Od kiedy w 2013 r. firma SAP udostępniła niewielki zestaw aplikacji mobilnych, rozwiązanie SAP Fiori przeszło długą drogę. Dziś już kolejna wersja – Fiori 3.0 dostarcza użytkownikom doświadczeń pracy z jednorodnym, przejrzystym, intuicyjnym i wydajnym interfejsem rozwiązań biznesowych od SAP.
 

SAP Fiori to ciągle powiększany zbiór aplikacji – pozwalających udostępnić funkcjonalność najczęściej wykorzystywanych transakcji SAP na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych przez przeglądarkę internetową. Wyróżnikiem aplikacji Fiori jest prosty i czytelny sposób prezentowania i analizowana informacji. Skomplikowane ekrany transakcji SAP GUI, wymagające wykonania wielu kroków w procesie, zostały rozłożone, a następne przeprojektowane do formy aplikacji bardziej skoncentrowanych na rolach i dostosowanych do potrzeb użytkowników końcowych. Wiele funkcji wcześniej pojawiających się na jednym ekranie zostało podzielonych na pojedyncze aplikacje.

W czasach, gdy w systemach dla biznesu coraz bardziej liczy się doświadczenie użytkownika (UX), także architekci rozwiązań SAP (wreszcie) postawili na uproszczenie obsługi systemów. Aplikacje SAP Fiori wyróżniają się czytelnymi grafami, wykresami i tabelami, które już na pierwszy rzut oka pozwalają ocenić stan danego procesu.

Nowoczesny interfejs Fiori jest stosowany we wszystkich nowych produktach SAP, dzięki czemu użytkownicy mogą się cieszyć jednolitym i kompleksowym środowiskiem pracy. Wszystkie aplikacje są dostępne z ekranu głównego i nie jest już koniczne ciągłe przełączanie się pomiędzy różnymi oknami.

Nie tylko w S/4HANA

Aplikacje SAP Fiori współpracują z rozwiązaniami SAP S/4HANA, SAP Integrated Business Planning, SAP C/4HANA i SAP SuccessFactors. W przyszłości planowane jest włączenie ich do pozostałych produktów SAP. Dzięki temu wszystkie systemy SAP będą miały jeden spójny layout.

Fiori może być także zastosowane do starszych systemów (SAP ERP/ECC). Warunkiem jest posiadanie bazy danych HANA i aktualizacja systemów do wymaganych wersji.

Nowoczesny interfejs Fiori wspiera dwa najważniejsze atuty zaawansowanego systemu transakcyjnego, jakim jest SAP 4/HANA: dostęp do danych w czasie rzeczywistym i możliwości bardzo szybkiego ich przetwarzania.

Na głównym panelu możemy bezpośrednio śledzić, jak na bieżąco aktualizują się dane o liczbie zleceń płatności do zweryfikowania czy liczbie kontaktów z klientami.

Wybór aplikacji z poziomu panelu głównego pozwala na natychmiastowy dostęp do żądanych informacji, bez oczekiwania na pobranie i analizę danych.

Doświadczenie pracownika

Zgodne z najnowszymi standardami projektowania interfejsu użytkownika (UI), aplikacje SAP Fiori są:

  • intuicyjne i estetyczne – skupione na najważniejszych danych i/lub procesach; prezentują je w przejrzystej, nowoczesnej formie, są łatwe w obsłudze, praca z nimi jest intuicyjna;
  • responsywne – dostępne na każdym urządzeniu: komputerze stacjonarnym, tablecie, telefonie, i z każdego miejsca;
  • połączone i spójne – wszystkie aplikacje działają w jednym środowisku, można pomiędzy nimi dowolnie przechodzić, wygląd ekranu można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, użytkownik ma jednolite doświadczenie z pracy z różnymi rozwiązaniami (np. S/4HANA i SuccessFactors);
  • oparte na rolach – zaprojektowane dla poszczególnych ról w firmie (analityk, sprzedawca, zaopatrzeniowiec); użytkownikom można przyporządkować zestawy odpowiednio dobranych aplikacji; dostęp do danych jest przydzielany na podstawie zdefiniowanych ról (gwarancja bezpieczeństwa danych).

W środowisku SAP Fiori dostępne są trzy typy aplikacji:

  • analityczne – do analizy zapytań biznesowych lub wizualizacji procesów biznesowych i monitorowana kluczowych wskaźników wydajności (KPI); dane są prezentowane za pomocą grafów, wykresów i diagramów – co ułatwia interpretację wyników firmy;
  • transakcyjne – służą do obsługi procesów biznesowych: zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych; zaprojektowane do interakcji z indywidualnymi obiektami biznesowymi takimi jak klienci lub zlecenia sprzedaży, zarządzanie listami obiektów biznesowych lub realizacja określonego procesu biznesowego (np. księgowanie dokumentów finansowych, tworzenie i realizacja zamówień, obsługa wniosków urlopowych); dane są modyfikowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu efekty zmian są widoczne natychmiast;
  • arkusze informacyjne – umożliwiają dostęp do wszystkich istotnych danych dotyczących określonego obiektu biznesowego z poziomu jednego, głównego ekranu startowego. Zapewniają dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.

Najważniejsze atuty aplikacji Fiori

Dane dostępne w czasie rzeczywistym. Użytkownik może dostosować główny ekran tak, by widoczne na nim kafelki od razu prezentowały potrzebne informacje: na przykład liczbę oczekujących transakcji czy stan płatności. Dodatkowo, dane aktualizują się na bieżąco dzięki funkcji autoodświeżania.

Potężna wyszukiwarka. Wszystkie potrzebne raporty czy funkcje można łatwo znaleźć, wykorzystując zaawansowaną wyszukiwarkę. System przegląda zasoby całej bazy danych (SAP HANA) – i nie ma potrzeby przełączania się pomiędzy różnymi aplikacjami, informacje są dostępne z poziomu widoku głównego.

Przejrzyste wykresy. Łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych danych znacznie ułatwia podejmowanie decyzji. Grafy, diagramy i wykresy pozwalają na pierwszy rzut oka ocenić sytuację przedsiębiorstwa i na tej podstawie zaplanować kolejne działania.

Uproszczona obsługa transakcji. Zintegrowanie aplikacji przyspiesza i usprawnia realizowanie procesów biznesowych. Procesy są realizowane znacznie szybciej, niż do tej pory, bez względu na ich złożoność – czy będzie to zaakceptowanie wniosku urlopowego, czy też stworzenie nowego zamówienia bądź uzupełnienie danych o płatności.

Elastyczne środowisko. Oferta aplikacji Fiori do SAP ciągle się powiększa. Jednak dzięki dostępności środowiska programistycznego SAPUI5 firmy konsultingowe mogą tworzyć nowe aplikacje, zgodnie ze specyficznymi oczekiwaniami klienta.

Środowisko SAP Fiori zrewolucjonizowało sposób pracy użytkowników z systemami SAP. Nowa filozofia nawigacji w systemie, logika aplikacji zbliżona do rozwiązań komercyjnych instalowanych na domowych komputerach czy smartfonach i wreszcie przyjazna i estetyczna szata graficzna sprawiły, że praca staje się przyjemnością, nauka logiki systemu jest znacznie prostsza dla nowych użytkowników.