Rozszerzenia SAP | All for One Poland
PL EN
Najlepsze praktyki zarządzania usługami SAP

Dedykowana organizacja serwisowa All for One zapewnia jakość i ciągłość obsługi kontraktów SAP Managed Services. Pracujemy w oparciu o standardy ISO 20000 i ISO 27001. Posiadamy certyfikat PCoE - SAP Partner Center of Expertise.

Jesteśmy liderem rynku usług SAP w Polsce.
Zapewniamy pełen zakres wdrożeń, rozwoju i utrzymania systemów SAP. Dostarczamy usługi bezpieczeństwa IT i rozwoju oprogramowania. Wcześniej SNP Poland, a do 2017 - BCC.

Jesteśmy częścią Grupy All for One – wiodącego partnera SAP w Europie Środkowej.

Od 1995 roku zrealizowaliśmy z sukcesem setki projektów IT w Polsce i kilkudziesięciu innych krajach.

Nasi eksperci przedstawiają najciekawsze rozwiązania i nowości ze świata IT.

Zobacz archiwum nagrań z webinarów, zarejestruj się na kolejne edycje.

Jest nas niemal 500 – konsultantów SAP, programistów i specjalistów IT, kierowników projektów. Działamy w międzynarodowym środowisku, pracujemy w nowoczesnych technologiach, wdrażamy i tworzymy rozwiązania IT dla biznesu. Realizujemy ciekawe projekty dla liderów w swoich branżach. U nas rozwijasz się każdego dnia. Dołącz do nas!

Decora: Rozszerzenia SAP

ABAP: tuning biznesu

Udostępnij
Drukuj:
Budując zaawansowane narzędzia wspierające specyficzne potrzeby firmy, programiści ABAP mogą wnieść istotny wkład w rozwój biznesu. Jako przykład rozwiązania zaprojektowanego przez dział ABAP może posłużyć obsługa współpracy firmy Decora z operatorem logistycznym DB Schenker.

Z systemu SAP, wdrażanego przez firmę 7milowy, korzystają już spółki Grupy Kapitałowej Decora w Polsce, Czechach, na Węgrzech, Litwie i w Chorwacji. Obecnie trwają prace wdrożeniowe w Bułgarii.

Złamać stereotyp

Gdyby porównywać systemy ERP do samochodów, to SAP można traktować jak mercedesa klasy S. Niektórym jednak i to nie wystarcza. Dla tych najbardziej wymagających, których nie zadowalają choćby najwyższej jakości rozwiązania standardowe, pozostaje tuning.

W samochodzie można dodać elementy indywidualizujące lub podnoszące wydajność – podobnie można zrobić z SAP-em. Jeśli wydaje się, że przy pomocy konsultantów wyciśnięto z niego maksimum możliwości, można przejść do następnego etapu i „podkręcić” system za pomocą wbudowanego w SAP języka programowania ABAP.

Obiegowa opinia na temat programistów jest dość kontrowersyjna. Zazwyczaj kojarzą się z typem badacza pisma szesnastkowego, oderwanego od rzeczywistości (tym bardziej biznesowej), który podczas produkcji kodu nie jest zupełnie zainteresowany tym, w jakim celu jest on tworzony. Warto jednak zerwać z powyższym stereotypem. Programista może okazać się specjalistą z wyobraźnią, pomysłowym wykonawcą innowacyjnych rozwiązań – w myśl zasady: garnitur polskiej produkcji może być elegancki, ale ten szyty na miarę przez krawca z Paryża to dopiero strzał w dziesiątkę.

Doskonałym przykładem na wykorzystanie potencjału ABAP są rozwiązania zastosowane w firmie Decora SA. Znany producent elementów dekoracyjnych i wykończeniowych po wdrożeniu SAP uporządkował swój łańcuch dostaw, procesy logistyczne, magazynowe i produkcyjne. Kiedy już system dostroił się do pracowników, a pracownicy do systemu, kierownictwo firmy stwierdziło, że potrzebne są dodatkowe rozszerzenia. Mimo że sprzedaż firmy Decora wspomagana usprawnieniami po wdrożeniu SAP ciągle rosła, największą bolączką osób zarządzających w firmie był proces wydań towarów z magazynu. Postanowiono więc ulepszyć proces logistyczny, korzystając z ponadstandardowych rozwiązań możliwych dzięki programowaniu ABAP.

Dla spedytora

Implementację rozszerzeń systemu zaczęto już na poziomie tworzenia zlecenia sprzedaży (zlecenie tworzone jest w call-center lub przez EDI).

Dla określonego numeru odbiorcy system wyszukuje i podpowiada listę dostępnych spedytorów. Z kolei wybranie spedytora powoduje uruchomienie drugiego rozszerzenia, które w dodatkowej tabeli konfiguracyjnej wyszukuje numer trasy przypisany do kombinacji klient – spedytor. Ustalony numer zostaje przypisany do pozycji zlecenia.

