Raport SAPinsider: Podejścia do SAP S/4HANA | All for One Poland

Raport SAPinsider: Podejścia do SAP S/4HANA

Organizacje przechodzące na SAP S/4HANA mają do podjęcia dwie podstawowe decyzje – kiedy i jak wykonają projekt. Raport przygotowany przez SAPinsider „Deployment Approaches for SAP S/4HANA” prezentuje, opinie i doświadczenia innych użytkowników systemów SAP na temat preferowanych modeli wdrażania, największych wyzwań oraz wyboru docelowej infrastruktury dla systemu. Przedstawiamy krótkie omówienie tego raportu.

SAPinsider, organizacja skupiająca ponad 500 tys. członków – profesjonalistów i użytkowników SAP z ponad 200 krajów, w okresie od maja do lipca 2022 r. przeprowadziła badanie wśród członków swojej społeczności. Ankieta dotyczyła planów związanych z wdrożeniem lub migracją na SAP S/4HANA. To już kolejny rok, w którym SAPinsider przeprowadza podobną ankietę i omawia jej wyniki w raporcie.

Z opublikowanego raportu wynika, że prawie 3 na 10 firm, które reprezentują respondenci, już pracuje z S/4. Te dane pokrywają się z danymi SAP raportu opublikowanego na koniec drugiego kwartału. 18% badanych zadeklarowało, że w ich firmie właśnie trwa implementacja albo projekt Proof od Concept, ew. wdrożenie pilotażowe (8%).

Ogólnie nieco mniej niż dwie trzecie respondentów (64%) planuje zmianę przed końcem 2024 r., a kolejne 23% przed 2027 r. Aż 14% badanych twierdzi, że albo nie przełączy się do 2027 r. (3%), albo w ogóle nie planuje zmiany (11%).

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, najpopularniejszym modelem wdrażania pozostaje konwersja systemu, nazywana wdrożeniem typu brownfield (45%). Rośnie liczba respondentów decydujących się na selektywne przeniesienie danych (z 11% w 2020 r. do 19% w 2022).

Respondenci spodziewają się, że wdrożenie S/4 potrwa od 12 do 18 miesięcy (26%) lub od 18 miesięcy do 2 lat (25%). Czynniki, które mają największy wpływ na te ramy czasowe, to harmonizacja lub czyszczenie danych z istniejących systemów (66%), złożoność istniejącego krajobrazu danych (64%) oraz niestandardowy kod wymagający zastąpienia lub przeprojektowania (58%). Wszystkie te wyzwania są znacznie większym problemem dla tych, którzy przechodzą z istniejącego systemu ERP, takiego jak SAP ECC, niż dla tych, którzy są nowymi klientami SAP S/4HANA.

Czynniki te korelują również z problemami, które zdaniem respondentów musi rozwiązać ich organizacja w ramach przejścia na SAP S/4HANA. Respondenci za największe wyzwanie uznali analizę i migrację niestandardowego kodu lub danych do S/4, a następnie decyzję, który model wdrożenia będzie najlepszy. Za tymi wyzwaniami stała integracja SAP S/4HANA z innymi systemami, ważny krok w przypadku średnio siedmiu innych rozwiązań zintegrowanych z systemem SAP ERP w organizacjach, oraz wybór odpowiedniej infrastruktury.

Szczególnie ważna jest strategia infrastruktury dla S/4. Badanie potwierdziło trend odchodzenia od czysto prywatnych środowisk chmurowych. Respondenci najczęściej korzystali ze środowisk hybrydowych, znacznie wzrosła też liczba firm korzystających z infrastruktury RISE with SAP. Liczba respondentów, którzy nie planują wdrożenia w chmurze, stopniowo maleje, choć nadal jest to 23%.

Trendy stare i nowe

Tegoroczne badanie pokazało kilka innych trendów dotyczących wdrożenia SAP S/4HANA.

Ponad dwie trzecie (70%) respondentów, u których trwa implementacja S/4 twierdzi, że dzieje się to to w ramach szerszej transformacji w organizacji, podczas gdy mniej niż jedna trzecia (30%) po prostu chce uruchomić system tak szybko, jak to możliwe.

