznesowego w chmurze i wzbogaca swoją ofertę rozwiązań w Polsce o zlokalizowane, przyjazne w użyciu oprogramowanie, które wspiera budowanie zaangażowania klientów. W marcu 2014 r. firma SAP Polska poinformowała o udostępnieniu w polskiej wersji językowej rozwiązania SAP Cloud for Customer – oprogramowania dostępnego w chmurze, które wspiera budowanie zaangażowania klientów. SAP Cloud for Customer odpowiada na rosnące wymagania firm związane z elastycznością, wydajnością i łatwością korzystania z systemów klasy CRM.

„Polska premiera SAP Cloud for Customer jest ważnym krokiem w realizacji strategii SAP w chmurze” – powiedziała Kinga Piecuch, Prezes SAP Polska. „Wychodzimy naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu polskich firm na elastyczne i przyjazne w użyciu aplikacje CRM nowej generacji, które pomagają skutecznie pogłębiać współpracę z klientami. Jednocześnie znacząco wzbogacamy naszą ofertę rozwiązań w chmurze dostępnych po polsku. Jestem przekonana, że pozwoli to SAP znaleźć się w czołówce dostawców aplikacji biznesowych w chmurze na naszym rynku”.

Kinga Piecuch, Prezes SAP Polska

Angażujące relacje z klientami

Rozwiązanie SAP Cloud for Customer łączy w sobie możliwości angażowania klientów poprzez dowolne kanały kontaktu – w punkcie sprzedaży, online oraz na urządzeniach mobilnych. Wykorzystuje również możliwości przetwarzania w czasie rzeczywistym w oparciu o platformę SAP HANA. Polska wersja obejmuje kilka zintegrowanych obszarów, które w spójny sposób wspomagają sprzedaż i obsługę klientów, wybrane procesy w obszarze marketingu, analitykę sprzedaży, a także umożliwiają monitorowanie i analizę interakcji w nowych mediach. Zakres wdrożenia SAP Cloud for Customer może być swobodnie dostosowywany do aktualnych potrzeb firmy. Ponadto rozwiązanie można bezproblemowo integrować z systemami dostępnymi w modelu tradycyjnym (np. SAP ERP, SAP CRM) lub w chmurze od alternatywnego dostawcy.

Rozwiązanie SAP Cloud for Customer jest również wyposażone w pełen zakres funkcji mobilnych. Użytkownik ma zapewniony dostęp do aplikacji zarówno z komputera stacjonarnego, jak i z większości urządzeń mobilnych w trybie online i offline. Atutem SAP Cloud for Customer jest również możliwość personalizowania interfejsu.

„Możliwości mobilne, nowoczesny i przyjazny interfejs i szerokie możliwości SAP Cloud for Customer wnoszą nową jakość do pracy z systemami do zarządzania relacjami z klientami”, powiedział Michał Tabakowski, CRM Business Development Director, SAP CEE. „Nasze rozwiązanie w chmurze pozwala usprawnić działania sprzedażowe oraz obsługę klienta za niższą cenę i w krótszym czasie. Będzie ono też na bieżąco aktualizowane i wzbogacane o coraz to nowe funkcjonalności. Na coraz trudniejszym rynku narzędzia typu SAP Cloud for Customers mają decydujące znaczenie w budowaniu konkurencyjności”.

Michał Tabakowski, CRM Business Development Director, SAP CEE

CRM jako SaaS usługi coraz popularniejsze

Firmy oczekują od systemów klasy CRM uproszczenia modeli biznesowych poprzez usprawnienie procesów sprzedaży i obsługi klientów. Z drugiej strony klienci tych firm coraz częściej podejmują decyzje zakupowe nawet bez kontaktu z produktem czy usługą, na podstawie opinii zamieszczanych w mediach społecznościowych. Przygotowanie się do obsługi klientów w taki sposób, jakiego oni oczekują, z wykorzystaniem nowych kanałów kontaktu i z uwzględnieniem nowych typów zachowań w mediach społecznościowych, jest niezbędnym warunkiem zbudowania przewagi konkurencyjnej i długofalowej relacji z klientem.

Dlatego firmy coraz częściej sięgają po oprogramowanie CRM w chmurze. Według przewidywań analityków i szacunków SAP, światowy rynek rozwiązań CRM w chmurze może rosnąć w tempie 7–15% rocznie w ciągu następnych pięciu lat. „Widzimy rosnące zainteresowanie SAP Cloud for Customer w Europie i jestem przekonany, że również w Polsce firmy docenią jego elastyczność, wygodę użycia i kompleksowość funkcji” – dodaje Michał Tabakowski.

