#SAPCareerChat: Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie – o rozwoju kariery w module SAP FI. | All for One Poland

#SAPCareerChat

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie – o rozwoju kariery w module SAP FI

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie – o rozwoju kariery w module SAP FI

W poprzedniej części Sap Career Chat, przybliżyliśmy Wam pracę Konsultantów/ek SAP i sprawdziliśmy jak krok po kroku wygląda certyfikacja SAP. Tym razem zdecydowaliśmy zagłębić się w moduł SAP FI, czyli finansowy.

Do wywiadu zaprosiliśmy Kamilę Ratajczak, ekspertkę w dziedzinie finansów w SAP w All for One Poland, która podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami oraz tajnikami pracy związanej z tym modułem. Kamila opowiedziała nam, jak moduł finansowy wpływa na działanie i rozwój firm, a także jakie wyzwania i możliwości niesie za sobą praca z SAP FI.

 

Jak długo pracujesz w All for One i czym się zajmujesz?

Wszystko zaczęło się w 2012 roku. Byłam wtedy na ostatnim roku studiów, więc była to moja pierwsza praca w tzw. zawodzie. Można powiedzieć, że była ona trochę wypadkową tego, co robiłam, bo studiowałam dwa kierunki – rachunkowość finansową oraz informatykę i ekonometrię. Na samym początku zgłosiłam się na staż. Po stażu zostałam natomiast przyjęta do pracy jako Konsultantki SAP FI i tak moja kariera trwa już ponad 11 lat.

Czym dokładnie charakteryzuje się moduł SAP FI?

Najogólniej rzecz ujmując, SAP FI obejmuje swoim zakresem głównie rachunkowość finansową i podatkową. Dzięki temu klient ma możliwość przygotowania kompleksowego sprawozdania finansowego, jak również wszystkich raportów wymaganych przez lokalne prawo. Jeśli chodzi o procesy, to zajmujemy się wprowadzaniem i przetwarzaniem różnego rodzaju dokumentów księgowych, które odzwierciedlają operacje zachodzące w przedsiębiorstwie. Do tego dochodzi zarządzanie środkami trwałymi, pieniężnymi. Dodatkowo ułatwiamy klientowi raportowanie zgodne z różnymi standardami księgowymi, czyli prowadzenie ksiąg równoległych.

Czyli skupiacie się na finansach na potrzeby zewnętrzne tak?

Dokładnie tak. Tym się odróżniamy od modułu CO, czyli kontrolingu, że nasza sprawozdawczość jest nastawiona typowo na potrzeby zewnętrznych użytkowników, czyli wszelkiego rodzaju urzędy, akcjonariuszy czy rynki kapitałowe. Natomiast kontroling, to jest rachunkowość zarządcza, czyli skupiona na potrzebach użytkowników wewnętrznych.

Warto też zaznaczyć, że nasz moduł jest mocno powiązany również z lokalizacją, a dokładniej z tym, w jakim kraju przeprowadzamy takie wdrożenie. Chodzi oczywiście o wymogi prawne, które różnią się w zależności od kraju.

A jesteście podzieleni na konkretne rejony, czy masz klientów z całego świata?

Mamy klientów z całego świata. Oczywiście są to również klienci polscy, ale przeprowadzałam wdrożenia w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Czechy, Rumunia, czy takie bardziej odległe jak Korea Południowa, czy też Kanada.

Jak wygląda wdrożenie projektu finansowego?

Wszystko jest uzależnione od tego, na jakim etapie projektu akurat jesteśmy, a także, w jakim rodzaju projektu bierzemy udział. Pewne elementy są jednak niezmienne, czyli w początkowym okresie projektu, bardzo ważne jest dobre zrozumienie całego procesu biznesowego i wyszczególnienie potrzeb, jakie ma klient. W tej fazie mamy dużo spotkań z takim klientem, przeprowadzamy warsztaty, zapoznajemy się dokładnie z dokumentacją biznesową i procesową klienta.

