Podobnie jak kamień szlachetny potrzebuje dobrej oprawy, tak firma, która chce rosnąć, potrzebuje sprawdzonego systemu informatycznego. Firma jubilerska Corundum z Wrocławia, producent biżuterii z kryształów Swarovskiego i właściciel marki Spark, od stycznia 2016 r. korzysta z nowego systemu klasy ERP – SAP Business One.

Firma Corundum zaczynała działalność 26 lat temu jako dwuosobowa szlifiernia kamieni jubilerskich. Dziś jest liczącym się dostawcą dla dużych firm jubilerskich i dystrybutorem ekskluzywnych kryształów Swarovski® crystals oraz precyzyjnie szlifowanych kamieni jubilerskich syntetycznych i naturalnych Swarovski Gemstones. Sama także tworzy własną biżuterię pod marką Spark, którą dystrybuuje głównie poprzez swoich partnerów – krajowe i zagraniczne sklepy jubilerskie.

Najnowszym projektem biznesowym firmy jest budowa własnej sieci punktów detalicznych, by móc docierać bezpośrednio do klientów. W dalszych planach jest także budowa sklepu internetowego, w którym będą się zaopatrywać zarówno partnerzy biznesowi, jak i klienci indywidualni.

Mimo ciągłego rozwoju firmy i konsekwentnego poszerzania asortymentu, Corundum udało się zachować charakter i atmosferę firmy rodzinnej. Sprzyja temu niewielka skala firmy – w której zatrudnienie znajduje ponad trzydzieści osób, spośród których znakomita większość jest bezpośrednio skupiona na core bizensu. Jednym z powodów, który pozwala zachować taką strukturę zatrudnienia, jest outsourcing księgowości i finansów, a także kadr i płac do wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Taki model to nie tylko oszczędność, ale także zapewnienie sobie dostępu do wymaganych kompetencji, bez ponoszenia kosztów ich utrzymania i rozwoju. Dzięki takiej strategii firma może się też w pełni skoncentrować na rozwoju.

Organizacyjnie Corundum pozostaje niewielką firmą rodzinną, jednak z roku na rok zwiększa się skala produkcji i liczba klientów. Obecnie ma w ofercie kilka tysięcy modeli biżuterii w różnych grupach produktowych i kolekcjach. Produkcja eksportowa stanowi 80% sprzedaży biżuterii.

Taki złożony charakter produkcji, a także konieczność budowania relacji z klientami były najważniejszymi przesłankami wdrożenia nowego zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Właściciele firmy wybrali SAP Business One, rozwiązanie światowego producenta systemów ERP przygotowane specjalnie dla firm małych i średniej wielkości. Partnerem wdrożeniowym była firma 7milowy, spółka Grupy BCC (aktualnie All for One Poland), która specjalizuje się w dostarczaniu i implementacji systemów SAP w firmach sektora MŚP.

Projekt poprzedziła analiza przedwdrożeniowa, podczas której zidentyfikowano najważniejsze potrzeby i określono główne cele projektu. System wystartował na początku stycznia 2016 r., wraz z nowym rokiem obrachunkowym.

Jak podkreśla Piotr Błoński, Prezes firmy Corundum: „Jesteśmy przekonani, że inwestycja w nowoczesną infrastrukturę IT jest konieczna, jeśli firma chce się rozwijać i umacniać przewagę konkurencyjną na polskim rynku. SAP jest najwyższym światowym standardem ERP, a jednocześnie dzięki rozwiązaniom SAP Business One jest dostępny dla firm małych i średnich”.

Centralny system ERP – SAP Business One zintegrował wszystkie kluczowe obszary działalności firmy:

  • finanse i księgowość,
  • zakupy,
  • sprzedaż,
  • magazyn,
  • produkcję,
  • reklamacje i obsługę klienta (CRM),
  • raportowanie,
  • obsługę punktów detalicznych (autorska aplikacja 7milowego klasy POS – Positano).

