Rozwiązania in-memory pozwalają na radykalne zwiększenie mocy obliczeniowej systemów IT. SAP jako pierwszy z największych dostawców systemów IT dla przedsiębiorstw udostępnił technologię in-memory na dużą skalę. Wspólnie z producentami serwerów zaprojektował i stworzył odpowiednie oprogramowanie bazy danych i sprzęt, co stało się podstawą działania najpierw dla hurtowni danych, a następnie systemów ERP i kolejnych rozwiązań z rodziny SAP. To właśnie HANA.
 

Technologie informatyczne zmieniają nasze otoczenie zarówno prywatne, jak i biznesowe. Nowe rozwiązania pozwalają na tworzenie narzędzi, które jeszcze kilka lat wcześniej były obecne wyłącznie na kartkach książek science-fiction.

Pojawienie się nowych systemów jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii pozwalających zdecydowanie zwiększyć prędkości przetwarzania danych i pojemność nośników. Na dodatek dzieje się to równolegle z ich miniaturyzacją. W 1999 roku procesor Intel Pentium III potrafił przetworzyć w ciągu sekundy 2,054 miliona operacji. Współczesny procesor Intel i7 ma możliwość wykonania w tym samym czasie 238,310 miliona operacji! Również pojemność pamięci i jej wydajność wzrosły ogromnie – ilość pamięci, którą mamy dziś w przeciętnym smartfonie, jeszcze kilka lat temu była kosztowo i technologicznie nieosiągalna dla przeciętnego użytkownika komputera osobistego.

Pozostał jednak obszar architektury komputerów, który na tym tle osiągnął najmniejszy postęp – prędkość dysków. Jeszcze do niedawna większość danych zapisanych w bazach danych systemów biznesowych przechowywana była na dyskach, które ze swojej natury mają dłuższe czasy odczytu i zapisu niż pamięć RAM. Było to ograniczeniem dla prędkości całej bazy danych. Nawet jeśli procesor umożliwiał przetworzenie danych w krótszym czasie, system dyskowy nie był w stanie tak sprawnie dostarczyć danych.

Świadomość tego ograniczenia była podstawową przyczyną, dla której powstała koncepcja baz danych in-memory, w których wszystkie dane z bazy danych przechowywane są w pamięci serwera. Oczywiście dyski nadal są obecne, jednak stanowią element zapewniający bezpieczeństwo dla bazy danych, która w całości znajduje się w pamięci serwera (tzw. in-memory database).

Od pierwszych koncepcji do rynkowej premiery SAP HANA minęło kilka lat. Dziś HANA jest podstawową technologią, na bazie której uruchamiane są kolejne rozwiązania biznesowe SAP, począwszy od hurtowni danych, aż do – co jeszcze do niedawna postrzegano  jako rozwiązanie futurystyczne – systemów transakcyjnych typu ERP.

SAP HANA jest zatem nie tylko „nową zabawką” w świecie IT, ale rewolucyjną zmianą, która dzięki zdecydowanemu zwiększeniu prędkości przetwarzania danych otwiera kolejne możliwości wcześniej niedostępne ze względu na czas potrzebny do przetworzenia danych. Ta rewolucja dzieje się na naszych oczach i ciągle rodzi nowe pytania dotyczące SAP HANA. Stawiają je zarówno nasi klienci, którzy już korzystają z rozwiązań SAP, jak i firmy rozważające wdrożenie nowych rozwiązań tego producenta. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy HANA to tylko nowa baza danych, czy też zmieniają się inne elementy mojego systemu SAP?

SAP HANA to przede wszystkim baza danych, ale ze względu na fakt, że dane przechowywane są tylko w pamięci serwera, jej uruchomienie wymaga serwerów o specjalnej budowie, w szczególności bardzo dużej ilości pamięci. SAP wystawia certyfikaty producentom sprzętu, potwierdzające, że konkretny model serwera w danej konfiguracji może być wykorzystany do uruchomienia na nim SAP HANA. Zebrane są one w tzw. SAP HANA Hardware Directory.

