Kominikacja klient-bank

Rozliczenia z kontrahentami, jak również zarządzanie rachunkami bankowymi stanowią jeden z kluczowych procesów w obrębie modułu FI systemu SAP. Dotychczas system SAP wspierał automatyzację procesów płatniczo-rozliczeniowych, jednakże komunikacja klient–bank odbywała się za pośrednictwem wymiany ustrukturyzowanych plików. Standardowo do przelewów krajowych stosowany jest format Krajowej Izby Rozliczeniowej Elixir-0, wykorzystujący płaskie pliki CSV (Comma Separated Values), a do przelewów międzynarodowych wykorzystywane są standardy MT100 lub MT103, dostarczone przez SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Niestety formaty te różnią się od siebie w większości instytucji bankowych, nawet w odniesieniu do podstawowych usług, takich jak zlecenie płatności bądź import wyciągu bankowego. W relacjach banki–klienci to raczej instytucje finansowe narzucają standard komunikacji elektronicznej, zgodny z ich systemami informatycznymi.

Wykorzystanie plików jako nośnika informacji może powodować następujące zagrożenia:

  • ryzyko ingerencji osoby trzeciej w zawartość danego pliku przed jego importem do systemu bankowego – w zdecydowanej większości przypadków pliki nie są szyfrowane i za pomocą edytora tekstu można je dowolnie modyfikować;
  • proces wymiany informacji jest wydłużony i niepotrzebnie skomplikowany – ze względu na konieczność wykorzystania „po drodze” kilku systemów informatycznych.

Nowe trendy

Zgodnie z trendami w bankowości elektronicznej pliki jako nośniki informacji są coraz częściej wypierane z rynku. W znacznej mierze przyczyniło się do tego powstanie międzynarodowego standardu wymiany informacji pomiędzy klientem korporacyjnym a bankiem XML ISO 20022. W chwili obecnej ów standard funkcjonuje już w sieci rozliczeń międzybankowych SWIFTNet, a docelowo ma całkowicie zastąpić rodzinę komunikatów MT.

Również Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny zaakceptowały omawiany standard jako nośnik informacji w wewnątrzwspólnotowej sieci rozliczeniowej SEPA (Single Euro Payments Area).

SAP i banki – lepsza komunikacja

Wykorzystanie technologii web services pozwala wyeliminować warstwę pośrednią, jaką do tej pory stanowiły pliki, i połączyć bezpośrednio SAP z systemem bankowym.

Standardowe mechanizmy dostarczane przez SAP nie mają możliwości obsługi rachunków bankowych z wykorzystaniem technologii web services i XML ISO 20022. W tej sytuacji przydatne może okazać się Przygotowane przez SNP Poland (aktualnie All for One Poland) we współpracy z wiodącymi bankami autorskie rozwiązanie – All for One EasyBanking. Wypełnia ono lukę w systemie SAP, dostarczając na rynek uniwersalne i zarazem kompleksowe narzędzie do zarządzania elektroniką bankową z wykorzystaniem najnowszych technologii. ISO 20022 zapewnia uniwersalność i kompatybilność z innymi bankami w momencie, kiedy zdecydują się one na dostarczenie produktów we wspomnianym formacie. Dane są przesyłane z wykorzystaniem bezpiecznego protokołu SSL, z obustronną identyfikacją bezpośrednio z SAP do wewnętrznych systemów po stronie banku. Bezpieczeństwo procesu zostało zapewnione przez wykorzystanie certyfikatów elektronicznych i wysokiego poziomu szyfrowania danych z wykorzystaniem 2048-bitowego klucza.

Uszczelnienie procesu zlecania płatności wychodzących – było ważnym założeniem przy projektowaniu narzędzia. Rozwiązanie All for One EasyBanking pozwala na konfigurację poziomów autoryzacji, tak aby płatności przed przekazaniem do realizacji musiały być zatwierdzane przez upoważnionych użytkowników.

Bezpieczeństwo i prostota obsługi

Rozwiązanie All for One EasyBanking doskonale wpasowuje się w potrzeby firm korzystających z systemów SAP, ponieważ optymalizuje pracę działów finansowych dzięki kompleksowemu charakterowi aplikacji oraz oszczędności czasu (dzięki automatycznej autoryzacji połączenia systemu wewnętrznego z bankiem). Umożliwia generowanie przelewów w systemie zintegrowanym, zatwierdzanie ich i natychmiastowe wysyłanie, bez konieczności obsługi warstwy pośredniej poza systemem. Łatwiejsze jest także wczytywanie wyciągów bankowych i bieżące uaktualnianie sald rachunków w SAP, co pozwoli szybciej reagować na zmiany w przepływach gotówki.

Rozwiązanie wpływa także na znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa procesów płacowych, co na pewno nie umknie uwadze audytorów. Podwójna kontrola zleceń płatniczych pozwoli uniknąć błędnego wypływu środków pieniężnych, a także ograniczy ryzyko pomyłek i błędów operacyjnych. Połączenie online z rachunkiem bankowym zmienia dotychczasowe standardy raportowania intraday. Istnieje możliwość śledzenia statusu zlecenia płatniczego, co w przypadku pilnych przelewów ma znaczenie krytyczne.

Funkcjonalność

Podstawowe funkcjonalności All for One EasyBanking to:

  • obsługa przelewów krajowych, międzynarodowych, SEPA i wewnętrznych,
  • obsługa przelewów split payment
  • autoryzacja płatności z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego,
  • obsługa wyciągów bankowych,
  • obsługa wyciągów inta-day,
  • raportowania sald środków na rachunku bankowym,
  • śledzenie statusu zleceń,
  • import wyciągu w postaci pdf.

Uniwersalność i międzynarodowy charakter standardu ISO 20022 zapewniają jednolity format wymiany danych w obrębie różnych instytucji finansowych. Co więcej, został on przygotowany w taki sposób, aby można było w jego ramach implementować dedykowane usługi dostarczane przez poszczególne jednostki.

Korzyści dla klienta z All for One EasyBanking

To także znaczna redukcja czasochłonności obsługi operacyjnej; usprawnienie wymiany danych pomiędzy systemem finansowo-księgowym firmy a systemem banku; eliminacja pomyłek i błędów operacyjnych oraz automatyzacja procesu wymiany danych.

Zapewniamy wysokie bezpieczeństwo komunikacji dzięki wykorzystaniu dwustronnego uwierzytelnienia SSL oraz infrastruktury klucza publicznego (PKI).

Podstawowe cechy systemu to bezpieczeństwo: zaawansowane technologie zabezpieczeń zastosowane nie tylko w samym systemie, ale również po stronie użytkownika; łatwość obsługi: prosta nawigacja, definiowanie poziomu uprawnień dla poszczególnych użytkowników.

Z naszego doświadczenia projektowego wynika, że audytorzy finansowi kładą szczególny nacisk na przejrzystość procesów płatniczych. Rozwiązanie All for One EasyBanking pozwola na łatwy dostęp do historii operacji, ścieżki autoryzacji, a nawet do kompleksowego raportowania przepływów pieniężnych w danym okresie.