Tu potrzebna jest chmura, Wywiad z Piotrem Ferszką, Prezesem SAP Polska | All for One Poland

Tu potrzebna jest chmura, Wywiad z Piotrem Ferszką, Prezesem SAP Polska

Już prawie 90 proc. polskich firm korzysta z jakiegoś rodzaju usług w chmurze i znakomita większość z nich planuje zwiększenie ich wykorzystania. W odpowiedzi na te trendy firma SAP przygotowała ofertę GROW with SAP, w ramach której klient otrzymuje nowoczesny system ERP w chmurze, gotowy do pracy w zaledwie kilka tygodni, ze wstępnie skonfigurowanymi procesami zbudowanymi w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. O tej nowej ofercie, różnicach pomiędzy GROW i RISE with SAP, a także innych nowościach produktowych rozmawiamy z Piotrem Ferszką, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Zarządzającym SAP Polska.

 

Kurs na szerokie wody transformacji cyfrowej to jedno z dominujących haseł w komunikacji, jaką kierujecie do klientów. Proszę nam przybliżyć, jaka strategia za tym idzie?

Jednym z głównych wyzwań, przed którym stoją współczesne przedsiębiorstwa, jest skuteczne prognozowanie zmian, szczególnie tych o charakterze ekonomicznym, geopolitycznym i technologicznym. Wydarzenia ostatnich 3-4 lat pokazały, że wszelkie prognozy, w wyniku nieprzewidywalnych, globalnych zdarzeń, mogą rozsypać się jak domek z kart. Priorytetem jest przygotowanie biznesu nie tylko na zmiany, które zakładamy i prognozujmy, ale również na te nieoczekiwane. Nazywamy to biznesową odpornością. Dlatego tak istotne są rozwiązania dające z jednej strony niezawodność, z drugiej zaś elastyczność i skalowalność. Pandemia mocno doświadczyła wszystkich pod tym względem i pokazała, że inteligentne, cyfrowe systemy są kluczowe, kiedy trzeba sobie radzić z nieoczekiwanymi sytuacjami. Tuż po niej zaczęło się intensywne wdrażanie rozwiązań z zakresu AI i ESG, co niesie zupełnie nowe wyzwania, ale także niesamowite możliwości. Strategiczne zarządzanie inwestycjami biznesowymi, w tym IT, wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji, rozwijania zdolności adaptacyjnych oraz opuszczania strefy komfortu. Kompetentny i zaangażowany zespół jest najważniejszym elementem każdej ze zmian. W SAP rozumiemy, że prawdziwa współpraca z naszymi klientami polega nie tylko na dostarczaniu najlepszych rozwiązań software’owych, ale również wsparciu w budowaniu kadr. Dlatego mocno koncentrujemy się na współpracy zarówno z naszymi partnerami, ale również z uczelniami wyższymi.

Jak się to przekłada na ofertę produktową SAP?

Nasza oferta od dawna skierowana jest do trzech grup firm i organizacji, różniących się od siebie rozmiarem oraz przychodem. Rozumiemy potrzeby zarówno organizacji zatrudniających 50, 250, jak i powyżej 250 pracowników i każdej z nich proponujemy rozwiązania dostosowane do skali i specyfiki biznesu. Wśród naszych nowości produktowych zdecydowanie warto wymienić wprowadzone właśnie na rynek rozwiązanie, które oprócz systemu ERP zawiera elementy umożliwiające budowanie aplikacji i rozszerzeń przez biznes (SAP Build), a także możliwość śledzenia śladu węglowego i raportowania ESG (SAP Green Ledger). W tym kwartale ogłosiliśmy także, że system SAP uzupełnia generatywna sztuczna inteligencja. Nowy asystent biznesowy Joule, oparty na AI, jest wbudowany bezpośrednio w rozwiązania zasilające strategiczne procesy, od HR-u po finanse, łańcuchy dostaw, zaopatrzenie i obsługę klienta, a także w SAP Business Technology Platform. Przynosi to zupełnie nowe możliwości integracji i wykorzystania danych do celów biznesowych.

W przypadku GROW with SAP i All for One Poland bardzo ważne było dla nas doświadczenie w sektorze, do którego kierujemy ofertę GROW with SAP, i umiejętność kreślenia różnych ścieżek projektowych

W przypadku GROW with SAP i All for One Poland bardzo ważne było dla nas doświadczenie w sektorze, do którego kierujemy ofertę GROW with SAP, i umiejętność kreślenia różnych ścieżek projektowych

Jesteśmy świeżo po SAP NOW – największym spotkaniu polskiego ekosystemu SAP. Czym żyje społeczność klientów? Jakie są nastroje, jakie plany i jakie budżety na IT?

