#SAPCareerChat: Certyfikat w pracy Konsultanta/ki SAP – rozmowa z Aleksandra Golczak | All for One Poland

#SAPCareerChat

Certyfikat w pracy Konsultanta/ki SAP

Rozmowa z Aleksandra Golczak

Czy zdobycie certyfikatu SAP jest nieodzowne dla kariery Konsultantów/ek SAP? Niewątpliwie stanowi on rodzaj oficjalnego potwierdzenia zdolności i kompetencji (podobnie jak inne certyfikaty zawodowe). Dla wielu globalnych organizacji, posiadanie go jest wręcz niezbędnym wymogiem do uczestnictwa w kluczowych projektach. Jakie nowe możliwości otwierają się przed osobami, które zdobyły ten certyfikat, na rynku pracy oraz w świecie biznesu?

Zapraszamy do przeczytania drugiej części cyklu „SAP Career Chat”. W tej części rozmowy z Aleksandrą Golczak – Konsutantką Transformacyjną SAP zapytaliśmy o kwestie przygotowania oraz uzyskania certyfikatu SAP i jej doświadczenia z tym związane.

 

 

Czym jest certyfikat SAP?

 • Certyfikat SAP to oficjalne i globalne potwierdzenie, że ekspert posiada konkretne kompetencje związane z systemami SAP, które są powszechnie wykorzystywane w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem, analizy danych i innych dziedzinach. Jest to forma przygotowana przez twórcę oprogramowania SAP, zapewniająca, że osoba przeszła określony proces szkoleniowy lub egzaminacyjny i jest w stanie efektywnie wykorzystywać narzędzia i technologie SAP w praktyce.
 • Certyfikaty SAP są tworzone dla różnych obszarów wewnątrz systemów SAP, takich jak moduły finansowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, logistyka czy analiza danych. Mogą się one różnić w zależności od poziomu zaawansowania i specjalizacji, co pozwala profesjonalistom dostosować swoje certyfikacje do swoich celów i obszarów zainteresowań w pracy z systemami SAP.

Czy posiadanie certyfikatu SAP jest konieczne?

Certyfikat SAP jak każdy inny certyfikat, to jest pewne potwierdzenie Twoich kompetencji. Moim zdaniem konsultant SAP z certyfikatem od tego, który go nie posiada, różni się swoją prezentacją ze strony profesjonalnej / biznesowej. Analogicznie, jeśli nabyłeś pewne umiejętności, ale masz wykształcenie podstawowe, to w oczach wielu osób jesteś mniej wiarygodną osobą niż inny kandydat, który posiada takie same umiejętności, ale ma wykształcenie wyższe. Po prostu na konkretnych etapach swojej nauki jednostki zewnętrzne potwierdziły to, że posiadasz pewne zdolności.

Jeśli poszukujesz pracy lub jeśli pracujesz już w danym miejscu i dostajesz do obsługi nowego klienta, to posiadanie certyfikatu SAP jest równoznaczne z tym, że nie tylko twierdzisz, że coś potrafisz, ale masz na to również potwierdzenie. Zauważyłam, że klienci to bardzo doceniają i w pewien podświadomy sposób inaczej podchodzą do osób, które taki certyfikat na swoim koncie posiadają.

Co trzeba umieć, aby zdobyć certyfikat SAP?

Przede wszystkim należy pamiętać, że mówimy tutaj o dwóch podstawowych umiejętnościach:

 • Technicznych – wiedza w jaki sposób w systemie zrobić dane rzeczy.
 • Biznesowych – rozumienie procesów zachodzących w organizacji i możliwości zarządzania nimi w systemie SAP.

I właśnie przygotowanie się do certyfikatu jest idealną okazją, aby takie braki w wiedzy uzupełnić.

A jak w praktyce (z Twojego punktu widzenia) wygląda przygotowanie się do certyfikatu?

Na pewno mogę polecić uczenie się z oficjalnych źródeł i materiałów, dostępnych na platformie SAP Learning Hub, na której znajdziemy zarówno e-booki, jak i interaktywne materiały. Co do niektórych certyfikatów, to zostały też wydane dedykowane książki przez wydawnictwo SAP Press. Wszystko zależy od tego, jaką dana osoba preferuje metodę nauki. Materiałów jest dużo, sporo z nich możemy uznać za coś oczywistego dla nas, ale trzeba pamiętać, ze zawsze warto sobie jeden raz więcej powtórzyć, aby na egzaminie nic nas nie zaskoczyło.

Skoro wspomniałaś o egzaminie, to od razu się dopytam, jak wygląda egzamin z certyfikatu SAP?

Na sam egzamin umawiamy się poprzez stronę internetową. Na niej mamy podane terminy. Są one podzielone na takie 3-godzinne sloty, bo tyle maksymalnie trwa każdy egzamin. Jeśli chodzi o dostępność terminów, to z tym naprawdę nie ma większych problemów. Wiem to nawet na własnym przykładzie, bo do jednego egzaminu podchodziłam na sam koniec grudnia tuż przed nowym rokiem i w przeciągu 24 godzin już miałam dostępny pierwszy wolny termin.

