Migracja danych w planowaniu produkcji | All for One Poland

Migracja danych
w planowaniu produkcji

Eksplozja BOM-u i selekcja po zakładzie

Jednym z wielu modułów systemu SAP, który jest często obecny w projektach migracyjnych dla naszych klientów, jest moduł planowania produkcji (PP). Podstawową kategorią grupującą dane w procesach produkcyjnych jest BOM, czyli specyfikacja materiałowa. CrystalBridge Transformation, narzędzie do kompleksowej migracji danych pomiędzy różnymi systemami SAP, jest szczególnie pomocne w migracji danych w obszarze PP.

Jednym z wielu modułów systemu SAP, który jest często obecny w projektach migracyjnych dla naszych klientów, jest moduł planowania produkcji (PP). Podstawową kategorią grupującą dane w procesach produkcyjnych jest BOM, czyli specyfikacja materiałowa. CrystalBridge Transformation, narzędzie do kompleksowej migracji danych pomiędzy różnymi systemami SAP, jest szczególnie pomocne w migracji danych w obszarze PP.

SAP Production Planning & Manufacturing (SAP PP) kompleksowo pokrywa funkcjonalność biznesową w zakresie różnych typów planowania produkcji oraz sterowania wytwarzaniem dóbr i usług. Możliwości jest wiele i każda z nich wspiera różnorakie podejście do procesów planistycznych i produkcyjnych, takich jak m.in. planowanie długoterminowe i krótkoterminowe, planowanie potrzeb materiałowych oraz zdolności produkcyjnych, produkcję pod zamówienie oraz na magazyn.

W celu umożliwienia obsługi różnorodnych procesów biznesowych w obszarze planowania i sterowania produkcją niezbędne jest zdefiniowanie całego szeregu danych podstawowych w ramach modułu. Jedną z bardzo często stosowanych możliwości pracy w module PP jest specyfikacja materiałowa (Bill of Material, BOM).

Specyfikacja materiałowa w swojej konstrukcji to zestawienie składników oraz ich ilości wymaganych do produkcji wyrobu gotowego lub półproduktu w ilości podstawowej. Specyfikacja materiałowa często jest porównywana do przepisu kulinarnego w odniesieniu do jego składników. Taka analogia łatwiej pozwala wizualizować sobie jej zadanie. Może się odnosić do materiałów, podzespołów czy nawet części jako składników oraz do struktur produkcyjnych. Technicznie specyfikacje materiałowe zawarte są w licznych tabelach bazy danych, z których najważniejsze odzwierciedlają nagłówek specyfikacji oraz jego pozycje. Poniżej zaprezentowano zestawienie kluczowych tabel dla specyfikacji materiałowych:

 • STKO – tabela przechowująca dane nagłówkowa,
 • STPO – tabela przechowująca dane pozycji,
 • STAS – tabela z wyborem pozycji,
 • STPN – tabela z danymi kontroli,
 • STPU – tabela z podpozycjami,
 • STZU – tabela trwałych zestawień materiałowych.

Tabele te są ze sobą połączone polami kluczowymi, dzięki którym łączą się w logiczną całość i przedstawiają wymagane do użycia kompletne informacje w procesie planistycznym i produkcyjnym.

Głównymi polami kluczowymi tablic struktury materiałowej są:

 • STLTY – kategoria BOM-u,
 • STLNR – numer BOM-u,
 • STLAL – alternatywa.

Podajmy przykład. Odczytując specyfikację materiałową o numerze STLNR = 123XYZ, wysyłamy do bazy danych zapytanie o odczyt zestawu tabel z wszystkimi danymi dla tej konkretnej specyfikacji. Należy wówczas pamiętać, że numer BOM nie definiuje go kompletnie przy odczycie, ponieważ może on mieć różną kategorię w zależności od przeznaczenia.

