Technologia SAP XI – kompotent platformy SAP NetWeaver, zapewnia o wiele więcej możliwości integracyjnych niż poprzednie metody integracji, takie jak SAP Business Connector. Czy to oznacza, że „stary, poczciwy Business Connector” zniknie z rynku?
 

SAP Business Connector w ciągu ostatnich kilku lat potwierdził swoją jakość jako bardzo dojrzały i stabilny produkt. Jest z powodzeniem użytkowany przez wielu Klientów i nadal może sprawdzać się jako rozwiązanie integracyjne dla środowisk gdzie potrzebne jest „szybkie” rozwiązanie.

Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z rozbudowanym pejzażem integracyjnym powinniśmy rozważyć wykorzystanie SAP XI. Ze względu na wstrzymanie rozwoju SAP Business Connectora przez SAP (ostatnią wersją jest wersja 4.7) w dłuższej perspektywie zostanie on zastąpiony przez SAP XI jako strategiczne i rozwijane rozwiązanie integracyjne SAP.

Kluczowym czynnikiem decydującym o zastąpieniu SAP Business Connectora przez SAP XI będzie brak wsparcia dla najnowszych wersji systemów operacyjnych oraz platform programistycznych (obecnie brak wersji dla Windows 2003 i JDK 1.4). Szczegóły wsparcia i utrzymania SAP Business Connectora przez SAP zostały zawarte w notach OSS o numerach 571530 i 309834.

Porównanie  najważniejszych cech SAP XI i SAP BC

SAP Business Connector

SAP Exchange Infrastructure

Połączenie jeden-do-jeden

Centralny rozwój i konfiguracja

Komunikacja, mapowanie, routing

Komunikacja, mapowanie, routing, scenariusze biznesowe, procesy biznesowe

Dostępny bez dodatkowych kosztów w ramach licencji SAP R/3

Licencjonowany niezależnie lub zawarty w innych rozwiązaniach SAP

Relatywnie małe wymagania sprzętowe

Oparty na SAP Web Application Server

Adaptery webMethods do integracji z aplikacjami nie-SAP

Współpraca z partnerami dostarczającymi adaptery
i definicje procesów (w tym webMethods)

Wsparcie tylko do wersji 4.7 SAP BC, dostępność tylko dla wybranych wersji systemów operacyjnych i JDK (np. brak wersji dla Windows 2003 i JDK 1.4)

Rozwój i wsparcie dla najważniejszych systemów operacyjnych na rynku, także dla ich nowych wersji

Brak planów dalszego rozwoju

Strategiczne rozwiązanie integracyjne SAP.
W przyszłości wszystkie rozwiązania SAP będą bazowały na SAP XI.