Następnie przechodzimy już do fazy przygotowania optymalnego rozwiązania. Co za tym idzie, zaczyna się tutaj weryfikacja możliwości systemu SAP pod kątem wymagań klienta, przeszukiwanie baz wiedzy, wybór najlepszego rozwiązania i dokładne opisanie całości. Kolejną fazą z naszej strony jest wdrożenie tego, co do tej pory przygotowaliśmy. W systemie klienta wprowadzamy wszystkie ustalone ustawienia.

Przedostatnim etapem po naszej stronie jest faza testów. Tutaj znowu intensywność kontaktu z klientem się zwiększa, bo jest to moment, gdzie wszystko trzeba sprawdzić, czy całość działa tak, jak powinna. Ostatni krok to tzw. go-live, czyli przejście na system produkcyjny.

I co dzieje się po fazie testów?

Po zakończeniu testów, współpraca z klientem przenosi się do naszego działu serwisowego i to oni zajmują się bieżącą obsługą zgłoszeń klienta. Nasza praca jest podzielona na Konsultantów/ek wdrożeniowych i serwisowych.

A ile taki proces wdrożeniowy trwa?

Wszystko zależy od stopnia skomplikowania projektu, jego zakresu i tego, ile poszczególne etapy trwają. Jakbym miała podać jakąś przybliżoną wartość, to taki pełny proces wdrożenia SAP FI w firmie, to około 1,5 roku – 2 lata. Oczywiście jest też możliwość, że w rok można to zrobić, ale po prostu wpływa na to bardzo dużo zmiennych.

Jeśli mówimy natomiast o działaniach, które mają na celu jedynie optymalizację tego, co klient ma obecnie, to ten czas oczywiście będzie krótszy. Można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych przypadków, dlatego odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta.

Jakie zatem cechy i umiejętności, mogą być pomocne, jeśli chce się zostać Konsultantem/Konsultantką SAP FI?

Ta praca niewątpliwie opiera się na dwóch aspektach, czyli umiejętnościach technicznych związanych z SAP i wiedzy o rachunkowości. Warto więc mieć umiejętność i chęć do szybkiego uczenia się, poszerzania swojej wiedzy, horyzontów oraz zdobywania doświadczenia. Dużym plusem jest bycie dociekliwym, dokładnym i analitycznym, bo jak sam widziałeś etapy, które przeprowadzamy, wymagają bardzo różnorodnych umiejętności, a jak pracujemy nad projektem w pojedynkę, to wszystko zależy tylko od nas.

Nie można zapominać, że jest to również stała praca z klientem, więc te umiejętności typowo miękkie są również bardzo istotne, bo one wpływają na naszą codzienną komunikację i umiejętność zbudowania pewnej relacji.

Skąd bierzesz wiedzę, która przydaje się w module finansowym?

Wiedzę dotyczącą SAP najczęściej pozyskuję z tzw. SAP-owej bazy wiedzy czy zbioru artykułów, wskazówek, not, a także ze szkoleń oraz od współpracowników. Natomiast wiedzę dotyczącą rachunkowości głównie ze specjalistycznych portali, czasem zachodzi potrzeba zajrzenia do danej ustawy. Zdarza się, że specyficzne zagadnienia objaśniają nam klienci na podstawie swoich procesów.

Poleciłabyś pracę jako Konsultant/Konsultantka SAP FI?

Zdecydowanie tak. Przede wszystkim jest tu bardzo duża różnorodność, każdy projekt i klient jest kompletnie inny. Liczba rzeczy, której uczymy się na każdym projekcie, jest bardzo duża. Ciągle mogę poszerzać swoją wiedzę i każdy kolejny rok doświadczenia dodatkowo procentuje. Jednocześnie nie ma tu żadnego przysłowiowego sufitu, jeśli chodzi o posiadane zdolności. Może być tak, że mając tak duże doświadczenie, nagle dostaniemy projekt, który ma kompletnie inne potrzeby niż większość do tej pory. To sprawia, że stale się rozwijam i to chyba mi się w tej pracy najbardziej podoba.

Dziękujemy za rozmowę!

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.