Standardy TISAX® w All for One Poland: MY TEŻ JESTEŚMY AUTOMOTIVE | All for One Poland

Standardy TISAX® w All for One Poland: MY TEŻ JESTEŚMY AUTOMOTIVE

All for One od lat wspiera firmy we wdrożeniach Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji opartych na ISO/IEC 27001. Mamy też duże doświadczenie w przygotowaniu do certyfikacji TISAX®, który w ostatnich latach stał się standardem w sektorze motoryzacyjnej. Teraz sami poddaliśmy się audytowi i uzyskaliśmy certyfikat TISAX®. To potwierdzenie, że jako dostawca usług IT jesteśmy zaufanym partnerem w ekosystemie automotive.

Etykieta (certyfikat) TISAX® jest stosunkowo nowym standardem potwierdzającym systemowe zarządzanie bezpieczeństwem informacji w firmach działających w branży automotive. Jeszcze kilka lat temu jako firma konsultingowa prowadziliśmy w tym sektorze wdrożenia SZBI według normy ISO/IEC 27001, po czym w krótkim czasie branża zaczęła uznawać za właściwszy dla swojej specyfiki standard TISAX®, z wymaganiami opisanymi w checklistach VDA ISA. Tym samym organizacje posiadające certyfikaty ISO/IEC 27001 rozpoczęły projekty konwersji swoich systemów zarządzania, zaś nowi uczestnicy rozpoczęli projekty wdrożeniowe SZBI zgodnie z VDA ISA/TISAX.

Warto podkreślić, że popularność TISAX® wynika między innymi z lepszego dopasowania wymagań VDA ISA do specyfiki branży automotive i precyzyjnego nazwania obszarów wymagających szczególnej ochrony (np. prototypy) względem bardziej ogólnych wymagań zawartych w normie ISO/IEC 27001. Jednocześnie znaczna część kontrolek wymaganych do uzyskania etykiety TISAX stanowi referencję do normy ISO/IEC 27001, co z kolei ułatwia dostosowanie systemów zarządzania organizacjom uprzednio certyfikowanym na zgodność z ISO/IEC 27001.

Przykładem takiej udanej konwersji jest Zintegrowany System Zarządzania, który stosujemy w All for One – certyfikację według ISO/IEC 27001 utrzymujemy od 2007 r., natomiast audyt TISAX przeszliśmy w roku 2023. Tym samym spełnimy wszelkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa informacji zarówno naszych klientów z branży automotive (TISAX®), jak i z innych branż (ISO/IEC 27001).

Nasz przykład pokazuje, jak w rozumieniu VDA ISA/TISAX® jest ekosystem firm związanych z sektorem automotive. Obejmuje nie tylko firmy produkcyjne – dostawców części i komponentów, ale także szerokie spektrum firm usługowych z różnych branż, takich jak IT, marketing, inżynieria/projektowanie, logistyka, sprzedaż oraz usługi finansowe i ubezpieczeniowe. W efekcie wdrożeń TISAX® powstaje ekosystem współpracujących organizacji w łańcuchu dostaw automotive, które wzajemnie potwierdzają między sobą stosowanie systemowego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem informacji.

W ostatnich latach lista kontrolna VDA ISA podlegała licznym modyfikacjom i uzupełnieniom. Aktualne wydanie – wersja 6.0 – opublikowane pod koniec 2023 r., a obowiązujące dla nowych certyfikacji od 1 kwietnia 2024 r., stanowi dojrzały katalog zagadnień podlegających uregulowaniu w ramach systemowego zarządzania bezpieczeństwem informacji. Czerpie z uznanych światowych standardów takich jak: ISO/IEC 27001:2022, NIST SP800-53r5 czy ISA/IEC 62443. Jest także spójna z regulacjami prawnymi takimi jak GDPR/RODO oraz NIS 2.

Zakres stosowania zdefiniowany w VDA ISA jest bardzo szeroki. Wiele kontrolek opisuje szczegółowe wymagania w obszarze IT, przykładowo: wymóg stosowania narzędzi klasy MDM do zarządzania urządzeniami mobilnymi (w tym np. szyfrowanie danych), silne (dwuskładnikowe) uwierzytelnianie, archiwizację i analizę logów systemowych, zarządzanie podatnościami i aktualizacjami systemów IT, plany ciągłości działania, rozwiązania backup & recovery i szereg innych.

W praktyce oznacza to, że przedsięwzięcie polegające na zapewnieniu zgodności z VDA ISA to zarówno projekt biznesowy, dotykający wielu procesów w organizacji, a jednocześnie projekt modernizacji IT pod kątem wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa.

All for One Poland wszystkie te usługi realizuje kompleksowo. Jednak w każdej firmie projekt przebiega inaczej ze względu na specyfikę danej organizacji, wielkość biznesu, priorytety i ryzyka oraz dojrzałość środowiska IT. Dlatego do osiągnięcia końcowego sukcesu konieczne jest indywidualne podejście, oparte m.in. na analizie luki, audycie bezpieczeństwa IT i testach penetracyjnych oraz – przeprowadzonej wspólnie z biznesem – analizie ryzyka.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.