Replika systemu SAP w chmurze MS Azure | All for One Poland

Cersanit: Replika systemu SAP w chmurze MS Azure

Utrzymanie danych firmowych na serwerach w Niemczech

Udostępnij
Drukuj:
Cersanit to lider na polskim rynku w produkcji i dystrybucji wyrobów do wyposażenia i wykończenia łazienek. W skład grupy kapitałowej wchodzi również niemiecka firma Meissen Keramik. Korzysta ona z systemów SAP, które od 2014 roku są utrzymywane w outsourcingu w SNP Data Centers. Aby być w zgodzie z niemieckimi przepisami utworzono bliźniaczy system SAP oparty o bazę danych Oracle w chmurze MS Azure.de.

Rozwiązania chmurowe cieszą się coraz większą popularnością. Lista zalet wykorzystania tych rozwiązań zdaje się stale rosnąć i trend ten z pewnością się utrzyma. SNP Poland również wykorzystało w tym projekcie infrastrukturę Microsoft Azure oraz Amazon Web Services jako uzupełnienie własnego SNP Data Centers.

Rozwiązania chmurowe

Rozwiązania firm Microsoft oraz Amazon posiadają rozległą geolokalizację poszczególnych fragmentów chmury. Właśnie ten atrybut był kluczową zaletą potrzebną w projekcie polegającym na umieszczeniu danych systemu SAP na terenie Niemiec. W ten sposób rozpoczął się proces wdrożenia repliki systemu SAP w komercyjnej chmurze MS Azure.

MS Azure

Microsoft Azure jest platformą chmurową, świadczącą usługi w modelach PaaS (Platform as a Service) oraz IaaS (Infrastructure as a Service), opartą na technologii zbliżonej do popularnego wirtualizatora Hyper-V. Różnice pomiędzy tradycyjnymi rozwiązaniami IT, IaaS oraz PaaS są przedstawione na rysunku.

Jak widać w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań IT w modelu IaaS dostawca przejmuje na siebie utrzymanie w dobrej formie infrastruktury fizycznej. Idąc krok dalej, w modelu PaaS dostawca gwarantuje również utrzymanie środowiska wirtualizacji, na którym działają gotowe rozwiązania IT, takie jak SAP. Jako doświadczony gracz na rynku SNP postanowiło wykorzystać Azure w modelu IaaS, pozostawiając pełną kontrolę nad wirtualnymi środowiskami w swoich rękach. Na tą decyzję główny wpływ miał fakt, że SNP posiada szeroką kadrę wyspecjalizowanych pracowników doświadczonych w utrzymywaniu wirtualnej infrastruktury we własnym Data Centers.

Główny wymóg lokalizacyjny został spełniony przez samą architekturę chmury Microsoft Azure utrzymywaną w 36 serwerowniach rozmieszczonych na całym globie. Warto zaznaczyć, że ze względu na niemieckie prawo serwerownie MS Azure znajdujące się w Niemczech tworzą osobną chmurę niepołączoną z macierzystym MS Azure.com nazwaną MS Azure.de, która została wykorzystana w tym projekcie. Jest to efekt tych samych przepisów, które narzuciły Cersanitowi utrzymywanie danych w Niemczech. Zgodnie z dokumentacją Azure:

Platforma Azure (Niemcy) świadczy usługi w modelu zarządcy danych. Dane klientów pozostają w Niemczech pod kontrolą firmy T-Systems International GmbH, podmiotu zależnego od firmy Deutsche Telekom, który występuje jako niemiecki zarządca danych.

Proces planowania i realizacji

W czasie planowania projektu podjęto kroki pozwalające na korzystanie z chmury MS Azure.de. Szybko sfinalizowano kontrakt dający SNP dostęp do potężnej chmury obliczeniowej zlokalizowanej w Niemczech.

Konieczne było zaprojektowanie całej niezbędnej infrastruktury, która musiała być przygotowana również w kontekście przyszłych projektów. W jej skład weszły między innymi: wirtualna sieć LAN, połączenie VPN, zbiór reguł firewall czy koncepcja nazewnictwa oraz zarządzania zmianami w infrastrukturze itd., Po zrealizowaniu prac SNP dysponowało gotowym i przetestowanym środowiskiem. Wpływ na to miała możliwość przeniesienia już sprawdzonych rozwiązań i standardów wypracowanych we własnym centrum przetwarzania danych.

