Witajcie w lepszych czasach! | All for One Poland

Witajcie w lepszych czasach!

Witajcie w lepszych czasach! Tak, jestem świadom, że takie zawołanie może brzmieć cokolwiek kontrowersyjnie lub trącić tanim optymizmem. Niemniej jednak pozwólcie, że przy nim pozostanę – deklaruje Andrzej Moskalik, Dyrektor ds. Sprzedaży, Członek Zarządu SNP Poland w tekście, który ukaże się w majowym numerze kwartalnika SNP Poland „Lepszy Biznes” .

Czy pamiętacie Państwo książki z kursów zarządzania na studiach? Większość z nich dotyczyła radzenia sobie w warunkach wzrastającej konkurencji, spadającej płynności, wzrostu zapotrzebowania na inwestycje itp. Brzmi znajomo? Tak, ogromna większość książek z różnych dziedzin zarzadzania w ten czy inny sposób związana jest z zarządzaniem kryzysowym. Najwyższy czas odkurzyć je i użyć. Nie bójmy się, mamy setki sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Paradoksalnie, jest niewiele książek mówiących o tym, jak przeżyć sukces.

Pozwólcie, że posłużę się cytatem z rabbiego Nachmana: „Cały świat jest wąską kładką. Najważniejsze – nie bać się”. Strach. Tak, to jest to, czego doświadczamy. Nie ważne, czy się do tego przyznajemy, czy nie. Obawa o przyszłość naszych firm, miejsc pracy kolegów i współpracowników i w końcu nas samych. To naturalne. Niepewność. Oczywiście, wiele modeli działania i latami opracowywanych odpowiedzi na wyzwania rynkowe przestało działać. Część tymczasowo, a część na zawsze. Z pewnością szereg rynków zostanie przemodelowanych, część zachowań konsumenckich już uległo lub ulegnie zmianie. Świat będzie inny, ale jaki – tego jeszcze nie wiemy. Za to wiemy, że to od nas jako managerów oczekuje się odpowiedzi na pytanie, jak przejść „wąską kładką”?

Po pierwsze więc – przetrwać. W pierwszych dwóch tygodniach po ogłoszeniu epidemii koronawirusa byliśmy świadkami wymuszonej i pospiesznej digitalizacji firm. Organizacje, w których praca zdalna była dotychczas wyjątkiem, naprędce uczyły się jej zasad i ograniczeń, kupowały usługi i wyposażenie, aby dostosować działania operacyjne do warunków kwarantanny. Nawet ci, którzy byli jak najdalej od zezwalania pracownikom na pracę zdalną, zmuszeni zostali do eksperymentu na masową skalę.

W tym okresie podejmowaliśmy najpilniejsze działania dające naszym firmom możliwość przetrwania, zabezpieczenia pracowników, „połatania” przerwanych łańcuchów dostaw, w miarę możliwości dostosowania portfolio produktów do zmienionej sytuacji, czy wdrożenia niezbędnych działań oszczędnościowych. Wszystko po to, by przetrwać szok powstały w efekcie gwałtownie zmieniających się warunków. Tak samo postępujemy, kiedy zaskoczy nas ulewa, próbując znaleźć w miarę suche i bezwietrzne miejsce, aby nie dać się wychłodzić.

Andrzej Moskalik, Dyrektor ds. Sprzedaży, Członek Zarządu SNP Poland

Po drugie – zachować potencjał. Po szoku przychodzi wrażenie nowej normalności. Wrażenie, bo tego, jak ta nowa normalność będzie wyglądać, jeszcze nie wie nikt. Najbezpieczniejszą strategią wydaje się zachowanie potencjału, w tym głównie potencjału zespołu w firmie. Pracownicy są kluczowym elementem. Firmy, teraz jeszcze bardziej niż kiedyś, zależą od pomysłowości, otwartości i morale swoich załóg. Zachowujmy się więc elastycznie, bądźmy otwarci – nie bezrefleksyjnie – na pomysły wszystkich członków zespołu, także tych, od których dotychczas nie oczekiwaliśmy kreatywności.

Od strony ekonomicznej kluczowe wydaje się używanie istniejących zasobów do rozwiązywania nowych problemów, zamiast pospiesznego inwestowania w nowe. Pamiętajmy, że nie wiemy, jak będzie wyglądać przyszłość, wiemy jedynie, że nadchodzą nowe czasy i nowe wyzwania. Kryzys i jego wspólne zwalczenie jest doświadczeniem formującym społeczności – i to w sposób znacznie głębszy niż powierzchowny team building. Skupiony na celach i zżyty ze sobą zespół może być jedną z największych wartości wyniesionych z kryzysu.

Po trzecie wreszcie – przygotować się na wzrost. Kiedy walczymy ze sztormem, rozmowa o rozbudowie okrętu wydaje się cokolwiek dziwna. Jednakże wszyscy wiemy, że po burzy w końcu się rozpogodzi. Dobrze jest wiedzieć zawczasu, co chcemy robić, kiedy trudny czas przeminie. Bądźmy więc na to przygotowani. Przygotujmy do przyszłego rozwoju infrastrukturę organizacyjną i techniczną. Jakkolwiek zaskakująco to brzmi, możemy być niemal pewni, że po kryzysie gospodarka ruszy i większość sektorów będzie nadrabiała straty. A wtedy nie będzie czasu na ulepszenia, zaś istniejąca infrastruktura może okazać się niewystarczająca do obsługi takich wzrostów.

W pewnych obszarach możemy spodziewać się „skompresowania” popytu w krótkim okresie. Ci, którzy będą w stanie przetworzyć więcej, zyskają, chociażby udział w rynku. I dopiero wtedy nastąpi faktyczna przebudowa rynków. Czas kryzysu jest więc dobrym momentem przepracowania systemów i procesów biznesowych, bo najczęściej to w nich drzemie luka efektywnościowa. Domknięcie jej umożliwi, w czasie zwiększonego popytu po kryzysie, rentowną realizację zwiększonych zamówień.

Przetrwać, zachować potencjał, przygotować się na wzrost. Te trzy perspektywy mogą się wydawać sprzeczne i w pewnym sensie tak jest. Choć raczej powiedziałbym, że wewnętrznie konkurujące o zasoby i uwagę. Natomiast dobrą odpowiedzią nie jest wybranie jednej lub dwóch z nich. Koncentracja na samym przetrwaniu spowoduje, że przepadniemy w przyszłości, kiedy nastąpią wzrosty. Skupienie jedynie się na działaniach rozwojowych, wobec niepewnej przyszłości, naraża nas na trafienie w próżnię w nowej rzeczywistości. Nasze przejście „wąską kładką” wymaga zbalansowania wszystkich trzech perspektyw.

Pozwólcie, że zakończę również cytatem z Nachmana: „Skoro wierzycie, że możecie upaść, musicie wierzyć, że możecie się podnieść”. I nie jest to kwestia wiary, to jedynie prosty rachunek prawdopodobieństwa. Obydwa zdarzenia są równie prawdopodobne. Niestabilna sytuacja rynkowa w tym samym stopniu tworzy zagrożenia, co szanse. To od nas zależy, na rzecz czego będziemy działać.

Andrzej Moskalik
Dyrektor ds. Sprzedaży, Członek Zarządu SNP Poland

 

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.