A powiedz mi jak wygląda kwestia samych godzin, czy jest to jakiś określony przedział czasowy?

Terminy są praktycznie 24/7 dostępne, więc z tym też nie będzie żadnego problemu. Zawsze można znaleźć dogodny dla nas termin.

Rozumiem, że na takim egzaminie jest obecna osoba, która monitoruje przebieg egzaminu? Czy zechciałabyś nam opisać trochę, jak to wygląda?

Tak, oczywiście. Na każdym egzaminie jest tzw. weryfikator. Są to osoby z równych krajów, w moim przypadku trafiłam na weryfikatorów z Indii i z Wielkiej Brytanii. Mają oni dyżury dopasowane pod różne strefy czasowe, w związku z tym sam egzamin, tak jak mówiłam, można zdawać praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Warto wspomnieć też o tym, że my sami wybieramy język, którym później posługuje się też weryfikator. W moim przypadku był to angielski.

Powiedz mi Olu, jak wygląda sam egzamin od strony praktycznej?

Jak mamy już wyznaczony i zarezerwowany konkretny termin, to na 15 minut przed rozpoczęciem testu musimy się połączyć z weryfikatorem. Ten czas przed jest konieczny, ponieważ kilka rzeczy musimy wcześniej sprawdzić:

 • czy nasze łącze internetowe jest poprawne i stabilne, aby podczas egzaminu nam nic nie przerwało (jest do tego wcześniej udostępniony specjalny program),
 • czy nasza kamerka działa poprawnie (jest ona niezbędna, aby był dowód na to, że podchodzimy do egzaminu samodzielnie),
 • uruchamiamy program, który potwierdza, że na komputerze nie mamy uruchomionego żadnego innego oprogramowania, które miałoby nam ułatwić sam egzamin oraz nie pozwoli nam zachować pytań, np. Greenshot,
 • w celu weryfikacji danych osobowych pokazujemy do kamery dwa nasze dokumenty, aby potwierdzić naszą tożsamość,
 • dodatkowo pokazujemy pomieszczenie, w którym przebywamy, aby była pewność, że jesteśmy w nim sami i nikt nam tego egzaminu nie będzie zakłócał lub nam pomagał.

Jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dwa pierwsze punkty, czyli sprawdzenie łącza oraz kamerki warto zrobić w dniu egzaminu, ale odpowiednio wcześniej, bo jeśli zauważymy, że coś nie działa tak, jak powinno, to jeszcze mamy czas na naprawę lub przełożenie terminu, a jak zauważymy to dopiero na 15 minut przed, to może to być trochę za późno.

Bardzo ważne jest to, że podczas całego egzaminu do pomieszczenia nie może nikt wejść, a my nie możemy wstać. Dlatego jeśli zdaje się taki egzamin w firmie, to trzeba znaleźć odpowiednie pomieszczenie, bo jakiekolwiek odstępstwo np. chwilowe wejście do pomieszczenia przez osobę trzecią kończy się niestety automatycznie zakończeniem egzaminu z wynikiem negatywnym.

Tych wymogów jest dość dużo i czasem może zdarzyć się jakaś nieprzewidziana sytuacja. Masz może jakąś poradę do osób przygotowujących się do tego egzaminu?

Pamiętajcie, żeby zapalić światło, jeśli podchodzicie do niego w godzinach popołudniowych. Pogoda na zewnątrz jest obecnie dość zmienna, więc czasami potrafi zrobić się szybciej ciemno, niż powinno, a pisanie egzaminu w takich ciemnościach nie jest przyjemne. Jeśli więc możecie coś zrobić „w razie czego”, to to zróbcie.

Jak już mamy wszystko przygotowane poprawnie, to powiedz nam, jak wygląda sam egzamin?

Jeśli już wszystko jest przygotowane i sprawdzone, to weryfikator pyta nas, czy jesteśmy gotowi i pojawia się aplikacja z pytaniami. Oczywiście przez cały czas egzaminu mamy włączoną kamerkę i weryfikator widzi zarówno nas, jak i nasz pulpit na komputerze. Sam egzamin w moim przypadku, to było 80 pytań testowych do rozwiązania w przewidzianym 3-godzinnym czasie.

Czy są to pytania zamknięte, czy zdarzają się też otwarte?

Nie nie, wszystkie pytania są zamknięte, ale wielokrotnego lub jednokrotnego wyboru. W związku z czym, jeśli czegoś nie wiesz, to szansa na to, że „strzelisz” jest dość niewielka. Pytań otwartych nie ma. Konkretne odpowiedzi są poprawne i tyle. Albo masz zaznaczone dobrze, albo nie. Oczywiście weryfikator podczas testu się nie odzywa. Jak skończymy, to dajemy mu tylko informację, że już skończyliśmy.

Czy Twoim zdaniem te 3 godziny są wystarczające na odpowiedzenie na wszystkie pytania?

Dla mnie osobiście tak. Jeśli się jest przygotowanym to spokojnie w godzinę, czy półtorej można cały taki egzamin napisać. Dzięki temu, że tego czasu jest aż tyle, to nawet jeśli się przy jakimś pytaniu zatrzymamy i musimy chwilę pomyśleć nad odpowiedzią, to mamy pewność, że i tak zdążymy.