Nowoczesny zakres funkcjonalny

SAP Cloud for Customer, zaprojektowany z myślą o specjalistach odpowiedzialnych m.in. za sprzedaż i obsługę klientów, oferuje cztery obszary funkcjonalne: SAP Cloud for Sales, SAP Cloud for Service, SAP Cloud for Social Engagement oraz SAP Social Media Analytics. Zależnie od specyfiki działalności firma może zdecydować, z których aplikacji skorzysta.

Andrzej Moskalik, Dyrektor ds. Współpracy z Klientami, All for One Poland

Przyszłość w SaaS-ie
Dostępne po polsku rozwiązanie SAP CRM w chmurze to kolejny produkt SAP oferowany w modelu SaaS. Dziś jeszcze wiele firm ma pewne obawy przed inwestowaniem w rozwiązania software as a service – zwłaszcza duże organizacje, które wolą posiadać na własność użytkowane rozwiązanie. Widać jednak, że tylko kwestią czasu jest przekroczenie masy krytycznej, jeśli chodzi o popularność tego modelu korzystania z aplikacji.
W SaaS interesujący jest przede wszystkim model opłaty za rozwiązanie. Najczęściej jest to abonament, co ma tę zaletę, że początkowe nakłady inwestycyjne są dużo niższe niż w wypadku tradycyjnego modelu zakupu licencji i wdrożenia. To ważne szczególnie dla firm mniejszych, dla których koszt licencji systemu on premise, np. klasy CRM, jest zbyt wysoką barierą.
Obrana przez firmę SAP strategia inwestowania w chmurę zakłada oferowanie w niedalekiej przyszłości wszystkich najważniejszych rozwiązań SAP, w tym SAP ERP, na platformie SAP HANA Cloud. Jeśli chodzi o SAP Cloud for Customer to przewiduję, że w pierwszej kolejności rozwiązanie będzie szczególnie interesujące dla dużych firm, które już korzystają z klasycznego systemu SAP CRM. Dla nich SAP Cloud for Customer może się stać podstawowym narzędziem „terenowym” dla określonych grup pracowników, niepotrzebujących dostępu do pełnej funkcjonalności SAP CRM.
Andrzej Moskalik, Dyrektor ds. Współpracy z Klientami, All for One Poland

SAP Cloud for Sales, pełniąc funkcje SFA (Sales Force Automation), umożliwia automatyzację najważniejszych zadań sprzedażowych, m.in. zarządzanie kontaktami i relacjami z klientami, śledzenie zamówień itd. Do tego oferuje grupowanie klientów według wspólnych cech (np. wartości zakupów i kategorii zamówionych produktów), symulacje wielkości przychodów oraz rozbudowaną analitykę predykcyjną. Dzięki temu sprzedawcy z wyprzedzeniem mogą identyfikować zachowania i potrzeby potencjalnych klientów oraz wykorzystać wszystkie zasoby, które są niezbędne do sfinalizowania transakcji.

Równie pomocna jest „mapa liderów opinii”. Funkcja ta umożliwia prostą identyfikację osób wpływających na decyzje zakupowe innych klientów. Dzięki temu sprzedawcy mogą być skuteczniejsi na etapie domykania transakcji, wiedzą bowiem, z kim i kiedy najlepiej się kontaktować. Sprzedawcy ponadto mogą korzystać ze specjalnych filtrów, wyławiających najbardziej obiecujących klientów. Komfort pracy podnosi również interfejs, który w przejrzysty sposób wizualizuje możliwości sprzedażowe.

Funcjonalność SAP Cloud for Service oferuje z kolei narzędzia do pracy według wskaźników KPI, aktualizuje historię kontaktów oraz status działań. Dodatkowo pozwala tworzyć szczegółowe profile klientów poprzez dodawanie informacji lub zdjęć, tak aby usługa posprzedażna czy serwisowa przebiegała w płynny i zaplanowany sposób. „Wyobraźmy sobie przedstawiciela handlowego, który zobowiązał się dostarczyć produkt AGD w terminie wskazanym przez klienta, ale nie wiedział, że w miejscu dostawy nie ma ani parkingu ani windy, co może wpłynąć na opóźnienie dostawy” – podaje przykład Michał Tabakowski. „Takie ryzyko można wyeliminować dzięki SAP Cloud for Service. Nasza aplikacja umożliwia zamieszczanie dodatkowych praktycznych informacji, dzielenie się najlepszymi praktykami i zasięganie porad na czacie”.

