SAP Litmos – szkolenia dla wszystkich | All for One Poland

SAP Litmos – szkolenia dla wszystkich

Nowa platforma Learning Management System od SAP

Udostępnij
Drukuj:
Pod koniec 2020 roku portfolio rozwiązań HCM oferowanych przez partnerów SAP poszerzyło się o nowy system do zarządzania szkoleniami – SAP Litmos. Jest to drugi, obok SuccessFactors Learning, system szkoleniowy obecnie rozwijany i wspierany przez SAP, co może rodzić szereg pytań klientów o kierunek rozwoju ich systemów HCM. W tym artykule opowiemy, czym jest SAP Litmos, i jak pozycjonować to rozwiązanie w ofercie SAP.
 

SAP Litmos to system szkoleniowy, który znakomicie wpisuje się w ideę tzw. rozszerzonego przedsiębiorstwa (ang. extended enterprise), to znaczy może służyć różnym graczom w ekosystemie organizacji – nie tylko pracownikom, ale także klientom, partnerom, przedstawicielom czy dostawcom. Przykładowo, jeśli chcemy szkolić naszych klientów albo przedstawicieli handlowych w zakresie oferowanych produktów, możemy im udostępnić platformę SAP Litmos z odpowiednimi materiałami i ścieżkami szkoleniowymi.

Aplikację można zintegrować z dowolnym system kadrowym, ale może on także działać jako system niezależny (szczególnie wtedy gdy nie jest wykorzystywany do szkoleń pracowników).

Rozwiązanie od lat cieszy się opinią jednego z najbardziej przyjaznych systemów szkoleniowych. Z liczbą 24 milionów użytkowników ze 150 krajów i miliardem obsługiwanych szkoleń plasuje się wśród liderów rynku LMS. Wśród klientów korzystających z tego rozwiązania są zarówno potentaci: ADP, Coca-Cola, Pepsico, KFC, Ford, Nike, Volvo, eBay, jak i start-upy, które odnajdują w SAP Litmos lekkość i świeżość wpisującą się w ich filozofię działania.

Rozwiązanie oferuje wszystko to, co powinien posiadać zaawansowany system learning management system, a w niektórych obszarach wyprzedza konkurencyjne aplikacje (np. video assessments).  Przyjrzyjmy się kilku aspektom, które dają SAP Litmos pozycję lidera.

Interfejs użytkownika

Pierwszym wyróżnikiem systemu jest niezwykle prosty w obsłudze i atrakcyjny interfejs użytkownika. Nowe osoby po pierwszym zalogowaniu nie potrzebują szkoleń i instruktażu, by móc przystąpić do procesu szkoleniowego. Logika interfejsu ma wręcz zachęcać do eksploracji bazy kursów.

Zaangażowanie użytkowników

Oprócz fantastycznego interfejsu satysfakcję i motywację użytkowników podnoszą funkcje grywalizacji oraz integracji z mediami społecznościowymi (Facebook, LinkedIn, Twitter).
W aplikacji można definiować reguły zdobywania odznak i punktów, tworzyć rankingi zachęcające do współzawodnictwa i zaangażowania w naukę.

Biblioteka szkoleń

Wraz z systemem klienci mogą zakupić rozbudowaną bibliotekę szkoleń (w wersji podstawowej jest ponad 1000 ciągle aktualizowanych kursów). Są to w większości mikroszkolenia z zakresu sprzedaży, komunikacji czy różnego rodzaju kompetencji miękkich (z pełną listą szkoleń można się zapoznać na stronie produktowej SAP Litmos).

Ścieżki szkoleniowe i zawartość edukacyjna

SAP Litmos umożliwia wręcz błyskawiczne zbudowanie szkolenia zarówno z gotowych elementów (prezentacje PPT, pliki PDF, filmy itp.), jak i obiektów, których przygotowanie jest wspierane w aplikacji (np. ankiety, oceny szkolenia, sesje interaktywne itp.). Kursy mogą być definiowane jako e-learning, tradycyjne (ILT) lub mieszane. Dzięki integracji z popularnymi platformami (GoToTraining, Webex, Zoom, czy wkrótce MS Teams) zaplanowanie sesji i raportowanie jej przebiegu jest szybkie i łatwe.

Automatyzacja procesu szkoleniowego

Praca menedżera odpowiedzialnego za szkolenie zespołu czy większej grupy odbiorców (nie muszą to być tylko pracownicy) jest łatwa dzięki funkcjom budowania ścieżek szkoleniowych i ich przypisywania do grup użytkowników. Automatyczne testy, przypomnienia i ankiety pozwalają utrwalić wiedzę oraz zebrać informację zwrotną.

Analityka i raportowanie

Oprócz szeregu gotowych zestawień analitycznych (m.in. aktywność użytkowników i zespołów, popularność kursów, osiągnięcia użytkowników itp.), SAP Litmos oferuje narzędzie kreatora niestandardowych raportów, za pomocą którego użytkownik w kilku krokach definiuje wymagane zestawienie.

Aplikacja mobilna

Litmos pierwotnie był tworzony z myślą o rozproszonych geograficznie użytkownikach, często podróżujących (sprzedawcy), stąd duży nacisk producenta na mobilność rozwiązania. Standardowe mikroszkolenia dostarczane w pakiecie są gotowe do uruchomienia na smartfonie. Być może w tej chwili ma to mniejsze znaczenie (ograniczenia w przemieszczaniu się), ale aplikacja mobilna SAP Litmos sytuuje rozwiązanie w czołówce najlepiej ocenianych przez użytkowników LMS (Grid Rating Methodology).

Szybka integracja i uruchomienie

SAP Litmos może być uruchomiony w ekosystemie organizacji w ciągu zaledwie kilku tygodni. Klienci mają do dyspozycji szereg standardowych integracji oraz API pozwalające na automatyzację wymiany danych z zewnętrznymi aplikacjami (np. zakładanie i usuwanie użytkowników z systemu HR). Wśród gotowych interfejsów warto wymienić połączenia z SAP Commerse Cloud v2, DocuSign, Dropbox, Google Oauth 2.0, Salesforce, SAML 2.0 czy wspomnianymi wcześniej platformami webinarowymi.

SAP Litmos czy SAP SuccessFactors Learning

Oba rozwiązania SAP learningowe od SAP –  SAP Litmos oraz SAP SuccessFactors Learning – oferują podobne doświadczenia użytkownika. W zakresie zarządzania szkoleniami pracowników naturalnym wyborem organizacji korzystających z SAP SuccessFactors będzie zapewne SF Learning, chociażby ze względu na szereg korzyści wynikających z wbudowanych integracji (m.in. z profilem pracownika, planowaniem rozwoju, definiowaniem celów itp.). Są firmy, które korzystają z obu rozwiązań – SF do obsługi pracowników, SAP Litmos dla wyspecjalizowanych zespołów (np. sprzedawców), klientów albo użytkowników spoza organizacji (mogą to być np. przyszli pracownicy, którzy podejmą pracę za kilka miesięcy).

Lepszy Biznes

magazyn klientów All for One

baza artykułów
Udostępnij
Drukuj:
#}
Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com