Trzecie rozszerzenie napisane przez programistów ABAP dla firmy Decora to funkcjonalność opcjonalna, dostępna w przypadku, kiedy spedytorem obsługującym zlecenie zostaje firma DB Schenker. Ten konkretny przewoźnik ma w spółce Decora możliwość windykacji należności. Podczas tworzenia zlecenia może przejść do dodatkowo zaprogramowanego ekranu, gdzie system automatycznie wylistuje wszystkie zaległe niezapłacone faktury odbiorcy. Następnie może wskazać, na które faktury i w jakich kwotach mają nastąpić pobrania przez Schenkera.

Dla magazyniera

Standardowym krokiem procesu w realizacji zlecenia jest tworzenie dostaw zbiorczo lub manualnie. W tym miejscu przenosimy się do magazynu wyrobów gotowych Decora. Tam dla widocznych w systemie dostaw operator tworzy zlecenia przeniesienia. Są one drukowane i umieszczane w skrzynkach kontaktowych, z których pobiera je kierowca wózka.

W tym momencie uruchamiane jest kolejne rozszerzenie ABAP: transakcja terminalowa. Za jej pomocą wózkowy skanuje kod paskowy ze zlecenia i na podstawie ścieżki kompletacji zbiera towar wskazany do wywozu. Po skompletowaniu i potwierdzeniu zlecenia dostawa jest księgowana. Następnie, korzystając z transakcji, która została specjalnie zaprogramowana na terminalu, wózkowy skanuje kod drukarki, na której chce wydrukować odpowiednie dokumenty. W dalszej kolejności odbywa się równoległy wydruk (na trzech drukarkach) dokumentów wymaganych przy realizacji transportu: faktury i dokumentu WZ, listu przewozowego oraz etykiet transportowych.

Rozszerzenia ABAP pozwoliły uzyskać w Decora SA bardzo wysoki poziom płynności łańcucha dostaw, szczególnie w obrębie magazynu.

Dla transportu

Jednocześnie jeśli wybranym przewoźnikiem jest DB Schenker, system tworzy w tle plik w odpowiednim formacie, zawierający dane przygotowanego transportu. Plik ten zostaje wysłany na serwer firmy logistycznej. W tym momencie kończy się rola rozszerzenia ABAP oraz magazyniera, a z Decora wyjeżdża tir załadowany bezbłędnie oznaczonym towarem. Kierowca tira, zaopatrzony w list przewozowy, nie musi się już niczym martwić, oprócz stanu polskich dróg.

DB Schenker w regularnych odstępach czasu wysyła do Decora pliki XML informujące o statusach poszczególnych transportów. Kiedy transport zostanie zrealizowany, informacja o tym pojawi się w pliku wysłanym do firmy Decora. W przypadku gdy transport jest obarczony zleceniem windykacyjnym (np. za zaległe niezapłacone faktury), kwota pobrania zostaje przeksięgowana na przewoźnika.

Tu pomocne okazuje się kolejne rozszerzenie ABAP – w postaci transakcji służącej do przeksięgowania.  Po jej uruchomieniu należy tylko wskazać plik statusu transportu dostarczony przez Schenkera,  a program sam odczyta na podstawie numerów transportów powiązane z nimi faktury i przeksięguje odpowiednie kwoty oraz zmieni w systemie status transportu na zakończony.

Przykład rozwiązań przygotowanych przez programistów 7milowego w firmie Decora doskonale odzwierciedla możliwe wsparcie rozszerzeń ABAP dla procesów biznesowych firmy. Bez opisanych elementów nie można by uzyskać tak wysokiej płynności łańcucha dostaw, szczególnie w obrębie magazynu.

Należy również przyznać, że transakcje terminalowe to jedne z najczęściej modyfikowanych przez programistów elementów systemu. Bardzo często są one pisane w języku ABAP niejako „od zera”, ze względu na mnogość i zróżnicowanie potrzeb klientów będących odbiorcami tych rozwiązań.

Decora SA, notowana na warszawskiej giełdzie, jest producentem wyrobów dekoracyjnych i wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w produkcji artykułów służących do dekoracji podłóg, okien i sufitów. Najważniejszym rynkiem zbytu jest rynek polski, a poza nim produkty spółki dystrybuowane są do 38 krajów świata, m.in. do Rosji, Chorwacji, Czech, na Ukrainę, Węgry, Litwę i Łotwę.

Lepszy Biznes

magazyn klientów All for One

Przejdź do bazy artykułów
Udostępnij
Drukuj:
#}

Formularz kontaktowy


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@snpgroup.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  Napisz maila lub zadzwoń

  E-mail: office.pl@snpgroup.com
  Tel. 61 827 7000

  All for One Poland sp. z o.o.

  Centrala:
  Złotniki, ul. Krzemowa 1
  62-002 Suchy Las k. Poznania

  Skontaktuj się z nami

  W czym możemy pomóc?
  Napisz do nas
  Wyślij email
  Zadzwoń


   1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
   2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@snpgroup.com.
   3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
   4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
   5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
   6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
   7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

   Kontakt ogólny do firmy
   office.pl@snpgroup.com

   Pytania o produkty i usługi
   info.pl@snpgroup.com

   Pytania na temat pracy i staży
   kariera@snpgroup.com

   61 827 70 00

   Biuro jest czynne
   od poniedziałku do piątku
   w godz. 8:00 – 17:00