Jeśli po analizie systemu, czy to za pomocą Process Inisghts, czy też innego podejścia, wnioskiem jest decyzja o rewdrożeniu, to pojawia się kolejne pytanie – czy wdrażamy „nasze procesy” czy SAP Best Practices (SAP BP)? Jak zgodne lub rozbieżne z procesami SAP Best Practices są nasze obecne przebiegi? Czy mamy aktualną dokumentację procesów w notacji BPMN, którą moglibyśmy wykorzystać do porównania z SAP BP? Czy jesteśmy pewni, że użytkownicy wykonują procesy w systemie zgodnie z dokumentacją?
Praktyka pokazuje, że bardzo często nie mamy aktualnej dokumentacji (mamy dokumentację z momentu wdrożenia, ale od tego czasu dużo się zmieniło, a dokumentacja pozostała nie zmieniona). A nawet jeśli dysponujemy aktualną dokumentacją, to i tak zdarzają się sytuacje, kiedy rzeczywiście realizowany proces odbiega od pierwotnych założeń (np. anulowanie zlecenia sprzedaży po otrzymaniu zaliczki, które z założenia nie miało się wydarzać, ma jednak miejsce, bo klienci to wymuszają).
Tutaj z pomocą przychodzą kolejne dwa narzędzia SAP Signavio:
- SAP Signavio Process Intelligence,
- SAP Signavio Process Manager.
SAP Signavio Process Intelligence umożliwia zaczytanie danych z systemu ERP i na ich podstawie prezentuje graficznie rzeczywisty przebieg procesu wraz z wariantami oraz ilością wykonanych przebiegów w każdym wariancie.
Narzędzie umożliwia analizę danych za pomocą standardowych widgetów, takich jak np. suma, średnia czy rozkład w czasie. Widgety te pozwalają na agregację danych oraz ich analizę w zależności od czasu czy miejsca (np. ile zleceń sprzedaży zostało przetworzonych w poszczególnych regionach).
Poza standardowymi widgetami, system posiada również własny język zapytań (SIGNAL) zbliżony do SQL, który umożliwia tworzenie własnych analiz w zależności od potrzeb (np. jaka jest całkowita kwota zleceń, które są opóźnione w realizacji).
Dane źródłowe mogą być zaczytane z przygotowanego pliku Excel, ale SAP Signavio jest wyposażone w szereg predefiniowanych konektorów, m.in. do systemów SAP ECC i SAP S/4HANA, które znacznie przyspieszają proces zaczytywania danych do Process Intelligence. Na podstawie zdefiniowanych przebiegów system może również utworzyć diagramy BPMN, które mogą w dalszym ciągu stanowić dokumentację naszych procesów biznesowych.