Piotr Błoński, Prezes firmy Corundum

Inwestycja w nowoczesną infrastrukturę IT jest konieczna, jeśli firma chce się rozwijać i umacniać przewagę konkurencyjną na polskim rynku

Nowy system dla finansów

W finansach SAP Business One zastąpił wcześniej wykorzystywane rozwiązanie. Nie zmienił się jednak sprawdzony model obsługi tego obszaru. Nadal za realizację procesów finansowo-księgowych odpowiada zewnętrzne biuro rachunkowe. Jego pracownik jest także użytkownikiem systemu SAP Business One i wykonuje swoją pracę w nowym, zintegrowanym narzędziu. Posiada bezpośredni dostęp do dokumentów oraz raportów finansowych, dzięki czemu pracownicy firmy Corundum zredukowali do minimum czas przeznaczony na przygotowanie danych dla biura rachunkowego.

Produkcja

Odwzorowanie procesów produkcyjnych w systemie, wraz zamodelowaniem tzw. drzew produktowych dla wszystkich wyrobów pozwoliło na uporządkowanie i optymalizację tych procesów, a także kontrolę kosztów wytworzenia. Dzięki wiedzy o tym, ile danego surowca (srebra, metalu, kamieni szlachetnych) potrzeba do wytworzeniu danego elementu biżuterii oraz ile takich elementów jest wytwarzanych, można zarządzać zakupami tych surowców i trafnie przewidywać zapotrzebowanie.

Kontroli kosztów produkcji służy także aplikacja do rejestracji czasu pracy zintegrowana z SAP Business One. To o tyle ważne, że prawie cała produkcja biżuterii to praca ręczna, czasochłonna i wymagająca dużej precyzji. Rozpoczynając pracę nad kolejną sztuką biżuterii, pracownik wybiera odpowiednią pozycję ze swojej listy zadań zdefiniowanej w systemie. To daje mu wgląd do specyfikacji wyrobu, widzi, jakich materiałów i w jakiej ilości należy użyć do wykonania zlecenia produkcyjnego. Za pomocą czytelnego i intuicyjnego w obsłudze panelu rejestruje także czas poświęcony na wykonanie zadania.

Obecnie Corundum posiada pełną informację o całkowitym koszcie wytworzenia, a w dalszej kolejności o marży uzyskiwanej na pojedynczym wyrobie.

 

Obecnie Corundum posiada pełną informację o całkowitym koszcie wytworzenia, a w dalszej kolejności o marży uzyskiwanej na pojedynczym wyrobie.

Logistyka i obsługa klienta

System zintegrowany SAP Business One to również pełna kontrola nad zapasami surowców i wyrobów gotowych. Ten aspekt jest szczególnie ważny ze względu na charakter produkcji – gdzie surowce stanowią kosztowne metale i kamienie szlachetne.

Kolejny kluczowy obszar, w którym procesy są obecnie realizowane w systemie zintegrowanym, to szeroko pojęte relacje z klientami: sprzedaż, obsługa klienta (funkcje CRM), a także reklamacje. Corundum działa w sektorze dóbr luksusowych, głównie na rynku B2B. Dbałość o wysoki poziom relacji z klientami i jakość obsługi są w tej branży kluczowe.

Obecnie zarządzanie działaniami handlowymi oraz kontaktami z klientami od przygotowania oferty cenowej, obsługi zamówień, poprzez fakturowanie, aż po rejestrowanie zgłoszeń gwarancyjnych i ich monitorowanie jest realizowane w jednym rozwiązaniu. Nie do przecenienia jest także spójna baza danych o klientach, osobach kontaktowych i historii relacji.

Oprócz ciągle rozwijanej obsługi klientów biznesowych, w tym roku (2016) firma Corundum otworzyła nowy kanał sprzedaży detalicznej, jakim jest sklep w galerii handlowej w rodzinnym Wrocławiu. Z myślą o obsłudze punktów kasowych firma zdecydowała się na aplikację Positano, autorskie rozwiązanie POS (point of sale) z oferty 7milowego, przygotowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Positano umożliwia szybką ewidencję sprzedaży detalicznej wraz z kontrolą stanów magazynowych. Zgodnie z oczekiwaniem Corundum aplikacja została rozszerzona o nową funkcjonalność – możliwość prowadzenia promocji zakupowych (np. „kup trzeci produkt za 1 zł”). W przypadku większych zakupów istnieje możliwość dynamicznej zmiany ceny produktu.