Praktyczne wsparcie oferują również SAP Social Media Analytics oraz SAP Cloud for Social Engagement. Obie aplikacje umożliwiają nie tylko komunikację z innymi pracownikami, ale też m.in. monitorowanie i dodawanie postów na serwisach społecznościowych, jak Facebook lub Twitter. Tego typu funkcje są coraz bardziej przydatne ze względu na zmianę zwyczajów zakupowych. Prawie 80 proc. klientów przeznacza ponad połowę swojego czasu na zakupy, szukając w sieci dodatkowych informacji o produktach lub usługach. Jeśli natrafiają na negatywne opinie, często zmieniają decyzje, które wcześniej wydawały się już przesądzone. Ryzyko odejścia klientów można redukować, monitorując i reagując na komentarze internautów w czasie rzeczywistym. SAP Social Media Analytics oraz SAP Cloud for Social Engagement mogą również zwiększyć szanse na działania typu cross-sell i up-sell poprzez odpowiedni kontakt firmy z klientami w odpowiedzi na ich zaangażowanie na profilach firmowych w mediach społecznościowych.

Wśród zalet użytkowania SAP Cloud for Customer trzeba też wymienić możliwość tworzenia spersonalizowanych interfejsów poprzez określenie najbardziej przydatnych lub najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności, np. narzędzia do wykonywania symulacji przychodów „co-jeśli” i analiz predykcyjnych, funkcje do generowania i przesyłania raportów w formie plików PDF do wybranych pracowników lub informacje o liczbie fanów na Facebooku albo środkach dostępnych na kampanie marketingowe.

SAP Cloud for Customer może być wykorzystywane zarówno z poziomu desktopów, jak i urządzeń mobilnych. Rozwiązanie – proste w użyciu – działa w trybie online i offline na smartfonach i tabletach opartych na systemach Android, iOS oraz BlackBerry, a w przyszłości także Windows Phone. Jednocześnie SAP Cloud for Customer wykorzystuje technologię HTML5, która udostępnia rozwiązanie na urządzeniach nieobsługujących natywnych aplikacji.

Piotr Bieliński, Menedżer Rozwoju Biznesu w obszarze CRM-SD, All for One Poland

Jeden cel – różne potrzeby, różne narzędzia
BCC (aktualnie All for One Poland) od lat wdraża i rozwija rozwiązania wspierające sprzedaż i zarządzanie relacjami z klientami. W zakresie SAP CRM byliśmy pionierem na polskim rynku, prowadząc pierwsze duże wdrożenia SAP CRM. Rozwijaliśmy też autorskie rozszerzenia systemu odpowiadające na specyficzne potrzeby klientów w zakresie wsparcia działań handlowych. Dzięki dużemu doświadczeniu obejmującemu różne narzędzia z oferty SAP, wyróżnia nas kompleksowe podejście do sfery relacji z klientami.
Realizujemy klasyczne projekty wdrożenia rozwiązania SAP CRM, które odpowiada nawet na najbardziej zaawansowane potrzeby w zakresie relacji z klientami. W ofercie BCC znajduje się również rozwiązanie SPRINT CRM, które jest gotowym do użytku, kompletnym pakietem CRM, opartym na SAP CRM. Istotą SPRINT CRM jest dostępność gotowych do pracy funkcji z kluczowych obszarów marketingu, sprzedaży i serwisu. W narzędziu są zaszyte wzory gotowych procesów biznesowych, opartych na światowych best practices, co sprawia, że rozwiązanie może być gotowe do pracy nawet w ciągu dwóch miesięcy. Przekłada się to na niższy, możliwy do określenia z góry koszt wdrożenia i w rezultacie na szybki zwrot inwestycji w rozwiązanie.
Oferujemy także rozwój funkcjonalności SAP ERP w module sprzedaży i dystrybucji zgodnie z indywidualnymi potrzebami naszych klientów. Między innymi na podstawie tych doświadczeń powstała nasza kolejna propozycja: autorska aplikacja CaRuM, wspierająca codzienną pracę handlowców z wykorzystaniem danych o klientach z systemu SAP ERP. Dzięki CaRuM firmy pracujące z SAP mogą usprawnić podstawowe funkcje z zakresu CRM bez kosztownej inwestycji w rozbudowany system CRM. Nowe rozwiązanie – SAP Cloud for Customer – będzie doskonałym uzupełnieniem naszej kompleksowej oferty rozwiązań z rodziny narzędzi CRM dla tych firm, które są gotowe korzystać z aplikacji dostępnych w chmurze.
Piotr Bieliński, Menedżer Rozwoju Biznesu w obszarze CRM-SD, All for One Poland

W modelu hybrydowym

Atutem SAP Cloud for Customer jest relatywnie krótki czas wdrożenia oraz elastyczność. Rozwiązanie może być udostępnione w formie usługi w ciągu niespełna kilku tygodni. Można je wdrożyć jako chmurę działająca samodzielnie lub w modelu hybrydowym, zintegrowanym z systemami on-premise, np. SAP ERP, SAP CRM czy analitycznymi, a także z rozwiązaniami w chmurze innych dostawców. Dzięki temu dotychczasowe zasoby informatyczne firmy mogą być w pełni wykorzystywane i na bieżąco dostosowywane do zmieniających się priorytetów.