#SAPCareerChat: Mentoring w All for One Poland | All for One Poland

#SAPCareerChat

Mentoring w All for One Poland

Wdrożenie nowego pracownika to bardzo ważny element. To wtedy poznajemy wszystkie struktury firmy i zapoznajemy się z naszymi nowymi obowiązkami. Dobry proces wdrożenia może nie tylko zwiększyć pewność siebie nowego pracownika, ale również wpływa pozytywnie na jego późniejszą efektywność. O naszym programie mentorskim w All for One Poland opowiedział Jacek Kondratiuk, który jest Konsultantem SAP i mentorem w dziale Digital Transformation Center w All for One Poland.

CZEŚĆ JACKU, JAK DŁUGO PRACUJESZ W ALL FOR ONE POLAND I CZYM TWÓJ DZIAŁ, CZYLI DIGITAL TRANSFORMATION CENTER SIĘ ZAJMUJE?

W All for One Poland pracuje od 18 lat. Rozpoczynałem swoją przygodę z firmą jako Konsultant Wdrożeniowy SAP PP. W kolejnych latach rozszerzałem swoje kompetencje o obszar zarządzania jakością, gospodarki magazynowej, rozwoju oprogramowania, by ostatecznie zająć się transformacją danych.

Dział Digital Transformation Center zajmuje się prowadzeniem projektów transformacyjnych. Projekty te mają na celu migrację danych między systemami SAP z uwzględnieniem wszelkich wymagań biznesowych mających charakter transformacji, harmonizacji, reorganizacji danych w projektach klasy merge oraz split jak również upgrade do S/4HANA.

POWIEDZ NAM, CZYM JEST PROGRAM MENTORSKI W ALL FOR ONE POLAND?

Program mentorski ma za zadanie, w jak najkrótszym czasie, a jednocześnie jak najefektywniej wdrożyć mentee, czyli nowe osoby, które dołączają do naszego zespołu. Mówimy tutaj zarówno o wdrożeniu we wszystkie niezbędne procedury, sprawne funkcjonowanie w firmie i poznanie kultury organizacyjnej oraz zwyczajów panujących w firmie. Chcemy również pomóc im już na początku rozwijać swoje kompetencje techniczne i technologiczne. Oprócz szeroko pojętej wiedzy merytorycznej wdrażamy również pracowników w cały szereg umiejętności miękkich. Wszystko to po to, by stały się one kompletnymi i samodzielnymi pracownikami, zyskały pewność siebie, satysfakcję z pracy, zadowolenie z osiąganych wyników, poczucie bycia częścią zespołu i mogły maksymalnie sprawnie wykonywać zadania dla naszych klientów.

A CZY TAKIM PROGRAMEM MENTORSKIM W TWOIM DZIALE OBJĘTY JEST KAŻDY PRACOWNIK?

Tak, u nas w dziale każdy nowy pracownik, który zaczyna pracę, obejmowany jest programem mentorskim i dostaje dedykowanego mentora, także stażyści.

KTO MOŻE ZOSTAĆ MENTOREM?

Każdy doświadczony pracownik będący seniorem lub ekspertem może pełnić funkcję mentora. Oczywiście należy do tego podchodzić bardzo indywidualnie, gdyż jedni są gotowi do pełnienia tej roli szybciej, a inni potrzebują trochę więcej czasu. Doświadczony lider zespołu jest w stanie trafnie ocenić czy dany pracownik jest już w stanie skutecznie realizować zadania mentorskie i takowe mu przydzielić.

ZAKŁADAM, ŻE JAK TY ZACZYNAŁEŚ PRACĘ W ALL FOR ONE, TO TEŻ DOSTAŁEŚ SWOJEGO MENTORA. MOŻESZ NAM COŚ WIĘCEJ O TYM OPOWIEDZIEĆ?

Tak, oczywiście ja też dostałem swojego mentora. Pracę w All for One zaczynałem praktycznie 18 lat temu, więc to były też inne czasy i mentoring od tego momentu bardzo ewoluował. Nie da się jednak ukryć, że mój mentor pozwolił mi dużo szybciej wdrożyć się w obowiązki, które miałem dostać i był dla mnie wsparciem zawsze, kiedy potrzebowałem.

DLACZEGO TWOIM ZDANIEM TAKI MENTOR JEST ISTOTNY PODCZAS PROCESU WDROŻENIA?

