BCC sponsorem IV Turnieju poznańskiej AE w Programowaniu Zespołowym | All for One Poland

BCC sponsorem IV Turnieju poznańskiej AE w Programowaniu Zespołowym

Przeszukiwanie grafu, sortowanie topologiczne, ustalanie terminu spotkania… z takimi problemami zmierzyło się 30 programistów podczas IV Turnieju poznańskiej Akademii Ekonomicznej w Programowaniu Zespołowym. Sponsorem czwartej edycji tej imprezy, zorganizowanej w dn. 18 kwietnia br., była firma BCC.

Konkursy programowania zespołowego polegają na rozwiązaniu zadań w trzyosobowych zespołach. Do każdego zadania należy ułożyć algorytm i zaimplementować go w jednym z kilku dostępnych języków programowania. Następnie program jest automatycznie testowany przez system sprawdzający – podawane są dane wejściowe, a uzyskane wyniki porównywane z wzorcem prawidłowej odpowiedzi.

Największą wagę w klasyfikacji zespołów ma liczba rozwiązanych zadań, w dalszej kolejności porównywany jest czas nadsyłania prawidłowych programów. Za przesłanie błędnego programu do czasu dodawane są karne minuty.

W konkursie szczególnie ważną umiejętnością, obok samego programowania, jest efektywna praca w zespole. Zasada, że trzyosobowy zespół ma do dyspozycji tylko jeden komputer, pozwala na pisanie kodu tylko jednej osobie w danej chwili – dlatego podział zadań między członkami zespołu jest bardzo istotny.

Pięć godzin rywalizacji i intensywnego wysiłku umysłowego wyłoniło zwycięzców: 6 z 8 zadań rozwiązała „Drużyna A” (Wiktor Jarka, Maciej Kowalewski) zdobywając pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też „Żółwiki Kłamczuszki” (Szymon Bortel, Grzegorz Głowacki, Michał Burzyński) i „Ctrl+Alt+Del” (Dawid Czaplicki, Piotr Jankowski, Tomasz Krug). Nagrodami były książki z informatycznej klasyki oraz zestawy gadżetów.

Idea zawodów w programowaniu zespołowym sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pierwsze imprezy tego typu organizowano na amerykańskich uczelniach. Pod patronatem ACM (Association for Computing Machinery, największej na świecie naukowej organizacji informatycznej) zawody zyskały rangę międzynarodową – do rywalizacji włączyły się zespoły z krajów europejskich.

Z pewnością dobrą wiadomością są sukcesy polskich programistów – w ostatnich latach zespoły reprezentujące polskie uczelnie plasowały się w czołówce, dwukrotnie zdobywając pierwsze miejsce. Zdolności analityczne i umiejętność pracy w zespole sprawiają, że uczestnicy konkursów w programowaniu zespołowym są atrakcyjnymi kandydatami do zatrudnienia dla firm informatycznych. Również w BCC zatrudnia wielu konsultantów, którzy uczestniczyli w konkursach informatycznych, z powodzeniem poddając próbie swoje umiejętności. Więcej o turnieju: http://taepz.ae.poznan.pl  

Przygotował Wojciech Rutkowski, Konsultant w Zespole Sprzedaży Elektronicznej BCC, jeden z autorów zadań i sędziów turnieju.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com