Wyniki otrzymujesz od razu, czy musisz na nie czekać?

Dzięki temu, że wszystkie pytania są A, B, C, D, to wyniki przychodzą nam na maila od razu po zakończeniu egzaminu, więc od razu widzimy, czy jest on zdany, czy też nie.

Wiem, że to może być bardzo subiektywne, ale czy Twoim zdaniem te pytania są trudne?

Powiem tak, są one bardzo teoretyczne. Nawet zakładając, że pracowaliśmy wcześniej w tym zakresie w SAP, to bardzo możliwe, że coś nas zaskoczy. Zdecydowanie nie polecam podchodzenia do egzaminu „na żywioł”. Zawsze warto zapoznać się z materiałami, które są dostępne aby tę wiedzę jeszcze utrwalić. Jednak nawet jeśli Ci się nie uda zdać tego egzaminu za pierwszym podejściem, to nie jest to koniec świata, bo możemy spróbować kolejny raz, bo do każdego egzaminu możemy podejść maksymalnie 3 razy. Z mojego punktu widzenia lepiej nauczyć się raz a porządnie, ale są zapasowe podejścia. Warto jeszcze zaznaczyć, że nie są to pytania na zasadzie wymień to i to, tylko podchodzą bardziej praktycznie do problemu. Dzięki temu sprawdza się wiedzę danej osoby i metodę myślenia. Uważam, że to bardzo dobrze, bo przecież pracując potem z klientem też musimy po prostu rozwiązać jego problem.

Powiedz nam, ile wynosi próg zdania takiego egzaminu?

To wszystko zależy od tego, z czego dokładnie jest egzamin. W niektórych certyfikatach, do zdania wystarczy 55%, a są takie, gdzie progiem jest nawet 70%. Wszystkie informacje są dostępne na stronie SAP, więc warto podczas nauki również zapoznać się z tym, bo tak jak mówię, jest to zmienne w zależności od danego egzaminu.

Zdarzyło Ci się kiedyś, że nie zdałaś egzaminu za pierwszym razem?

Tak, miałam tak przy ostatnim certyfikacie, do którego podchodziłam. Jednak jak podeszłam drugi raz to już bez problemu zdałam. Dokształciłam się z tego co mi za pierwszym razem nie poszło i tym razem już było tak jak powinno być.

Czy przy drugim podejściu pytania były taki same jak za pierwszym razem?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Z pewnością dotyczyły podobnych zagadnień, ale czasem od innej strony. Ale ogólnie taka moja rada, że nie ma co się nastawiać na to, że pytania się powtórzą i na tym opierać swojego kolejnego podejścia. Po prostu trzeba jeszcze raz przerobić cały materiał od nowa i tyle. Zbyt dużo kombinowania nigdy nie wychodzi na dobre.

Powiedz nam jeszcze, jeśli chodzi o same podejścia do egzaminu, to każdorazowo trzeba wykupić dostęp do takiego egzaminu?

U nas jest tak, że mamy po prostu wykupioną przez firmę określoną liczbę podejść i możemy je wykorzystać w ramach jednego certyfikatu (jeśli nie zdamy za pierwszym razem) lub możemy je przeznaczyć na różne certyfikaty (jeśli będziemy zdawać je bezbłędnie).

A to z Twojej inicjatywy jest taki dostęp wykupywany, czy to firma Ci to odgórnie daje?

Wszystko zależy. Czasami zdanie takiego egzaminu jest jako cel na rozmowie rocznej, a czasami robi się je po prostu, jak już posiada się konkretną wiedzę i chce się ją w pewien oficjalny sposób po prostu potwierdzić. Warto jednak o certyfikatach rozmawiać ze swoim przełożonym i pokazywać swoją inicjatywę, bo taki certyfikat jest nam przyznawany na kilka lat lub nawet dożywotnio w zależności od certyfikatu, więc wykorzystujemy go nie tylko w ramach jednej firmy, a to jest bardzo fajne budowanie swojej pozycji jako pracownika. Wykazujemy przy tym też swoje zaangażowanie i pokazujemy, że nam zależy.

To powiedz nam jeszcze na koniec co możesz polecić innym Konsultantom/kom SAP?

Oj, to zawsze trudne pytanie, bo nie umiem tak mówić za innych. Jeśli macie możliwości na zdawanie certyfikatów i tym samym potwierdzenie swojej wiedzy, to śmiało korzystajcie z tego. Ja w przeciągu ostatniego roku zdałam 3 certyfikaty ze sfer, którymi się zajmuję. Korzystajcie, jeśli macie okazję, bo praca Konsultanta/ki SAP to po prostu droga, którą kroczy się krok po kroku. Wiedza potwierdzona certyfikatem, na pewno w przyszłości się opłaci.

Super, dziękuję Ci Olu za czas i  te cenne porady, które z pewnością wielu pomogą i część wątpliwości związanych z certyfikacją SAP rozwieją.

Pamiętajcie, nie ma się czego bać, wystarczy się dobrze przygotować i podejść do tego wszystkiego na spokojnie.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.