Konsultant SAP HCM – wywiad z Krzysztofem Nowakiem | All for One Poland

Konsultant SAP HCM

wywiad z Krzysztofem Nowakiem

W All for One Poland pracuje ponad 500 osób, w tym ponad 300 ekspertów SAP.  Dziś o tym jak wygląda praca w dziale Konsultingu i Serwisu Aplikacyjnego, opowie Krzysztof Nowak – konsultant SAP HCM.

 

Cześć Krzysztof! Opowiedz nam o swoim doświadczeniu w konsultingu SAP

Cześć i czołem! Nazywam się Krzysztof Nowak i pracuję w dziale Konsultingu i Serwisu Aplikacyjnego w All for One Poland od prawie 4 lat. Natomiast od 7 lat zajmuje się konsultingiem SAP. Pracowałem dla klientów z wielu branż, m.in. ze spożywczej, budowlanej czy energetycznej. Oprogramowanie SAP to systemy, które służą zarządzaniu różnymi przedsiębiorstwami i instytucjami, przez co nie ma przypisanej na sztywno branży, z którą pracujemy. Natomiast moduł HCM jest dość szeroki. Składa się z kadr i płac, czasu pracy, struktury organizacyjnej i jak w każdym module SAPa – z programowania. Moja praca dotyczy przede wszystkim polskich klientów, gdyż wiąże się z polskimi regulacjami prawnymi.

Czym dokładnie zajmuje się konsultant SAP HCM?

Jako konsultant SAP HCM zajmuję się wdrażaniem, tworzeniem systemu dla klienta, dzięki któremu będzie mógł obsługiwać pracownika w pełnym „cyklu jego życia w firmie” – od zatrudnienia, przez bieżące naliczenia listy płac, wprowadzanie nieobecności, rozliczanie bieżącego czasu pracy, aż po zakończenie współpracy. Dzięki takim systemom, pracodawca kompleksowo dba o pracownika, a wszystkie niezbędne mu informacje znajdują się w jednym miejscu. Po etapie Go-Live, czyli produkcyjnym uruchomieniu systemu,  oddajemy go do serwisu aplikacyjnego, który dba o jego stabilność i zajmuje się bieżącą obsługą zapotrzebowań.

Dlaczego wybrałeś ten moduł?

Dość przypadkowo, ale zupełnie nie żałuję. Studiowałem Informatykę i Ekonometrię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uczestniczyłem w jednym z wykładów otwartych z przedstawicielem firmy wdrażającej te systemy. Chciałem dowiedzieć się więcej o programowaniu ABAP i poprosić o materiały, które nie są łatwo dostępne dla studentów. Dzięki mojemu promotorowi, dyrektor tej firmy zaprosił mnie po materiały do siedziby firmy i dodatkowo zaproponował staż.

Czyli dowiedziałeś się o SAPie na studiach. Czy mógłbyś o tym opowiedzieć?

Mieliśmy przedmiot, który dotyczył wszystkich modułów SAPa. Sporo mówiliśmy także o zarządzaniu procesami. Na studiach magisterskich wybrałem specjalizację „informatyka w administracji i gospodarce”, dlatego pojawiło się na niej kilka przedmiotów związanych z zarządzaniem systemami w biznesie.

Zatem studia dały Ci podstawową wiedzą na temat SAPa, a pierwsza praca pozwoliła zastosować ją w praktyce. Jak zatem wygląda typowy dzień konsultanta SAP HCM?

Dzień najczęściej zaczyna się od „daily projektowego”, czyli bieżącego przeglądu prac wdrożeniowych. Każdy konsultant ma zaplanowane na dany dzień zadania indywidualne i/lub grupowe. Czasem zdarzy się, że muszę przygotować prezentację. W zależności od danego okresu, jestem w kilku mniejszych projektach lub w jednym większym. Aktualnie jestem w 2, ale za chwilę będzie zaczynał się 3. Zazwyczaj 1 dzień to 1 projekt. Więc tydzień mam często podzielony 2 dni dla jednego projektu, 3 dni dla drugiego. W wolnej chwili mam czas na czytanie o najnowszych trendach czy na przygotowanie się do zdania certyfikatów.

A certyfikat w pracy konsultanta SAP to must have? Czy posiadasz go?

Zgadza się. Jeden moduł równa się jeden certyfikat, ale w ramach jednego modułu może być kilka podmodułów. Obecnie posiadam 1 z wersji on-premisowej ze specjalizacją Płac, ale przygotowuję się do kolejnych z SAP Success Factors. Najczęściej klienci wymagają posiadania takich certyfikatów od konsultantów biorących udział w projektach.

Czy oprócz tej wiedzy i zdanego certyfikatu, istotne są umiejętności miękkie?

Są bardzo ważne. To był dla mnie bodziec, żeby pracować w roli konsultanta SAP, a nie programisty. Zależało mi, żeby móc jak najwięcej pracować z ludźmi, bo osobiście ten kontakt lubię. Kiedyś jeszcze częściej jeździliśmy do biur klientów (raz spędziłem aż pół roku w biurze klienta i to najlepsze projektowe wspomnienia), teraz głównie pracujemy zdalnie przez Teamsa, ale nadal umiejętności komunikacyjne są na pierwszym miejscu. Konsultant SAP musi umieć rozmawiać, rozumieć potrzeby i umieć zaproponować odpowiednie rozwiązanie.  Przykładowo – idziesz przerobić garnitur do krawca i mówisz, że chcesz by był bardziej dopasowany, ale nie wiesz gdzie wszyć ani jak. Przymierzasz go, krawiec sprawdza materiał i weryfikuje co, tak na prawdę może zrobić. Doradza, że w taki sposób będziesz wyglądał np. gorzej czy materiał będzie źle się układał. Na końcu proponuje Ci rozwiązanie, które podkreśli twoją figurę i jest możliwe do wykonania na tym materiale. Tak samo musi zrobić konsultant SAP – sprawdzić potrzeby, zweryfikować obecny system, możliwości prawne, aby zaproponować optymalne rozwiązanie.

Co byś polecił osobom, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę w konsultingu SAP i myślą o module HCM?

Najważniejsze są umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Warto posiadać podstawową wiedzę z informatyki i znać procesy biznesowe.  Przydatna jest znajomość systemu SAP, ale także od strony użytkownika. Zdarza się, że ktoś przez klika lat pracował po stronie użytkownika i używał systemu SAP, a teraz sam te systemy wdraża. Polecam także zaznajamiać się (na bieżąco, ze względu na swoją zmienność) z przepisami prawa pracy.

Myślę, że to bardzo przydatne wskazówki. Dzięki bardzo za rozmowę i powodzenia przy certyfikacie!

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email

  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com