Wsparcie mentora według mnie daje bardzo dużo. Przede wszystkim zapewnia nowemu, często młodemu pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Dołączenie do nowego zespołu to zawsze wyzwanie dla nowego pracownika, dlatego ważne jest, żeby miał dedykowaną osobę, do której może zwrócić z pytaniem lub problemem. Wsparcie mentora zwiększa poziom zadowolenia z pełnionych obowiązków, ponieważ na bieżąco są wyznaczone cele do osiągnięcia i następnie weryfikowane są one z mentorem. Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że wiedza i technologia, którą taki pracownik musi przyswoić, jest bardzo rozbudowana i kompleksowa. Pomimo skomplikowanej natury przedsięwzięć jakimi zajmują się nasi pracownicy nie zapominamy o umiejętnościach miękkich takich jak skuteczne praktyki negocjacyjne, techniki prezentacji treści dla klientów, praca w zespole. Wszystkie powyższe pozwalają skuteczniej współpracować w ramach złożonych wielomodułowych projektów transformacyjnych. Dodatkowo dla firmy ważne jest, aby pracownik jak najszybciej mógł przejąć w pełni swoje obowiązki. Taki jest też zawsze mój cel jako mentora.

JAK DŁUGO TRWA TAKA OPIEKA MENTORSKA?

Zawsze jest to sprawa bardzo indywidualna. Formalnie trwa to 9 miesięcy, ale ja często przedłużam ten czas nawet do 12. Ważne dla mnie jest też to, aby z moimi podopiecznymi nawiązać też relacje personalne. Dzięki temu lepiej się dogadujemy, osoby te często mogą się czuć pewnie, bezpiecznie oraz otworzyć się na firmę i otoczenie biznesowe. Pozwala to na szybsze zbudowanie zaufania i traktowanie mnie oraz innych osób z zespołu po prostu jak dobrych znajomych. Co za tym idzie, w przyszłości osoby takie nie mają żadnych oporów i mogą się do mnie zgłosić o pomoc zawsze, nawet po zakończeniu mentoringu. Wiadomo, że z czasem tych zapytań jest już coraz mniej, ale ważne jest dla mnie to, by Ci pracownicy wiedzieli, że w razie potrzeby jestem i chętnie im pomogę.

CZY JAKO MENTOR MASZ JAKIEGOŚ PRZEŁOŻONEGO, PRZED KTÓRYM ODPOWIADASZ ZA SWOICH PODOPIECZNYCH?

Nie, formalnie nie ma u nas czegoś takiego. Działa to na zasadzie zaufania. Przyjąłem taki system, że po 12 miesiącach takiego mentoringu proszę mentee, aby wykonała prezentację i przedstawiła ją swojemu przełożonemu i dyrektorowi naszego działu. W prezentacji jest zawarte to, ile przez ten czas się nauczyła i co po takich 12 miesiącach potrafi. To jest dla mnie najlepszy dowód dobrze wykonanej pracy i oczywiście powód do zadowolenia i satysfakcji. Taka prezentacja nie jest oczywiście formalnie wymagana, ale ja doceniam tę formę, bo jest to idealne podsumowanie pracy z danym Pracownikiem w okresie jego wdrożenia do firmy.

WSPOMNIAŁEŚ WCZEŚNIEJ O TYM, ŻE BYCIE MENTOREM TO SPRAWA BARDZO INDYWIDUALNA. CZY SĄ JAKIEŚ CECHY/ASPEKTY, KTÓRE POMAGAJĄ W BYCIU DOBRYM MENTOREM?

Oczywiście. Przede wszystkim wiedza merytoryczna. Musisz wiedzieć, o czym mówisz. Jeśli masz kogoś uczyć danej rzeczy, to Twoja wiedza powinna być jak najbardziej kompletna. Drugie to z pewnością umiejętność budowania relacji. Często osoby, które do nas przychodzą, są świeżo po ukończeniu studiów. One się w tej pracy kształtują i właśnie zbudowanie od początku dobrej relacji, dobrych nawyków, zaufania i chęci uczenia się są bardzo ważne. Często to od nas zależy, jak bardzo dana osoba będzie chciała się zaangażować. Tu można wrócić do tego, co mówiłem wcześniej, czyli że idealnie jest stać się dla swojego podopiecznego dobrym kolegą/koleżanką z pracy. Dobry mentor jest jak dobry nauczyciel w szkole – im bardziej zainteresuje uczniów przedmiotem rozważań, tym więcej wiedzy w krótszym okresie zostanie przyswojone, co jest korzystne dla obu stron.

JAK WYGLĄDA TWÓJ PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW, JAK DOSTAJESZ MENTEE?

Mam oczywiście swoje obowiązki, projekty i do tego dostaję osobę do mentoringu. Formalnie powinienem przeznaczać około 10% swojego czasu na zadania mentorskie. Ja jednak jestem w tym bardzo elastyczny i często jest tak, że tego czasu przeznaczam więcej. Za każdym razem jest to kwestia mocno indywidualna. Preferuję zacząć od godzinnego spotkania, abyśmy się lepiej mogli poznać i ustalili zasady współpracy. Na takim spotkaniu zawsze patrzę, jaki dana osoba ma potencjał i cele rozwojowe. Na tej podstawie indywidualnie ustalamy, czy lepiej spotykać się codziennie na 15 minut, czy może 2 razy w tygodniu na godzinę. Tak jak mówię, nie ma tu gotowych rozwiązań i każdego traktuję inaczej, w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji.

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.