Z punktu widzenia użytkowników końcowych systemu SAP innych niż administratorzy nie ma wielu zmian – nadal dostępne są te same transakcje, jednak czas ich wykonania może być zdecydowanie krótszy (niektóre z raportów wykonują się nawet kilkaset, do kilku tysięcy razy szybciej!). Pojawią się też nowe możliwości. Poważne zmiany dla użytkownika mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy firma zdecyduje się zmienić swój dotychczasowy SAP ERP na SAP S/4HANA – najnowszy system klasy ERP firmy SAP.

Czy mogę uruchomić SAP HANA na serwerach, które mam od kilku lat?

Możliwe jest stworzenie architektury tzw. Tailored Data Center (TDC), w której można wykorzystać infrastrukturę, którą posiadasz. Jednak aby taka konfiguracja mogła być wykorzystana dla systemu produkcyjnego SAP, musi zostać potwierdzona przez firmę SAP w specjalnej procedurze audytu.

Jakie są podstawowe zalety SAP HANA?

Bez wątpienia największą zaletą SAP HANA jest skrócenie czasu wykonywania poszczególnych operacji, szczególnie takich, które wcześniej zajmowały wiele czasu, jak np. rozliczenie kont, raportowanie na dużych wolumenach danych. Jednak przejście na HANA (zmiana samej bazy danych) pozwala również na łatwą migrację w przyszłości do następcy systemu SAP ERP – S/4HANA – który otwiera przed firmami dalsze możliwości związane z dostępem do najnowszych technologii. Dodatkowo sama baza HANA może być wykorzystana jako środowisko do rozwoju własnych aplikacji, w tym tworzonych w chmurze (środowiskiem do tworzenia takich aplikacji jest SAP HANA Cloud Platform).

Aby sprawdzić dokładniej, jakich korzyści można się spodziewać, przechodząc na SAP HANA, można wykonać raport tzw. Business Scenario Recommendation (BSR). Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem takiego badania, zapraszamy do kontaktu z BCC (aktualnie All for One Poland).

Moje systemy SAP pracują na innych bazach danych niż HANA. Czy będę zmuszony do ich zmiany?

Okresy wsparcia dla poszczególnych wersji systemów SAP i baz danych dostępne są w systemie serwisowym SAP w postaci macierzy dostępności produktów SAP (SAP Product Availability Matrix). Zgodnie z polityką SAP, poszczególne produkty wspierane są przez producenta w określonych okresach w ramach usług podstawowego lub rozszerzonego wsparcia producenta (SAP Standard Support lub SAP Enterprise Support, tzw. SAP maintenance). Można więc sprawdzić, do którego roku konkretna wersja systemu będzie posiadała określone wsparcie producenta.

Czy mogę używać HANA, gdy moje systemy SAP są maszynami wirtualnymi?

Tak, od odpowiedniej wersji poprawek SAP istnieje możliwość uruchamiania systemów SAP działających jako maszyny wirtualne na bazie HANA.

Mam sporo infrastruktury serwerowej, którą kupiłem niedawno, czy da się ją wykorzystać, jeśli chciałbym przejść na HANA?

Zgodnie z odpowiedzią na wcześniejsze pytanie – istnieje możliwość wykorzystania posiadanej infrastruktury serwerowej jako części architektury systemów opartych na SAP HANA.

Jak wygląda proces przejścia z mojego „starego” SAP na HANA?

Proces ten nazywany jest migracją i jest podobny do innych procesów migracji pomiędzy bazami danych lub systemami operacyjnymi serwerów oraz do procesów upgrade’u SAP. W pierwszej kolejności migrowane są systemy nieprodukcyjne, przeprowadzane są testy poszczególnych procesów biznesowych i transakcji, wykonywane dostosowania zmian, a dopiero po potwierdzeniu poprawności działania procesów wykonywana jest migracja systemu produkcyjnego.

Jak długo trwa proces migracji ze „starej” bazy do SAP HANA?

