Szybsze transakcje i analityka, platforma SAP HANA | All for One Poland

Hortex: SAP HANA - wycisnąć więcej z systemu

Lepsze utrzymanie, wydajniejsza praca

Udostępnij
Drukuj:
Gdy systemy oparte na bazie MaxDB dotarły do kresu możliwości efektywnego działania, a czasy zamykania miesiąca czy tworzenia raportów sprzedażowych stały się nieakceptowalne, Hortex zdecydował się na migrację na bazę danych HANA. Efekty mówią same za siebie.

Wzrost firmy = większa ilość danych

Rozwój systemów SAP w firmie Hortex na przestrzeni lat spowodował pojawienie się wielu pytań. Czy dotychczasowa baza danych umożliwia rozwój? Co z wydajnością systemów przy takiej dynamice wzrostu danych? Czy migracja do HANA może się opłacać? Czy jest to realne? Co z wielkością bazy MaxDB?

W ciągu pięciu lat funkcjonowania systemów SAP Hortex-u w SNP Data Centers wolumen bazy danych wzrósł odpowiednio o 104% dla ERP i 105% dla BW.

Wzrost ten byłby jeszcze większy, gdyby nie stałe prace optymalizacyjne administratorów SNP, polegające na porządkowaniu danych. Dobre praktyki, wiedza z zakresu Data Volume Management wraz z wykorzystaniem mechanizmu archiwizacji oraz regularne usuwanie niepotrzebnych technicznych danych zapobiegały wzrostowi kosztów utrzymania platformy.

Wirtualizacja, z której SNP korzysta od 2007 roku, umożliwia zagwarantowanie zasobów dla systemów klientów, utrzymywanych w SNP Data Centers. Wzrost mocy obliczeniowej CPU, ilości pamięci RAM i, co najważniejsze w przypadku baz danych, migracje zasobów macierzowych, dokonywane są online bez przerw i niedogodności z tym związanych. W ten sposób, niezauważalnie dla pracy produkcyjnej SAP, administratorzy utrzymywali systemy Hortexu w dostępności przy jednoczesnym optymalnym ich działaniu. Najważniejszy priorytet – dostępność systemów 24 h/7 dni w tygodniu niemal 365 dni w roku – był spełniany.

Niestety, dla systemu BW Hortexu, technologia MaxDB miała spore ograniczenia. Coraz bardziej były odczuwalne ograniczenia BW w wersji NW7.0. Prężnie działający Hortex oczekiwał większej wydajności raportowania, a technologia, zwłaszcza w kontekście wydajności bazy, była już u kresu swoich możliwości. Do tego doszło kończące się w grudniu 2017 roku wsparcie SAP dla systemu BW. W tej sytuacji przejście na bazę danych HANA stało się dla Hortexu jednocześnie koniecznym i optymalnym rozwiązaniem.

HANA – sposób na odchudzenie

W lutym 2016 roku konsultanci SNP wykonali pierwsze raporty sizingowe na systemach Hortex, m.in. /SDF/HDB_SIZING. Symulacja zapotrzebowania na dyski i pamięci RAM była obiecująca. Dla obu systemów szacunki zakładały spadek zapotrzebowania na dyski do około 18–23% w przypadku ERP i 15–38% w przypadku BW.

Hortex zdecydował się na migrację w kwietniu 2017 roku. Biorąc pod uwagę wyniki raportów, w SNP przygotowaliśmy ostateczną ofertę migracji systemów SAP Hortex-u na HANA. Zaproponowaliśmy podtrzymanie wcześniej obowiązującego modelu rozliczeń, opartego na liczbie użytkowników i wielkości bazy danych – bez limitu ilości procesorów i pamięci RAM. Przedstawiciele Hortex-u zaakceptowali ten model rozliczeń, i po ustaleniu szczegółowych warunków, przystąpiliśmy do działania.

Plan, wykonanie, start

Prace migracyjne zostały zaplanowane na czas przerwy w zakładach produkcyjnych Hortexu. Było to możliwe dzięki opcji DMO (Database Migration Option). Upgrade i migracja nastąpiły w jednym procesie, przy czym upgrade został wykonany na systemie źródłowym w czasie pracy produkcyjnej, tj. na instancji „shadow” bazy danych MaxDB. Sama migracja nastąpiła w wyznaczonym oknie, tj. dane biznesowe zostały przeniesione do bazy danych HANA. Migracja z upgradem została wykonana dla pejzaży ERP (3 systemy) i BW (2 systemy).

W projekt po stronie SNP zaangażowane zostały zespoły BASIS i aplikacyjne, a po stronie Hortex – użytkownicy kluczowi wykonywali scenariusze testowe w celu weryfikacji poprawności procesu. Całość przedsięwzięcia, dzięki determinacji i zaangażowaniu obydwu stron, została wykonana w 8 tygodni. Całość prac zakończyła się w lipcu 2017 roku.

Ewa Kaczor, Manager ds. SAP, Hortex

Głęboki oddech
Z punktu widzenia naszej organizacji proces migracji na nową platformę stał się koniecznością. Dotychczasowa baza MaxDB przestała być sprawnym fundamentem dla operacji biznesowych oraz środowiska raportowania i analiz. W ERP wybrane raporty mogły być wykonywane tylko w trybie wsadowym – w tym np. rejestr VAT i raporty związane z zamknięciem miesiąca. W BW wyznaczenie wolnego przedziału czasowego dla nowych ładowań stało się już niemożliwe. Czas wykonywania raportów niejednokrotnie zniechęcał użytkowników do korzystania z BW.
Migracja do bazy SAP HANA pozwoliła naszej firmie „wziąć głęboki oddech”. Zarówno po stronie ERP jak i BW odczuliśmy znaczący komfort w wykonywaniu operacji biznesowych jak i raportowaniu. Raporty wykonują się zdecydowanie szybciej, bez konieczności przechodzenia w tryb backgroundowy. Doskonałym przykładem obrazującym tę różnicę w ERP jest raport rozliczenia księgi materiałowej. Dotychczas proces wykonywał się ok. 4 godzin – obecnie trwa max. 20 minut. Śmiało też można powiedzieć, że zyskaliśmy nowe BW. Nie ma już problemów wydajnościowych a czas generowania raportów wciąż pozytywnie zaskakuje użytkowników.
Ewa Kaczor, Manager ds. SAP, Hortex

Efekty

Podsumowując wielkości – po migracji ERP ważył 24% źródła, a BW 11% źródła. Tak wielki spadek niezbędnej przestrzeni dyskowej przełożył się na ograniczenie kosztów utrzymania systemów.  Jednocześnie zniknęły ograniczenia wydajnościowe dla raportowania i innych czynności obciążających system. Systemy Hortex-u na bazie SAP HANA działają sprawnie, a koszty utrzymania mieszczą się w rozsądnych cenach.

Grupa Hortex koncentruje się na produkcji soków, nektarów i niegazowanych napojów owocowych, mrożonych warzyw i owoców oraz koncentratu soków owocowych.

Jest liderem na krajowym rynku mrożonych warzyw i owoców, wiceliderem na rynku soków, nektarów i napojów. Od lat wychodzi naprzeciw nowym trendom i z zaangażowaniem tworzy pyszne, innowacyjne produkty. Systematycznie pracuje nad poszerzeniem portfolio, w którym obecnie ma ponad 80 wariantów soków, nektarów i napojów oraz blisko 80 mrożonek.

 

Lepszy Biznes

magazyn klientów All for One

baza artykułów
Udostępnij
Drukuj:
#}
Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com