SAP w produkcji biżuterii | All for One Poland

Corundum: SAP w produkcji biżuterii

SAP Business One: światowe rozwiązanie, rodzinny biznes

Udostępnij
Drukuj:
Podobnie jak kamień szlachetny potrzebuje dobrej oprawy, tak firma, która chce rosnąć, potrzebuje sprawdzonego systemu informatycznego. Firma jubilerska Corundum z Wrocławia, producent biżuterii z kryształów Swarovskiego i właściciel marki Spark, od stycznia 2016 r. korzysta z nowego systemu klasy ERP – SAP Business One.

Firma Corundum zaczynała działalność 26 lat temu jako dwuosobowa szlifiernia kamieni jubilerskich. Dziś jest liczącym się dostawcą dla dużych firm jubilerskich i dystrybutorem ekskluzywnych kryształów Swarovski® crystals oraz precyzyjnie szlifowanych kamieni jubilerskich syntetycznych i naturalnych Swarovski Gemstones. Sama także tworzy własną biżuterię pod marką Spark, którą dystrybuuje głównie poprzez swoich partnerów – krajowe i zagraniczne sklepy jubilerskie.

Najnowszym projektem biznesowym firmy jest budowa własnej sieci punktów detalicznych, by móc docierać bezpośrednio do klientów. W dalszych planach jest także budowa sklepu internetowego, w którym będą się zaopatrywać zarówno partnerzy biznesowi, jak i klienci indywidualni.

Mimo ciągłego rozwoju firmy i konsekwentnego poszerzania asortymentu, Corundum udało się zachować charakter i atmosferę firmy rodzinnej. Sprzyja temu niewielka skala firmy – w której zatrudnienie znajduje ponad trzydzieści osób, spośród których znakomita większość jest bezpośrednio skupiona na core bizensu. Jednym z powodów, który pozwala zachować taką strukturę zatrudnienia, jest outsourcing księgowości i finansów, a także kadr i płac do wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Taki model to nie tylko oszczędność, ale także zapewnienie sobie dostępu do wymaganych kompetencji, bez ponoszenia kosztów ich utrzymania i rozwoju. Dzięki takiej strategii firma może się też w pełni skoncentrować na rozwoju.

Organizacyjnie Corundum pozostaje niewielką firmą rodzinną, jednak z roku na rok zwiększa się skala produkcji i liczba klientów. Obecnie ma w ofercie kilka tysięcy modeli biżuterii w różnych grupach produktowych i kolekcjach. Produkcja eksportowa stanowi 80% sprzedaży biżuterii.

Taki złożony charakter produkcji, a także konieczność budowania relacji z klientami były najważniejszymi przesłankami wdrożenia nowego zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Właściciele firmy wybrali SAP Business One, rozwiązanie światowego producenta systemów ERP przygotowane specjalnie dla firm małych i średniej wielkości. Partnerem wdrożeniowym była firma 7milowy, która specjalizuje się w dostarczaniu i implementacji systemów SAP w firmach sektora MŚP.

Projekt poprzedziła analiza przedwdrożeniowa, podczas której zidentyfikowano najważniejsze potrzeby i określono główne cele projektu. System wystartował na początku stycznia 2016 r., wraz z nowym rokiem obrachunkowym.

Jak podkreśla Piotr Błoński, Prezes firmy Corundum: „Jesteśmy przekonani, że inwestycja w nowoczesną infrastrukturę IT jest konieczna, jeśli firma chce się rozwijać i umacniać przewagę konkurencyjną na polskim rynku. SAP jest najwyższym światowym standardem ERP, a jednocześnie dzięki rozwiązaniom SAP Business One jest dostępny dla firm małych i średnich”.

Centralny system ERP – SAP Business One zintegrował wszystkie kluczowe obszary działalności firmy:

 • finanse i księgowość,
 • zakupy,
 • sprzedaż,
 • magazyn,
 • produkcję,
 • reklamacje i obsługę klienta (CRM),
 • raportowanie,
 • obsługę punktów detalicznych (autorska aplikacja 7milowego klasy POS – Positano).