Aplikacja Positano jest zintegrowana z SAP Business One. To połączenie z systemem ERP wiąże się z szeregiem korzyści, jak np. aktualizacja cenników, pobieranie informacji o aktualnych promocjach oraz automatyczne przekazywanie danych na temat sprzedaży do centralnego systemu firmy. Dzięki Positano firma może na bieżące raportować i weryfikować wyniki sprzedaży.

Obecnie w Corundum trwają prace nad uruchomieniem sklepu internetowego zintegrowanego z SAP Business One. W pierwszej kolejności zostanie on udostępniony partnerom biznesowym. W kolejnym etapie jest planowane jego otwarcie także dla klientów indywidualnych.

SAP dla każdego

W Polsce systemy ERP oferowane przez firmę SAP kojarzą się z rozwiązaniami złożonymi i kosztownymi, dedykowanymi dla dużych organizacji z rozbudowaną mapą procesów biznesowych. Rozwiązania SAP oferowane przez 7milowy z Grupy BCC (aktualnie All for One Poland) konsekwentnie zmieniają ten stereotyp. Wdrożenie SAP Business One w firmie tej wielkości co Corundum przekonuje, że to właśnie firmy z sektora MŚP mogą zyskać najwięcej, wybierając sprawdzony system.

Dostępne w SAP Business One gotowe scenariusze procesów biznesowych oparte na najlepszych praktykach, pakiet rozwiązań komplementarnych, a także gotowość dostosowania do specyficznych wymagań praktycznie każdej branży to największe atuty rozwiązania.

Doświadczenie z licznych wdrożeń w firmach z różnych branż, które wniósł do projektu 7milowy, wybrany przez Corundum partner wdrożeniowy, pozwoliły zredukować do minimum czas trwania projektu i zaangażowanie pracowników.

Ze względu na planowane inwestycje w poszerzenie sieci sprzedaży rok 2016 będzie ważny dla Corundum. Firma rozpoczęła go wyposażona w narzędzie, które zintegrowało i usprawniło jej procesy biznesowe. Poprawa jakości obsługi i umocnienie relacji z klientami biznesowymi, bieżący wgląd w stan zapasów, przebieg produkcji, fakturowanie czy możliwość monitorowania kondycji finansowej to najważniejsze korzyści z wdrożenia SAP Business One.

„SAP daje możliwość zintegrowania i odwzorowania wszystkich procesów biznesowych, specyficznych dla naszej firmy, bez względu na branżę i profil działalności. Jednocześnie wejście w środowisko SAP jest dla nas perspektywiczne – gwarantuje, że bez względu na nasze plany rozwoju system zawsze będzie adekwatny do skali działalności firmy” – mówi Maja Korpalska, Sales Manager i kierownik projektu w Corundum.

Corundum to założona w 1989 roku rodzinna firma jubilerska. Działa na rynku B2B, zaopatrując sklepy z biżuterią. Podstawę oferty handlowej stanowi szeroka gama jubilerskich kamieni syntetycznych i naturalnych. Firma jest także dystrybutorem produktów firmy Swarovski, takich jak kryształy Swarovski® crystals, precyzyjnie szlifowane kamienie jubilerskie syntetyczne i naturalne Swarovski Gemstones, a także opakowań jubilerskich, elementów ekspozycji sklepowych, narzędzi oraz chemikaliów złotniczych. Od 2003 r. w oparciu o kryształy Swarovskiego Corundum produkuje również kryształową biżuterią pod marką Spark, którą oferuje także klientom indywidualnym w tworzonej sieci punktów detalicznych. Więcej informacji: www.spark-shop.com