Wszystkie dostępne w systemie SAP kategorie specyfikacji materiałowych

Połączone dokumenty stanowiące niezbędny zestaw, np. rysunek techniczny, karta pomiarowa czy nawet fotografia;

BOM wykorzystywany głównie w module PM, przydatny przy planowaniu utrzymania ruchu, jest to zestaw sprzętu, np. maszyny wraz z częściami zapasowymi;

BOM tworzony pod zamówienia klientów, z możliwością modyfikowania pod specjalne wymogi sprzedażowe;

BOM specyfikacja materiałowa, zawiera spis potrzebnych do produkcji komponentów, mogą być w nim pozycje różnego typu, między innymi materiałowe, dokumentowe;

BOM używany w celu powiązania lokalizacji funkcjonalnej z BOM-em. Może zawierać materiały, na przykład elementy modułu PM i elementy utrzymania zakładu, a także dokumentację;

Zawiera dane, które łączą projekt i BOM. Jest on głównie używany do planowania i wytwarzania całych partii produkcyjnych oraz zliczania kosztów rzeczywistych takiej produkcji;

BOM używany w „Plant maintenance” oraz „Standard networks”.

W odniesieniu do migracji danych specyfikacji materiałowych bezpośrednie przeniesienie rekordów z tabeli nagłówkowej STKO na nowy system może nie być kompletne pod względem liczby rekordów, gdy mamy ten sam numer specyfikacji materiałowej dla kilku zastosowań. Idealnym i bardzo elastycznym rozwiązaniem jest budowa kilku obiektów w zależności od kategorii specyfikacji.

Korzystając z dedykowanych narzędzi migracyjnych Crystal Bridge Transformation Cockpit, w zależności od potrzeb mamy do dyspozycji praktycznie nieograniczoną elastyczność i możemy użyć do selekcji danych każdego pola lub kombinacji pól, które znajdujemy w tabelach STKO, DOST, EQST, KDST, MAST, STST, TPST, PRST.

W zakresie danych pozycji specyfikacji materiałowej najczęściej używanym rozwiązaniem jest „eksplozja BOM-u”, która zakłada użycie wszystkich komponentów i pomijanie pozycji, które nie znajdują się w zakresie migracji (ze względu na listę materiałów będących w zakresie migracji).

Drugim często spotykanym wyborem jest selekcja po zakładzie (pole WERKS). Jest ona często selekcją globalną, co oznacza, że tabele, które mają taką domenę, są selekcjonowane w ten sam sposób.

Zagadnienie BOM jest bardzo szeroko rozwinięte w SAP i z punktu widzenia produkcji jest znaczną wartością dodaną dla działającego modułu PP. W tym tekście zarysowano jedynie ten rozległy temat. W prowadzonych przez nas projektach wykorzystujemy dostępne narzędzia i nasze wieloletnie doświadczenie, by migracja danych przebiegła poprawnie.

Digital Transformation Center zamyka rok 2023 z ponad 130 zrealizowanymi projektami transformacyjnymi

Krzysztof Siwiec, Dyrektor DTC, All for One Poland

Digital Transformation Center – dział All for One Poland wyspecjalizowany w złożonych projektach transformacji SAP – zamyka rok 2023 z ponad 130 zrealizowanymi projektami transformacyjnymi, wśród których znakomita większość to prace dla globalnych korporacji.

Jednym z ciekawszych i bardziej wymagających był projekt dla klienta z branży high tech, u którego przy okazji migracji do S/4 wykonaliśmy wiele złożonych transformacji danych dostosowujących procesy biznesowe. W finansach dodano dodatkową wycenę „grupową”, w kalkulacji wyrobów dostosowano wycenę do celów podatkowych, zmieniono strukturę projektów inwestycyjnych w SAP oraz wdrożono ceny transferowe naliczane w księdze materiałowej.

Na koncie mamy już ponad 70 ukończonych migracji do SAP S/4HANA u międzynarodowych klientów. Końcówka 2023 r. to wysyp kolejnych tego typu projektów w Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie. Kolejne miesiące będą więc dla nas bardzo intensywne. I tak będzie zapewne jeszcze w następnych latach, bo termin zakończenia wsparcia dla starych wersji SAP zbliża się nieubłaganie. To jeden z głównych powodów, dla których rozbudowujemy nasze zespoły i inwestujemy w rozwój kompetencji pracowników.

Przygotowujemy się do tego także w inny sposób, pracując nad narzędziami, które pozwalają standaryzować i automatyzować prace projektowe. Tu przykładem mogą być nasze produkty do realizacji carveoutów All for One Carve-out Kit oraz narzędzia wspierające zmiany planu kont produkcyjnych w systemach SAP.

Krzysztof Siwiec, Dyrektor Digital Transformation Center, All for One Poland

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.