SAP Analytics Cloud można przyrównać do eleganckiego, markowego garnituru, który w większości sytuacji sprawdzi się idealnie, stanowiąc złoty środek pomiędzy poziomem dopasowania do potrzeb użytkownika, a ceną i czasem potrzebnym na wybór modelu. SAC Application Designer zaś to odpowiednik garnituru szytego na miarę, na specjalne potrzeby dla najbardziej wymagającego odbiorcy nie godzącego się na kompromisy względem swoich preferencji. Idealnie dopasowany do swojego użytkownika.
 

SAC Application Designer (in. SAC App Designer, SAC Analytic Application) jest elementem SAC służącym do tworzenia zaawansowanych aplikacji analitycznych. Narzędzie przeznaczone jest dla zaawansowanych użytkowników, jednak dostarczane aplikacje służyć mogą wielu użytkownikom biznesowym – od pracowników operacyjnych po top management. Wysiłek kilku developerów tworzących aplikację pozwoli znacząco poprawić szybkość i komfort pracy wielu osób. W zależności od poziomu znajomości środowiska, każdy użytkownik SAC może korzystać z Analytic Application w indywidualny sposób – jako projektant lub jako osoba korzystająca z przygotowanych już wcześniej aplikacji.

W odróżnieniu od dostępnego wcześniej modułu, SAC Story, SAC AppDesign zapewnia możliwość wykorzystania języka JavaScript. API wyposażone w wiele predefiniowanych procedur zapewnia łatwość oraz szybkość pracy developera. Dzięki użyciu skryptów oprogramowane komponenty czynią tworzone aplikacje interaktywnymi i przyjaznymi dla użytkownika, dzięki czemu interaktywny raport przeradza się w aplikację analityczną, minimalizując liczbę kliknięć potrzebnych, by uzyskać oczekiwany rezultat, zwiększając prostotę obsługi oraz użyteczność. Projektant może wzbogacić UI (Interfejs użytkownika) o dodatkowe elementy oddziałujące z użytkownikiem, takie jak przyciski czy listy rozwijane.

Szeroki zakres form wizualizacji danych pozwala na prezentowanie informacji adekwatnie do ich typu – wykresy typu KPI (Key Point Indicator) umożliwią kadrze zarządczej szybki wgląd w najważniejsze wskaźniki firmy, a wykorzystanie wykresu wodospadowego zobrazuje wkład poszczególnych jednostek w wartość sprzedaży całej spółki. Poza elementami wizualizacyjnymi istnieje możliwość wykorzystania okien Popup służących jako kontenery dla pozostałych widżetów – początkowo ukryte po akcji użytkownika mogą pokazać dane bardziej szczegółowe lub pozwolą na ustawienie filtrów zaprezentowanych już danych.

Co więcej narzędzie nie ogranicza projektanta do wykorzystania języka programowania jedynie w wizualnych elementach kokpitu. Dzięki możliwości obsługi zdarzeń na poziomie kokpitu lub indywidualnych widżetów, takich jak: zmiana danych, załadowanie kokpitu czy też obsługa kliknięcia na komponent, aplikacje mogą znacząco ułatwić pracę użytkownikom biznesowym. Właściwie zaprojektowana aplikacja umożliwi sprawne przeprowadzanie procedury „Drill-down”, czyli zagłębiania się w dane. Za pomocą jednego kliknięcia można zmienić poziom granularności danych z poziomu ogólnego do poziomu dokumentu lub zmienić wymiar analizy. Fragmenty kodu, które developer chciałby wykorzystać wielokrotnie mogą zostać zapisane w postaci funkcji, a obliczane w nich tymczasowe wartości przechowywać jako zmienne co znacznie przyspiesza proces tworzenia kolejnych aplikacji.

Niewątpliwie dodatkową zaletą modułu Analytic Application jest fakt, że został on wyposażony w obsługę języka R, dzięki któremu analityk jest w stanie dokonać zaawansowanych analiz statystycznych, bez konieczności pisania skomplikowanych funkcji. Umiejscowienie AppDesign jako części chmury SAC pozwala w prosty sposób na dzielenie się utworzonymi rozwiązaniami, a także na współpracę wielu projektantów nad jedną aplikacją.

Wiele źródeł danych w jednoekranowej aplikacji

Wychodząc naprzeciw trendom pojawiającym się w świecie IT, SAP przenosi swoje najnowsze rozwiązanie raportowe do chmury. Nauczony doświadczeniami pozyskanymi podczas tworzenia i rozwoju wcześniejszych narzędzi, twórcy AppDesign zadbali o to, żeby produkt ten wyróżniał się szczególnymi możliwościami w dziedzinie eksploracji, analizy i wizualizacji danych. Możliwość podłączenia wielu źródeł danych różnego typu pozwala developerowi na tworzenie prostych, jednoekranowych aplikacji po zaawansowane kokpity zarządcze przedstawiające wgląd w wyniki wszystkich obszarów przedsiębiorstwa kadrze menadżerskiej. Intuicyjny interfejs pozwala użytkownikowi na szybkie zapoznanie się z narzędziem, zapewniając możliwość szybkiego tworzenia oraz korzystania z aplikacji.

Wykorzystanie chmury obliczeniowej zapewnia efektywne przetwarzanie danych, bez względu na ich wielkość czy rodzaj urządzenia, na którym uruchamiana jest aplikacja. Dodatkowo dane w chmurze hostowane są w certyfikowanych centrach danych spełniających wiele standardów ISO – dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy pewność, że przechowywane informacje są bezpieczne i nienarażone na wyciek bądź kradzież.

Możliwości funkcjonalne AppDesign:

  • Wykorzystanie języka JavaScript w celu konfiguracji oraz obsługi zdarzeń komponentów aplikacji – zwiększona interaktywność,
  • Wizualizacja danych na zróżnicowanych wykresach i tabelach,
  • Możliwość podłączenia do wielu źródeł danych, zarówno z SAP, jak i spoza systemu SAP,
  • Wykorzystanie języka R w celu analiz statystycznych,
  • Automatyczne tworzenie raportów z wykorzystaniem uczenia maszynowego,
  • Możliwość wykorzystania predefiniowanych szablonów aplikacji analitycznych,
  • Intuicyjny interfejs,
  • Zapewnienie responsywności utworzonych aplikacji,
  • Współdzielenie i współtworzenie aplikacji analitycznych przez wielu użytkowników chmury

Przykłady użycia

Przedstawienie wyników firmy w postaci KPI

Ekran zestawiający wyniki i plany finansowe firmy

Kokpit zarządczy przedstawiający dane z obszaru HR

Kokpit zarządczy przedstawiający dane magazynowe

Wizualizacja danych sprzedażowych z wykorzystaniem SAC Analytic Application