Piotr Błoński, Prezes firmy Corundum

Inwestycja w nowoczesną infrastrukturę IT jest konieczna, jeśli firma chce się rozwijać i umacniać przewagę konkurencyjną na polskim rynku

Nowy system dla finansów

W finansach SAP Business One zastąpił wcześniej wykorzystywane rozwiązanie. Nie zmienił się jednak sprawdzony model obsługi tego obszaru. Nadal za realizację procesów finansowo-księgowych odpowiada zewnętrzne biuro rachunkowe. Jego pracownik jest także użytkownikiem systemu SAP Business One i wykonuje swoją pracę w nowym, zintegrowanym narzędziu. Posiada bezpośredni dostęp do dokumentów oraz raportów finansowych, dzięki czemu pracownicy firmy Corundum zredukowali do minimum czas przeznaczony na przygotowanie danych dla biura rachunkowego.

Produkcja

Odwzorowanie procesów produkcyjnych w systemie, wraz zamodelowaniem tzw. drzew produktowych dla wszystkich wyrobów pozwoliło na uporządkowanie i optymalizację tych procesów, a także kontrolę kosztów wytworzenia. Dzięki wiedzy o tym, ile danego surowca (srebra, metalu, kamieni szlachetnych) potrzeba do wytworzeniu danego elementu biżuterii oraz ile takich elementów jest wytwarzanych, można zarządzać zakupami tych surowców i trafnie przewidywać zapotrzebowanie.

Kontroli kosztów produkcji służy także aplikacja do rejestracji czasu pracy zintegrowana z SAP Business One. To o tyle ważne, że prawie cała produkcja biżuterii to praca ręczna, czasochłonna i wymagająca dużej precyzji. Rozpoczynając pracę nad kolejną sztuką biżuterii, pracownik wybiera odpowiednią pozycję ze swojej listy zadań zdefiniowanej w systemie. To daje mu wgląd do specyfikacji wyrobu, widzi, jakich materiałów i w jakiej ilości należy użyć do wykonania zlecenia produkcyjnego. Za pomocą czytelnego i intuicyjnego w obsłudze panelu rejestruje także czas poświęcony na wykonanie zadania.

Obecnie Corundum posiada pełną informację o całkowitym koszcie wytworzenia, a w dalszej kolejności o marży uzyskiwanej na pojedynczym wyrobie.

 

Obecnie Corundum posiada pełną informację o całkowitym koszcie wytworzenia, a w dalszej kolejności o marży uzyskiwanej na pojedynczym wyrobie.

Logistyka i obsługa klienta

System zintegrowany SAP Business One to również pełna kontrola nad zapasami surowców i wyrobów gotowych. Ten aspekt jest szczególnie ważny ze względu na charakter produkcji – gdzie surowce stanowią kosztowne metale i kamienie szlachetne.

Kolejny kluczowy obszar, w którym procesy są obecnie realizowane w systemie zintegrowanym, to szeroko pojęte relacje z klientami: sprzedaż, obsługa klienta (funkcje CRM), a także reklamacje. Corundum działa w sektorze dóbr luksusowych, głównie na rynku B2B. Dbałość o wysoki poziom relacji z klientami i jakość obsługi są w tej branży kluczowe.

Obecnie zarządzanie działaniami handlowymi oraz kontaktami z klientami od przygotowania oferty cenowej, obsługi zamówień, poprzez fakturowanie, aż po rejestrowanie zgłoszeń gwarancyjnych i ich monitorowanie jest realizowane w jednym rozwiązaniu. Nie do przecenienia jest także spójna baza danych o klientach, osobach kontaktowych i historii relacji.

Oprócz ciągle rozwijanej obsługi klientów biznesowych, w tym roku (2016) firma Corundum otworzyła nowy kanał sprzedaży detalicznej, jakim jest sklep w galerii handlowej w rodzinnym Wrocławiu. Z myślą o obsłudze punktów kasowych firma zdecydowała się na aplikację Positano, autorskie rozwiązanie POS (point of sale) z oferty 7milowego, przygotowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Positano umożliwia szybką ewidencję sprzedaży detalicznej wraz z kontrolą stanów magazynowych. Zgodnie z oczekiwaniem Corundum aplikacja została rozszerzona o nową funkcjonalność – możliwość prowadzenia promocji zakupowych (np. „kup trzeci produkt za 1 zł”). W przypadku większych zakupów istnieje możliwość dynamicznej zmiany ceny produktu.

