Nowe struktury w JPK CIT – dostosuj SAP już teraz | All for One Poland

Nowe struktury w JPK CIT – dostosuj SAP już teraz

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w rachunkowości dla JPK CIT: JPK_KR_PD (księgi rachunkowe) i JPK_ST (środki trwałe). Od 1 stycznia 2025 r. osoby prawne objęte podatkiem CIT będą zobowiązane do prowadzenia elektronicznie ksiąg rachunkowych, które od 1 stycznia 2026 r. będą przesyłane do urzędu skarbowego w formie JPK_CIT. Dla firm korzystających z systemów SAP oznacza to konieczność wykonania zmian w tych systemach już na dzień 1 stycznia 2025 r. All for One Poland już przygotowało rozszerzenie swojego pakietu All for One JPK rozwiązań i usług pozwalających na dostosowanie SAP w celu zapewnienia pełnej i prawidłowej ewidencji księgowej dotyczącej Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Już w 2025 r. czekają nas zmiany w raportowaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK-ów) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tak zwany JPK_CIT. Dotychczasowa struktura na żądanie JPK_KR obejmująca zapisy z ksiąg rachunkowych stanie się obowiązkowa i zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje. Przyjmie ona nazwę JPK_KR_PD. Dodatkowo pojawi się nowa struktura JPK_ST_KR, w której będą wykazywane szczegółowe zapisy z ksiąg rachunkowych dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oba raporty będą przekazywane bezpośrednio do organów podatkowych w formacie xml.

Konieczne zmiany w SAP

Od 1 stycznia 2025 r. w SAP muszą być rejestrowane zdarzenia gospodarcze zgodnie z nowymi wytycznymi. Pierwszy raport dla Krajowej Administracji Skarbowej trzeba będzie przygotować na początku 2026 r. ale tylko odpowiednie rejestrowanie zdarzeń od stycznia 2025 r. pozwoli na wygenerowanie raportów bez obaw i błędów.

Zakres raportowanych danych jest szeroki. W celu zapewnienia pełnej i prawidłowej ewidencji księgowej, konieczne jest uzupełnienie ksiąg o następujące informacje dotyczące danych identyfikacyjnych kontrahenta podatnika:

 • Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta, jeśli został nadany.
 • W zależności od statusu kontrahenta:
  • dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – podanie nazwiska i pierwszego imienia;
  • dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – podanie nazwiska, pierwszego imienia oraz ewentualnych dodatkowych określeń włączanych do nazwy firmy;
 • Dla faktur stanowiących dowód księgowy:
  • podanie numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, jeśli taki numer został nadany;
  • znaczniki identyfikujące konta rachunkowe kontrahenta, zgodnie ze słownikiem znaczników.
 • Dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
 • W przypadku faktur będących dowodem księgowym – podanie numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, jeśli został nadany;
 • Określenie rodzaju dowodu potwierdzającego nabycie, wytworzenie lub wykreślenie;
 • Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta;
 • Wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym;
 • Wysokość i rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu w odniesieniu do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.

Statystyki udostępnione przez Urzędy Celno-Skarbowe (UCS) wskazują na wzmożone kontrole podatkowe i rosnące zainteresowanie plikami JPK ze strony administracji podatkowej. W 2023 r. liczba wezwań do przekazania JPK_KR na żądanie wzrosła aż o 93 proc. w porównaniu z 2022 r. To wyraźny sygnał, że organy podatkowe zwiększają czujność i baczniej przyglądają się działalności przedsiębiorców.

Nowe struktury w All for One JPK

All for One Poland uzupełnił swoje rozwiązanie pozwalające przygotować system SAP do generowania danych podatkowych i księgowych w formie JPK o nowy pakiet usług JPK_CIT oraz JPK_ST. Pakiet jest dedykowany dla ponad 220 firm, które już korzystają z rozwiązania All for One JPK, a także dla innych przedsiębiorstw, które chcą się przygotować do nowych wymagań.

Pakiet usług All for One dla JPK_CIT składa się z następujących elementów:

 • audyt gotowości systemu SAP pod kątem ewidencji księgowej zgodnej z JPK_KR_PD i JPK_ST,
 • implementacja koniecznych zmian w SAP przed końcem 2024 r.,
 • implementacja struktur JPK_KR_PD i JPK_ST w pakiecie All for One JPK.

Rozwiązanie All for One JPK działa zarówno z systemem SAP S/4HANA, jak i SAP ERP. W ramach usług maintenance zapewniamy naszym klientom aktualizacje i nowe wersje rozwiązania bez dodatkowych opłat. Gwarantujemy także bieżące dostosowanie do zmieniających się regulacji prawnych, w oparciu o kolejne informacje udostępniane przez Ministerstwo Finansów.

Zobacz więcej

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.