SAP-bliźniak

Kolejnym krokiem było zbudowanie koncepcji i scenariusza wykonania bliźniaczego systemu SAP, a finalnie przygotowanie procedur replikacyjnych odpowiadających potrzebom klienta. Ze względu na przygotowane wcześniej środowisko wirtualne, do migracji mogliśmy podejść tak, jakby system docelowy znajdował się w naszej własnej infrastrukturze. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszych inżynierów infrastruktury oraz doświadczenie konsultantów SAP przygotowane zostało optymalne środowisko wirtualne, które spełniało postawione przez Cersanit warunki – zlokalizowane było w Niemczech, a jednocześnie zarządzane i obsługiwane przez inżynierów i konsultantów znających specyfikę rozwiązania i potrzeb Klienta. Stworzone zostało środowisko bliźniacze zarządzane i monitorowane przez obecnego partnera outsourcingowego.

Moc chmury z gwarancją zarządzania

Czy zatem chmura obliczeniowa jest tym, czego szukał Cersanit? Nie. Poszukiwane było rozwiązanie problemu, w którym skorzystanie z chmury obliczeniowej było jednym z elementów – znalezienia mocy obliczeniowej, pamięci RAM, przestrzeni dyskowej spełniającej kluczowy warunek – musi być umieszczone na terenie Niemiec. Wartość przygotowanego przez SNP rozwiązania polega na dostarczeniu całości rozwiązania polegającego na stworzeniu bliźniaczego systemu, usług administracyjnych, monitoringu, znajomości zarządzania chmurą w taki sposób, aby było jak najbardziej optymalne kosztowo. Taką możliwość daje połączenie dwóch elementów – po pierwsze wiedzy, jaką daje wypróbowany partner, a po drugie możliwości technicznych, które mają chmury obliczeniowe. Przy czym pierwszy warunek jest we wspólnej opinii Cersanit i SNP zdecydowanie ważniejszy.

Podsumowanie

Projektem dla Cersanit SNP w praktyczny sposób zweryfikowało własne podejście do innowacyjnych rozwiązań oraz elastyczność, zachowując przy tym poziom standardów, jaki od siebie oczekujemy. Największą wartością dodaną po zakończeniu projektu jest zadowolenie klienta z efektu prac oraz doświadczenie, jakie zostało zebrane w czasie trwania projektu.

Paweł Polski, Dyrektor IT, Cersanit SA

Kiedy Cersanit przejął niemiecką firmę Meissen Keramik postanowiliśmy, że utrzymanie oraz administrację systemów SAP wdrożonych i wykorzystywanych w MK powierzymy firmie SNP. Współpracę rozpoczęliśmy od migracji w 2014 roku całego środowisko naszego systemu SAP do data center w SNP, po czym kolejno uruchamialiśmy kolejne obszary współdziałania. Wdrożone rozwiązania  okazały się dla nas korzystne zarówno ze względów organizacyjnych jak i finansowych.

Gdy prawnie nałożono na MK obowiązek utrzymywania finansowych danych firmowych w serwerowni zlokalizowanej na terenie Niemiec, zwróciliśmy się z zapytaniem do SNP Poland, w jaki sposób mogliby nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu. SNP bardzo elastycznie podeszło do zagadnienia i uzgodniliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie bliźniaczego systemu SAP, opartego na bazie danych Oracle, w niemieckiej chmurze Microsoft Azure. SNP zaoferowało nam wykonanie wszystkich akcji związanych z tą operacją w oczekiwanym przez nas terminie, co dla nas było elementem niezmiernie istotnym. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia zachowaliśmy dotychczasowy, skuteczny model utrzymania systemów SAP po stronie SNP i jednocześnie przenieśliśmy zgodnie z wymogami prawnymi miejsce przechowywania danych finansowych MK w SAP na teren Niemiec.

SNP Poland przeprowadziło ten projekt szybko, terminowo i sprawnie, nie powodując zakłócania codziennej pracy użytkowników systemu. Wdrożone rozwiązanie jest dla naszej firmy optymalne.

Paweł Polski, Dyrektor IT, Cersanit SA

CERSANIT to czołowy producent wyposażenia łazienek oraz płytek ceramicznych z siedzibą główną w Kielcach. Prowadzi działalność na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych. Głównym kierunkiem zagranicznej sprzedaży są kraje Europy Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Cersanit dociera ze swoją ofertą również na rynki Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki Północnej.

Lepszy Biznes

magazyn klientów All for One

baza artykułów
Udostępnij
Drukuj:
#}
Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email


  1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: dpo.pl@all-for-one.com.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
  4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
  5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
  6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
  7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

  61 827 70 00

  Biuro jest czynne
  od poniedziałku do piątku
  w godz. 8:00 – 17:00

  Kontakt ogólny do firmy
  office.pl@all-for-one.com

  Pytania o produkty i usługi
  info.pl@all-for-one.com

  Pytania na temat pracy i staży
  kariera@all-for-one.com