Nastroje, plany i budżety pozwalają na optymizm w naszych przewidywaniach przyszłości. SAP NOW 2023 było oczywiście okazją do pogłębionych rozmów na tematy takie jak intensywny rozwój rozwiązań AI, ESG i miejsce człowieka w procesach cyfryzacji. To kwestie, które mocno angażują teraz społeczność biznesową. Potwierdza to też przeprowadzone przez nas niedawno badanie i raport „Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0”. Rzuca on m.in. światło na obawy i nadzieje polskich menedżerów związane z rozwojem technologicznym. Dane pokazują, że polskie firmy zdecydowanie zwiększają nakłady inwestycyjne w technologie, coraz bardziej dostrzegają także strategiczną rolę sztucznej inteligencji i ESG. Jednak pozostają niewystarczająco przygotowane na zakłócenia. To wciąż ich największa obawa i najsłabszy punkt. Całe szczęście nowoczesne technologie niosą ze sobą wartościowe rozwiązania w tej kwestii.

W ostatnich latach oferta na systemy biznesowe, w tym ERP, ale też HR-owe mocno zrosła się z ofertą na utrzymanie systemu, a konkretnie chmurę. Ten trend jest także dominujący w ofercie SAP. Czy polskie firmy są już gotowe na chmurę SAP?

Od mniej więcej dwóch lat obserwujemy zdecydowaną zmianę w myśleniu o technologiach chmurowych wśród polskich firm. Coraz rzadziej spotykamy się ze szkodliwymi stereotypami np. na temat bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych. Bywa, że rozmowa z dużymi klientami rozpoczyna się od diagnozy „tu potrzebna jest chmura” – i nie są to nasze słowa, ale inicjalna deklaracja klienta. Wcześniej takie sytuacje się nie zdarzały. Widać wyraźnie zmianę myślenia i efekty „pracy u podstaw”, m.in. edukacji na temat benefitów rozwiązań chmurowych. Chmura publiczna przyciąga firmy przede wszystkim wygodą, mniejszymi wydatkami inwestycyjnymi i elastycznością. Z naszych danych wynika, że jedynie 13 proc. polskich firm wskazuje, że w ogóle nie korzysta z rozwiązań chmurowych, a aż 71 proc. planuje w najbliższym czasie zwiększenie ich wykorzystania.

Czym jest GROW with SAP?

GROW with SAP to oferta skierowana głównie do przedsiębiorstw skalujących swoją działalność, która pozwala im w pełni wykorzystać możliwości ERP w chmurze, co może się przełożyć przede wszystkim na szybsze działanie, większą przewidywalność i stały dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Doskonale rozumiemy to, że dynamicznie rozwijające się firmy potrzebują narzędzi, które szybko się wdraża, łatwo utrzymuje i w klarowny sposób budżetuje. W ramach GROW with SAP dostarczamy im wstępnie skonfigurowane procesy cyfrowe, zbudowane w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. W ciągu kilku tygodni otrzymują wstępnie skonfigurowany przez SAP nowoczesny system ERP w chmurze, na którym już mogą pracować i który dalej mogą rozwijać.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy RISE i GROW?

 GROW with SAP stworzyliśmy z myślą o zaspokojeniu wymagań przedsiębiorstw w fazie budowania skali, które nie mają potrzeby korzystania z tak zaawansowanych funkcji, jakie oferuje RISE, ale jednocześnie pragną skorzystać z doświadczenia oraz technologii SAP. Te rozwiązania różni od siebie przede wszystkim czas implementacji, architektura i koszty. Ważnym aspektem jest też skalowalność – RISE with SAP to oferta, którą łatwiej jest modyfikować, dostosowując do dynamicznie rosnących potrzeb dużej firmy, podczas gdy GROW with SAP uwzględnia dynamikę rozwoju firm skalujących swój biznes. W ramach RISE with SAP oferujemy więc zarówno chmurę publiczną, jak i prywatną dla SAP S/4HANA, podczas gdy GROW oferuje SAP S/4HANA Cloud, public edition. Ostatecznego wyboru należy dokonać, uważnie analizując aktualne i przyszłe plany biznesowe.

All for One Poland jest jednym z pierwszych autoryzowanych partnerów SAP dla oferty GROW. Jakie kryteria były brane pod uwagę w tej ewaluacji? Jakie są pożądane cechy partnera oferującego GROW with SAP?

 Najbardziej istotna jest eksperckość partnerów i głębokie zrozumienie potrzeb biznesowych klientów, ale także miękkie kompetencje, przekładające się na umiejętności wsłuchania w autentyczne oczekiwania organizacji, niezależnie od ich wielkości. W przypadku GROW with SAP i All for One Poland bardzo ważne było dla nas doświadczenie w sektorze, do którego kierujemy ofertę GROW with SAP, i umiejętność kreślenia różnych ścieżek projektowych. Każda realizacja jest przecież inna i – niezależnie od wdrażanej technologii – wymaga indywidualnego podejścia do każdego klienta. Z drugiej strony GROW with SAP stawia na standaryzację jak największej części procesów i zadań. To nastawienie, dostrzegalne już na poziomie oferty produktowej SAP, musi więc znajdować swoje odzwierciedlenie w podejściu i działaniach partnerów.

Rozmawiała Mirosława Huk, All for One Poland

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.