Aplikacja Positano jest zintegrowana z SAP Business One. To połączenie z systemem ERP wiąże się z szeregiem korzyści, jak np. aktualizacja cenników, pobieranie informacji o aktualnych promocjach oraz automatyczne przekazywanie danych na temat sprzedaży do centralnego systemu firmy. Dzięki Positano firma może na bieżące raportować i weryfikować wyniki sprzedaży.

Obecnie w Corundum trwają prace nad uruchomieniem sklepu internetowego zintegrowanego z SAP Business One. W pierwszej kolejności zostanie on udostępniony partnerom biznesowym. W kolejnym etapie jest planowane jego otwarcie także dla klientów indywidualnych.

SAP dla każdego

W Polsce systemy ERP oferowane przez firmę SAP kojarzą się z rozwiązaniami złożonymi i kosztownymi, dedykowanymi dla dużych organizacji z rozbudowaną mapą procesów biznesowych. Rozwiązania SAP oferowane przez 7milowy z Grupy SNP konsekwentnie zmieniają ten stereotyp. Wdrożenie SAP Business One w firmie tej wielkości co Corundum przekonuje, że to właśnie firmy z sektora MŚP mogą zyskać najwięcej, wybierając sprawdzony system.

Dostępne w SAP Business One gotowe scenariusze procesów biznesowych oparte na najlepszych praktykach, pakiet rozwiązań komplementarnych, a także gotowość dostosowania do specyficznych wymagań praktycznie każdej branży to największe atuty rozwiązania.

Doświadczenie z licznych wdrożeń w firmach z różnych branż, które wniósł do projektu 7milowy, wybrany przez Corundum partner wdrożeniowy, pozwoliły zredukować do minimum czas trwania projektu i zaangażowanie pracowników.

Ze względu na planowane inwestycje w poszerzenie sieci sprzedaży rok 2016 będzie ważny dla Corundum. Firma rozpoczęła go wyposażona w narzędzie, które zintegrowało i usprawniło jej procesy biznesowe. Poprawa jakości obsługi i umocnienie relacji z klientami biznesowymi, bieżący wgląd w stan zapasów, przebieg produkcji, fakturowanie czy możliwość monitorowania kondycji finansowej to najważniejsze korzyści z wdrożenia SAP Business One.

„SAP daje możliwość zintegrowania i odwzorowania wszystkich procesów biznesowych, specyficznych dla naszej firmy, bez względu na branżę i profil działalności. Jednocześnie wejście w środowisko SAP jest dla nas perspektywiczne – gwarantuje, że bez względu na nasze plany rozwoju system zawsze będzie adekwatny do skali działalności firmy” – mówi Maja Korpalska, Sales Manager i kierownik projektu w Corundum.

Corundum to założona w 1989 roku rodzinna firma jubilerska. Działa na rynku B2B, zaopatrując sklepy z biżuterią. Podstawę oferty handlowej stanowi szeroka gama jubilerskich kamieni syntetycznych i naturalnych. Firma jest także dystrybutorem produktów firmy Swarovski, takich jak kryształy Swarovski® crystals, precyzyjnie szlifowane kamienie jubilerskie syntetyczne i naturalne Swarovski Gemstones, a także opakowań jubilerskich, elementów ekspozycji sklepowych, narzędzi oraz chemikaliów złotniczych. Od 2003 r. w oparciu o kryształy Swarovskiego Corundum produkuje również kryształową biżuterią pod marką Spark, którą oferuje także klientom indywidualnym w tworzonej sieci punktów detalicznych. Więcej informacji: www.spark-shop.com

Lepszy Biznes

magazyn klientów All for One

baza artykułów
Udostępnij
Drukuj:
#}
Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com