Chociaż Microsoft Azure pozostaje najczęściej wybieranym dostawcą, to aż 22% respondentów twierdzi, że planuje skorzystać z oferty RISE with SAP w swojej infrastrukturze. To sprawia, że ​​RISE z SAP jest drugim co do wielkości dostawcą chmury dla SAP.

Niespełna połowa (43%) tych, którzy obecnie nie mają planów dotyczących SAP S/4HANA, wskazało, że rozważyliby przeniesienie, gdyby harmonogram wdrożenia był krótszy, co stanowi spadek o 21% w stosunku do zeszłego roku.

Trzy czwarte respondentów (72%) stwierdziło, że planuje wykorzystać zewnętrznych ekspertów lub konsultantów o określonych umiejętnościach w projekcie S/4. 15% stwierdziło, że planuje zlecić cały projekt na zewnątrz, a 13% planuje wykorzystać tylko wewnętrzne zespoły.

Działania na dziś

Na podstawie odpowiedzi z ankiety autorzy wysnuli kilka wniosków dotyczących  działań, jakie organizacje powinny podjąć w związku z planami implementacji S/4.

Już dziś zacznij planować wdrożenie SAP S/4HANA, uwzględniając czynniki wpływające na harmonogram projektu – harmonizację danych i złożoność krajobrazu. Dwa największe wyzwania, które wskazały organizacje, to analiza lub migracja niestandardowego kodu oraz wybór między modelami wdrażania. Ryzyko można zmniejszyć, rozpoczynając planowanie odpowiednio wcześnie. Oceń istniejące systemy, dowiedz się, który kod jest w użyciu, a który nie, i zaplanuj różne modele wdrażania już dziś. W ten sposób, gdy zapadną decyzje, wdrożenie przebiegnie znacznie sprawniej.

Poświęć czas na przygotowanie planów dotyczących S/4, abyś mógł w pełni wykorzystać jego innowacyjne możliwości. Aż 35 tys. klientów SAP nie wdrożyło ani nie licencjonowało jeszcze SAP S/4HANA. 11% respondentów tego badania stwierdziło, że nie ma planów dotyczących S/4, a kolejne 26% planuje przenieść się gdzieś między 2024 a 2030 rokiem. Obecnie nie SAP nie wprowadza już ulepszeń w SAP ECC lub SAP Business Suite, więc każda nowa funkcja, której potrzebuje firma, musi być w pełni obsługiwana przez dostosowania, co z kolei skomplikuje wszelkie przyszłe posunięcia. Nawet jeśli Twoje plany nie obejmują S/4, ważne jest, abyś określił, jaka będzie wyglądała przyszłość systemu.

Oceń, czy centralizacja systemów ERP jest częścią Twojego planu przejścia na S/4. Respondenci po równo wskazali na planowanie samodzielnego wdrożenia (43%) oraz wdrożenia jako części większego programu w korporacji (43%). Coraz więcej organizacji chce stworzyć jedno źródło informacji biznesowej i finansowej zarówno w celu zapewnienia lepszego wglądu w wydajność, jak i scentralizowania danych w celu dokładniejszego planowania i analizy. Dlatego wdrożenie na większą skalę może przynieść wiele korzyści. Poświęć część czasu przeznaczonego na planowanie wdrożenia na ocenę zalet i wad stworzenia scentralizowanej instancji ERP.

W projekcie S/4 uwzględnij czas na określenie, którego modelu wdrażania będziesz używać. Połowa (48%) osób, które już wdrożyły S/4 i 52% obecnie wdrażających, stwierdziło, że wykorzysta lub wykorzystało model greenfield (są wśród nich zarówno dotychczasowi, jak i nowi klienci SAP). Jednak 63% osób planuje konwersję systemu, a 44% osób przeprowadzających Proof of Concept lub projekt pilotażowy planuje selektywną migrację danych. Niezależnie od wybranego modelu wdrożenia, a dokonanie tego wyboru jest jednym z największych wyzwań projektu S/4 zidentyfikowanych przez respondentów, upewnij się, że zaplanujesz czas na ocenę wszystkich opcji i poznanie praktycznych wskazówek od tych, którzy już je wdrożyli.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.