Czym jest chmura i SaaS?

Aktualnie większość rozwiązań dla przedsiębiorstw bazuje na architekturze klient–serwer. Użytkownik łączy się ze swojej stacji roboczej do serwera firmowego, na którym dostępny jest system transakcyjny bądź analityczny. Takie rozwiązanie nie spełnia jednak kryteriów rozwiązania chmurowego, gdyż w najprostszym ujęciu chmura obliczeniowa oznacza przechowywanie i dostęp do danych i programów za pośrednictwem internetu. Jednym z modelów wykorzystania chmury obliczeniowej jest zdalny dostęp do aplikacji (ang. Software-as-a-Service, SaaS) za pomocą przeglądarki internetowej. Oznacza to brak konieczności zakupu sprzętu i oprogramowania, instalacji czy utrzymania systemu. W przeciwieństwie do rozwiązań lokalnych to po stronie dostawcy leży cały zakres zarządzania infrastrukturą i oprogramowaniem, w tym jego systematyczna aktualizacja. To właśnie w modelu SaaS działa platforma analityczna SAP Analytics Cloud (SAC, pierwotnie występująca pod nazwą BusinessObjects Cloud).

SAP Analytics Cloud jest jedynym rozwiązaniem dostępnym na rynku w modelu SaaS łączącym wszystkie trzy możliwości analityczne: raportowanie, planowanie oraz predykcję. Wykorzystanie chmury pozwala na niespotykaną dotychczas elastyczność – możliwość szybkiego dostosowania (zwiększenia lub zmniejszenia) mocy obliczeniowej w zależności od aktualnych potrzeb. Miesięczna opłata za dostęp dostosowana do poziomu wykorzystywanych zasobów pozwala na minimalizację kosztów sprzętu oraz usług IT. System jest dostępny 24/7 z każdego miejsca na świecie z urządzeń z dostępem do Internetu.  SAP Analytics Cloud jest aktualizowany bez udziału klienta co dwa tygodnie, co zwiększa innowacyjność rozwiązania – wszystkie aktualizacje platformy (zawierające nowe funkcjonalności lub obsługę błędów) są dostępne na bieżąco, o czym użytkownicy są informowani przystępnym komunikatem po zalogowaniu.

SAC a inne rozwiązania analityczne SAP

Czy zatem SAC jest następcą hurtowni danych SAP Business Warehouse lub SAP BusinessObjects? Jaki jest sens inwestycji w SAC jeśli posiadamy już rozwiązania analityczne ze stajni SAP?

Architekci oprogramowania z Walldorf zadbali o to, by dotychczasowi klienci mogli dalej czerpać korzyści z już zaimplementowanych rozwiązań, a SAC poszerzał wachlarz ich możliwości. W ramach połączeń live, niewymagających replikacji danych do chmury, SAP przewiduje możliwość łączenia się do bazy danych HANA, BW, BW/4HANA, S/4HANA oraz światów obiektów (ang. Universe). W ten sposób możemy wykorzystać istniejące zbiory danych i ich logikę biznesową (zawartą np. w transformacjach w hurtowni lub w definicji zapytań BEx) do nowych raportów oszczędzając czas kluczowych użytkowników.

W przypadku S/4HANA proces implementacji SAC może ulec znacznemu skróceniu, dzięki wykorzystaniu jako źródło danych jednego z predefiniowanych widoków HANA (tzw. Core Data Services). Standardowe widoki mogą podlegać modyfikacjom zarówno na poziomie definicji widoku, jak i z poziomu zapytania utworzonego na widoku. Dodatkowo SAP oferuje darmowe, gotowe do użytku raporty (tzw. content) dedykowane dla branży (np. bankowość, ochrona zdrowia, ubezpieczenia, sprzedaż detaliczna) lub departamentów (np. finanse, zasoby ludzkie, zakupy, zarządzanie projektami). W przypadku gdy wymagana jest większa elastyczność oraz łączenie danych z różnych źródeł oraz ich czyszczenie, unifikacja oraz transformacja użytkownik ma możliwość zaimportowania różnych zestawów danych do chmury (w tym z SAP ERP, BW, BPC, Google Drive czy bazy danych SQL).

W ramach platformy SAC nie wyróżnia się poszczególnych narzędzi – użytkownicy mogą tworzyć własne raporty w formie opowiadania historii (ang. story telling) lub kokpitu managerskiego (ang. managerial dashboard). Dostępne funkcjonalności planowania czy predykcji zależą od wybranego typu połączenia lub ustawień modelu danych, nie zaś typu dokumentu lub narzędzia. Jeden punkt dostępu oraz jedno wielofunkcyjne narzędzie powodują, że poziom adopcji SAC jest wyższy niż w przypadku innych rozwiązań analitycznych. Użytkownicy widząc wartość w prostocie i unifikacji oraz korzystając z szerokich możliwości współpracy (np. tworzenie dyskusji w kontekście konkretnego dokumentu) nie tworzą niezależnych, trudnych w zarządzaniu systemów satelitarnych, by zaspokoić swoje potrzeby informacyjne.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Rozwiązania chmurowe niesłusznie budzą obawy o bezpieczeństwo przechowywanych danych w chmurze. Z technicznego punktu widzenia nasz system jest hostowany w jednym z certyfikowanych (m.in. ISO 27001, ISO 9001, Green IT) centrów danych SAP,  gdzie obowiązują ścisłe procedury minimalizujące powstanie ludzkich błędów. Aktualnie SAP umożliwia także hostowanie SAC w ramach platformy Amazon Web Services. Każde z centrów wypełnia rygorystyczną politykę bezpieczeństwa obejmującą m.in.: systemy kopii bezpieczeństwa, replikacje oraz gotowość do odtworzenia systemu z kopii oraz zapewniające ponadprzeciętny poziom dostępności dzięki proaktywnemu monitoringowi systemów 24/7 czy wielotorowemu zasilaniu (w tym UPS oraz agregaty prądotwórcze). Dostępu do naszych danych bronią firewalle, a połączenie z domeną klienta jest szyfrowane.

Dobre rozwiązanie do raportowania

SAP Analytics Cloud jako jedyne rozwiązanie oferuje wszechstronne rozwiązanie do raportowania, predykcji i planowania w modelu SaaS, zoptymalizowane pod kątem integracji i współpracy z innymi produktami SAP. Pozwala to na uniknięcie replikacji danych (w połączeniach typu live), co znacznie ułatwia zarządzanie oraz eliminuje powstawanie niespójności w raportach. W połączeniach typu „import” użytkownik zyskuje niespotykaną dotychczas samodzielność i elastyczność w obróbce danych, która może służyć do obsługi potrzeb raportowych powstałych ad hoc lub do prototypowania.

Dostarczając na czas wymaganych informacji, bazujących na spójnych danych zaprezentowanych w przystępnej i intuicyjnej formie, SAC jest krokiem w kierunku zarządzania w oparciu o dane i fakty. Chmura staje się formą technicznego outsourcingu funkcji pomocniczych. Pozostawiając kluczowe kompetencje analizy danych w ramach przedsiębiorstwa, pozwala skupić się na podstawowej działalności generującej wartość dla przedsiębiorstwa.

SAC Cloud Content, Raport finansowy: Analiza należności

SAC Cloud Content, Raport finansowy: Przegląd wyników finansowych

SAC Cloud Content, Raport HR: Planowanie wynagrodzeń

SAC Cloud Content, Raport SD: Analiza zaległych zamówień