Już od blisko 20 lat działam na rynku usług SAP. Rozmawiam z klientami. Obserwuję kolejne nowości i trendy. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że pojawienie się oferty RISE with SAP S/4HANA wpisuje się w szersze zjawisko w sektorze IT, a mianowicie „uchmurowienia” wszystkiego.
 

A przecież, jeśli coś dobrze działało, to po co to zmieniać. Jeśli ktoś nie chciał zajmować się infrastrukturą we własnym zakresie, to mógł zawsze skorzystać z oferty cloud specjalistycznych dostawców takich jak All For One czy globalni vendorzy. Niespecjalnie przekonuje mnie również twierdzenie, że biznes jest teraz zorientowany bardziej na OPEX niż na CAPEX. Jedni są tak zorientowani, inni nie. Nie mówiąc już o tym, że brzmi to bardziej jak pogoń za modą niż poważne założenie biznesowe.

Jednakże faktem jest, że oferta RISE with SAP S/4HANA identyfikuje kilka zjawisk, które ostatnio zmaterializowały się w otoczeniu biznesowym. Pierwsze to rosnąca zmienność otocznia organizacji, która wymusza przyspieszenie zmian samych organizacji. Zmiany w otoczeniu przyspieszają i nie należy oczekiwać, aby w najbliższym czasie spowolniły. Kolejnym czynnikiem jest skokowy wzrost niestabilności, najpierw w wyniku pandemii, a teraz w efekcie wojny w Ukrainie. Ta istotnie większa niepewność kwestionuje dużą część ustalonych od lat łańcuchów dostaw, źródeł zaopatrzenia oraz metod współpracy czy warunków finansowania biznesu. I wydaje się, że to dopiero początek. Należy do tego dołożyć zapotrzebowanie na elastyczne i szybkie zmiany procesów biznesowych organizacji, tak aby móc reagować na te wszystkie zdarzenia. Niby zawsze o tym myśleliśmy, ale teraz nabiera to specjalnego znaczenia.

Dlatego też nie wydaje się dobrym rozwiązaniem przywiązywanie się do „ciężkiej” i statycznej infrastruktury na wiele lat. To, czego biznes teraz potrzebuje, to wybór usług à la carte zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i z krótki czas dostarczenia. Tak więc może spróbują Państwo czegoś z zestawu usług RISE with SAP S/4HANA?