Cały projekt migracji dla systemu SAP ERP może trwać ok. 6-9 miesięcy, a dla systemów hurtowni danych nawet krócej. Precyzyjne oszacowanie ilości wymaganych prac, a więc czasu na ich przeprowadzenie, wymaga analizy systemu. Aby wykonać migrację, wymagany jest odpowiedni poziom EHP. Możliwe jest przeprowadzenie w jednym kroku upgrade’u do EHP i migracji do HANA.

Czy jeśli skorzystam z HANA dla ERP, to nadal będę potrzebował hurtowni danych?

Część funkcji wcześniej możliwych do uruchomienia tylko w hurtowni danych może być dostępna wprost z systemu ERP, możliwe będzie na przykład raportowanie online z systemu ERP, a za pośrednictwem SAP HANA Live można będzie skorzystać z zestawu gotowych raportów. Jednak do wykonania niektórych zadań nadal warto używać rozwiązań Business Intelligence, szczególnie ze względu na możliwości, jakie niosą narzędzia SAP BI oparte na HANA. Precyzyjna odpowiedź na to pytanie wymaga analizy zakresu wykorzystania Państwa systemu BW.

Czy wdrożenie systemu na HANA wygląda inaczej niż wdrożenie rozwiązania SAP na innej bazie danych?

Z punktu widzenia przebiegu projektu nie ma różnic pomiędzy wdrożeniem na SAP HANA i w oparciu o inne bazy danych.

Czy jeśli przejdę na HANA, to będę musiał szkolić z nowej technologii moich użytkowników SAP i administratorów?

Jeśli migracja dotyczy tylko bazy danych (a nie jest to zmiana z SAP ERP na S/4HANA), to wszystkie transakcje wykorzystywane wcześniej przez użytkowników końcowych nadal będą działały (wiele z nich zdecydowanie szybciej). Szkolenie może dotyczyć nowych możliwości. Rekomendujemy szkolenie administratorów z nowej bazy danych.

Skoro dane są przechowywane w całości w pamięci, to czy są one bezpieczne? Co się stanie, jeśli będzie problem z zasileniem?

Architektura systemu SAP opartego na HANA jest pomyślana w taki sposób, aby dane były bezpieczne. W takiej architekturze nadal znajdują się dyski, jednak nie są one wykorzystywane do bieżącego zapisywania danych wprowadzanych przez użytkowników, ale do zabezpieczenia danych znajdujących się w pamięci. Dlatego architektura zabezpiecza przed awariami, które mogą być skutkiem zaniku zasilania, tak jak w przypadku innych baz danych. Firmom chcącym zapewnić sobie jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, proponujemy uruchomienie dodatkowego systemu stand-by. Takie rozwiązanie jest wspierane w ramach architektury SAP HANA.

Czy HANA jest tylko dla dużych firm, korzystających z SAP ERP? Co z użytkownikami SAP BusinessOne?

Zarówno SAP ERP, jak i SAP Business One mogą być uruchomione na SAP HANA. Zachęcamy klientów do zapoznania się z ofertą SAP Business One on HANA in Cloud w All for One Data Centers.

Czy skoro SAP HANA to tak nowatorska technologia, dostępni są już na rynku specjaliści z odpowiednimi kompetencjami?

BCC (aktualnie All for One Poland) jako jedna z pierwszych firm na świecie prowadziła projekty migracji systemów SAP na platformę HANA. Dysponujemy zespołem doświadczonych konsultantów, posiadających certyfikaty poświadczające ich kompetencje  we wszelkich aspektach związanych z technologią i pracą w systemach na niej opartych. Naszą gotowość do oferowania usług związanych z tą platformą potwierdzają nie tylko certyfikaty konsultantów, ale również certyfikaty nadane All for One Data Centers: SAP Certified in HANA Operations Services oraz SAP Certified in Hosting Services, które dają klientom pewność, że usługi outsourcingowe BCC również w zakresie SAP HANA spełniają wysokie wymagania producenta.