SAP Business One to wysokiej jakości rozwiązanie ERP, które zostało przygotowane przez producenta oprogramowania SAP z myślą o średnich i małych przedsiębiorstwach. Oferuje kompleksowe zarządzanie finansami, procesami sprzedaży, zakupów, a także relacjami z klientami. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wymaga skomplikowanego wdrożenia, a wspiera i porządkuje procesy biznesowe w firmie. Dla VISAGE Group SAP B1 okazał się optymalnym rozwiązaniem.

Najważniejsze – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo danych firmowych dla każdej firmy jest sprawą priorytetową, tym bardziej, jeśli chodzi o system produkcyjny, na którym opiera się praca większości działów w firmie. Musi on być dostępny, wydajny i zabezpieczony tak, aby w razie awarii przedsiębiorstwo mogło funkcjonować bez przeszkód, nie tracąc ważnych danych.

Tym właśnie założeniem kierował się zarząd VISAGE Group, zlecając przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa systemów IT w swojej siedzibie. Zadanie to powierzono firmie BCC (aktualnie All for One Poland).

Najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonego audytu IT były związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa danych i zagwarantowaniem nieprzerwanej dostępności środowiska SAP B1.

W firmie działał serwer, który był przeznaczony na potrzeby środowiska SAP B1. W przypadku jego awarii odtworzenie kopii systemu, bazy danych oraz logów bazy na inny, różniący się konfiguracją, serwer mogło być bardzo czasochłonne i problematyczne. Dodatkowo kopie baz danych, a dokładniej logi baz danych, muszą być wykonywane w sposób ciągły, aby w przypadku awarii możliwe było odtworzenie danych do tzw. punktu w czasie. Sytuacja, w której kopia bazy danych jest z dnia poprzedniego, a nawet z wcześniejszego okresu, jest zwyczajnie nie do zaakceptowania. W czasach, gdzie właściwie wszystko jest generowane i przetwarzane w postaci wyłącznie cyfrowej, często odtworzenie utraconych danych w przypadku awarii jest niemożliwe (np. wystawione faktury).

Równie ważnym elementem jest fizyczne bezpieczeństwo serwera, jak i niezbędnej do jego funkcjonowania infrastruktury. Na ten element składa się wiele czynników, chociażby ograniczenie dostępu do serwerowni tylko dla wybranych osób, monitoring, system wykrywania i gaszenia pożaru.

Efektem końcowym audytu było przekazanie VISAGE Group rzetelnej informacji o stanie bezpieczeństwa systemów informatycznych w ich organizacji. Klient otrzymał również zestaw zaleceń dotyczący wyeliminowania zagrożeń wraz z rekomendacją ich wdrożenia. W tym przypadku propozycją kompleksowego rozwiązania było przeniesienie systemu SAP Business One do All for One Data Centers.

Hosting – rozwiązanie również dla SAP Business One

Dlaczego firma, która posiada już infrastrukturę IT i własny serwer dedykowany dla systemu SAP Business One miałaby się zdecydować na hosting? Hosting w przypadku stosunkowo niewielkiego środowiska, jakim jest SAP B1, może wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebny. Przecież lepiej i pewniej jest mieć własny serwer w zasięgu ręki, bo gdzie będzie bezpieczniejszy, jeśli nie w siedzibie firmy? Jeśli jednak rozważymy kwestie bezpieczeństwa i ewentualnej niedostępności serwera, okazuje się, że zastosowane mechanizmy, mogą być niewystarczające.

Zaproponowane rozwiązanie hostingu w All for One Data Centers niosło ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • wirtualizacja, czyli serwer skrojony na miarę potrzeb,
  • skalowalność systemu,
  • redundantne środowisko w przypadku awarii,
  • bezpieczeństwo fizyczne serwerowni (monitoring, ochrona, systemy alarmowe, wykrywania i gaszenia pożaru),
  • bezpieczeństwo danych – kopie zapasowe są przechowywane w dwóch różnych, należących do BCC (aktualnie All for One Poland) data center, połączonych światłowodem i oddalonych od siebie o 0,5 km,
  • zespół wykwalifikowanych specjalistów – ponad 50 osób posiadających kompetencje SAP/IT potwierdzone certyfikatami branżowymi,
  • kompleksowa administracja: środowiskiem wirtualnym, serwerem Windows, środowiskiem SAP B1, silnikiem bazy danych, polityką kopii zapasowych, kopiami zapasowymi.

Wszystko to spowodowało, że VISAGE Group zdecydował się na przeniesienie systemu SAP B1 ze swojego serwera do All for One Data Centers. Prace odbyły się w jeden weekend (11.02.2017-12.02.2017). System został zmigrowany w sobotę w sposób nie zakłócający procesów biznesowych. W poniedziałek pracownicy podłączyli się do systemu dokładnie w taki sam sposób, w jaki robili to dotychczas.

Po podliczeniu wszystkich wyżej wymienionych elementów, okazało się, że outsourcing systemu SAP B1 w BCC jest tańszy niż zapewnienie podobnego poziomu bezpieczeństwa systemu i zatrudnienie pracownika, który miałby administrować środowiskiem produkcyjnym.

Przeznaczony wcześniej dla SAP Business One serwer został zgodnie z rekomendacjami BCC wykorzystany jako wydajny serwer plików w siedzibie klienta.

Skupiamy się na biznesie
Po wdrożeniu SAP B1 stał się centralnym systemem w firmie, w którym zgromadzone zostały dane firmowe i przez który przechodziły wszystkie nasze operacje biznesowe. Wiedząc, że nie możemy pozwolić sobie na utratę danych albo niedostępność systemu i jednocześnie znając swoje słabe punkty w kwestiach bezpieczeństwa systemów IT, zleciliśmy BCC (aktualnie All for One Poland) przeprowadzenie audytu w tym zakresie. Kiedy nasze obawy potwierdziły się, wiedzieliśmy, że będziemy musieli podjąć konkretne działania. Rekomendowane przez BCC rozwiązanie o migracji naszego systemu produkcyjnego i utrzymanie go w hostingu w All for One Data Centers okazało się korzystnym dla nas wyjściem z sytuacji. Mamy stabilne środowisko systemowe, bezpieczne dane, regularne kopie zapasowe i administrację systemu. Nie musimy martwić się, co będzie, jeśli system z jakiś powodów przestanie działać. Możemy spokojnie skupić się na biznesie.
Piotr Selak, Prezes Zarządu, VISAGE Group

VISAGE Group – firma produkcyjna, której działalność opiera się na kompleksowej produkcji, montażu oraz obsłudze stoisk targowych w całej Europie.